Co dělat, když myš v počítači zamrzne?

Myš zamrzá na počítači: co dělat, jak ji opravit

Existují dva hlavní typy. optické a laserové. Obě technologie jsou si velmi podobné. Obě využívají světelný paprsek, který se odráží od povrchu a informuje počítač o poloze myši.

Laserová technologie umožňuje mnohem přesnější interakci, takže ji ochotně volí hráči a další uživatelé, kteří potřebují přesné ukazování kurzoru.

Laser také umožňuje dosáhnout vyššího DPI, což je důležité zejména pro hráče.

Pro běžného uživatele jsou body na palec nad 1000 více než dostatečné a na trhu jsou prakticky jen takové modely.

Výhodou optických technologií je, že jsou jednoduše levnější. I v případě her jsou si modely velmi podobné, liší se pouze snímačem a výrazně cenou.

Pokud chcete myš ovládat téměř na jakémkoli povrchu, měli byste se poohlédnout po laserovém senzoru.

Na skle nebo jiných průhledných površích sama o sobě fungovat nebude, i když existují výjimky, jako je například myš Logitech Performance Mouse MX, která obsahuje technologii Laser Tracking, která umožňuje její použití na skle (o tloušťce 4 mm), protože laser je tak přesný, že se dokáže odrážet od mikroskopických nedokonalostí skla.

Alternativu k optickým a laserovým snímačům nabízí společnost Microsoft s technologií BlueTrack využívající široký paprsek modrého světla.

Může pracovat na jakémkoli povrchu (kromě skla a zrcadlových povrchů) a přitom zajistit přesnost. Ačkoli to není nejlepší řešení pro hardcore hráče, uživatelé v kanceláři pocítí rozdíl v technologii.

Kontrola nastavení myši

Chcete-li otevřít nastavení myši. stiskněte kombinaci kláves WinR, v zobrazeném okně „Spustit“ zadejte příkaz ovládání myši a stiskněte Enter.

Alternativně: Otevřete Ovládací panely systému Windows a v části „Hardware a zvuk“ přejděte na položku „Myš“. Viz. Snímek obrazovky níže.

dělat, když, počítači, zamrzne

Hardware a zvuk. Myš (Ovládací panely systému Windows)

Dále je třeba otevřít kartu „Nastavení ukazatele“ a nastavit rychlost pohybu ukazatele (někteří lidé nastavují příliš nízkou rychlost a myslí si, že myš zaostává).

Příčina špatného výkonu kurzoru myši

Počítač je natolik vytížen, že systém nedokáže přidělit dostatek prostředků pro plynulý chod kurzoru myši.

V této situaci se zpravidla zpomaluje nejen kurzor myši, ale i samotné rozhraní operačního systému a programy, které jsou v něm načteny.

Řešení: Restartujte počítač. To obvykle stačí k tomu, aby kurzor myši opět správně fungoval. Pokud to nepomůže a předchozí výkon počítače se neobnoví, použijte tento nástroj pro vrácení operačního systému do stavu, kdy vše běželo bez problémů.

Proč myš ve Windows 10 zamrzá a jak ji opravit

V případech, kdy bude oprava problému vyžadovat řešení situace a provedení některých úprav systému Windows 10. Poznámka: První možnost může v některých případech fungovat i s kabelovými myšmi.

Nastavení úspory energie Bluetooth nebo bezdrátové myši

Jedním z nejčastějších důvodů, proč myš na vteřinu nebo dvě zamrzne, zejména u myší Bluetooth a bezdrátových myší, pokud k tomu dojde po krátké době nepoužívání, je nastavení úspory energie zařízení, a to ne nutně samotné myši, ale také ovladače, ke kterému je připojena.

Chcete-li problém odstranit nebo se ujistit, že není příčinou, proveďte následující kroky

 • Otevřete Správce zařízení. To lze provést kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko „Start“ a výběrem příslušné položky kontextové nabídky. Ve Správci zařízení je třeba zkontrolovat nastavení nejen myši, ale i řady dalších zařízení (nejen těch zvýrazněných na obrázku), jak je popsáno v textu a videu níže.
 • Zkontrolujte nastavení úspory energie níže uvedených zařízení kliknutím pravým tlačítkem myši na požadované zařízení, výběrem možnosti Vlastnosti a otevřením karty Správa napájení. U některých zařízení může karta chybět (to je normální). Pokud se na kartě „Obecné“ nenachází žádná karta, ale je zde tlačítko „Změnit předvolby“, klikněte na něj a zkontrolujte, zda se zobrazí příslušná karta. Pokud je na této kartě povolena možnost „Povolit vypnutí tohoto zařízení za účelem úspory energie“, zrušte zaškrtnutí políčka a klikněte na tlačítko „OK“, poté zaškrtněte ostatní uvedená zařízení.
 • U myší Bluetooth zaškrtněte možnost vypnout úsporu energie pro adaptér Bluetooth a samotnou myš v části „Bluetooth“. Ale to nemusí stačit, podívejte se na další položky níže.
 • Zkontrolujte myši v části „Myši a jiná ukazovací zařízení“ a zakažte pro ně úsporu energie, pokud je k dispozici. Pokud je v sekci více zařízení a nemůžete určit, které z nich je myš, můžete vypnout úsporu energie pro všechna zařízení.
 • U všech typů myší (Bluetooth, rádiové, drátové) přejděte na „Zařízení HID“, zkuste najít svou myš a vypněte pro ni úsporu energie. Bohužel je obtížné najít v této sekci správné zařízení kvůli mnoha stejným nebo nejednoznačným názvům. Například v mém případě, kdy se myš Microsoft Bluetooth zasekla, pomohla pouze tato část, a to po vypnutí úspory energie pro „zařízení Bluetooth HID kompatibilní s GATT s nízkou spotřebou energie“, které jsem našel téměř náhodně.
 • U USB a bezdrátové myši s USB přijímačem zakažte v části „Řadiče USB“ úsporu energie pro rozbočovače USB a zařízení Generic USB Hub.

Pokud se problém vyskytuje na notebooku, doporučuji navíc zkontrolovat, zda se problém objeví, pokud přepnete režim napájení na „Maximální výkon“. můžete to provést kliknutím na ikonu baterie.

A kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu baterie a výběrem možnosti „Napájení“ můžete zobrazit a vybrat jedno z dostupných schémat napájení. někteří výrobci notebooků tam přidávají vlastní schémata, možná na jednom z nich (s vysokým výkonem) bude problém vyřešen.

Vysoké zatížení procesoru jako příčina občasného zamrznutí myši na 1-2 sekundy

U výkonných i méně výkonných počítačů a notebooků se může stát, že při velkém zatížení procesoru se myš trhá. Bohužel se jedná o „normální“ chování systému Windows, které lze často pozorovat, když systém Windows 10 na pozadí rozbaluje stažené aktualizace, archivuje a odarchivuje soubory a v jiných případech. Doporučuji podívat se do Správce úloh (lze spustit přes kontextovou nabídku tlačítka Start) a zjistit, zda něco nezpůsobuje vysoké zatížení procesoru.

Pokud se ukáže, že zdrojem 100% zátěže jsou systémové poruchy, přečtěte si článek Co dělat, když procesor ve Windows 10 obtěžují systémové poruchy.

Další příčiny

Mezi další časté příčiny tohoto chování ukazatele myši patří:

 • Připojení myši, včetně bezdrátové myši s přijímačem USB, přes rozbočovač USB (splitter) nebo dokovací stanici s připojenými dalšími zařízeními. V tomto případě může docházet k neustálému zamrzání nebo pouze při aktivní komunikaci s jinými zařízeními připojenými ke stejnému rozbočovači USB.
 • Připojení kabelové nebo rádiové myši (s přijímačem USB) ke konektoru USB na řadiči, který má jiné zařízení nebo zařízení aktivně využívající sběrnici USB. Pokud například připojíte myš k přednímu panelu počítače, pak do sousedního slotu připojíte USB disk a začnete z něj kopírovat data, může často dojít k „zamrznutí“ ukazatele myši. Totéž platí pro stejnou skupinu konektorů USB na zadní straně počítače (blízké konektory obvykle sdílejí datovou sběrnici) nebo pro porty na jedné straně notebooku. Zkontrolujte: pokud problém zmizí, když je myš nebo její přijímač jediným připojeným zařízením v jedné skupině konektorů USB, je to zřejmě příčina.
 • Problémy s pevným diskem a úložištěm (kdy data nelze číst/zapisovat z důvodu poškození, problémů s připojením nebo napájením) mohou způsobit dočasné zastavení celého systému, včetně ukazatele myši. Příčinou mohou být i jiné hardwarové závady, nejčastěji však HDD, SSD, flash disky a externí disky.
 • Existují myši, u kterých není úspora energie na straně myši příliš dobře realizována. v takovém případě myš po krátké době bez interakce „usne“ a po probuzení se ukazatel myši nepohybuje. Pokud máte podezření, že je to příčina, doporučuji zkontrolovat myš na jiném počítači nebo notebooku: pokud se chová stejně a ostatní myši fungují správně, je to zřejmě tento případ.

Jak opravit zasekávání myši při pohybu v systému Windows

Pokud po důkladné kontrole myši a portu USB nezjistíte žádné závady, mohou být příčinou nefunkčnosti miniaplikace problémy se softwarem. Někdy se stává, že počítač, zejména notebook, sám vypne napájení rozbočovačů USB. Důvodem této umělé inteligence je automatická aktivace úsporného režimu. Po dobití zařízení se porty znovu připojí a myš je funkční. Aby bylo možné tuto chybu opravit, je třeba sáhnout do nastavení počítače.

Vstupte do nabídky „start“ (tlačítko v levém dolním rohu obrazovky) na ovládací panel počítače. Vyberte zástupce „systém“ a klikněte na něj. V dalším okně, které se otevře, vyberte možnost „Hardware“ a přejděte do podsekce. V dalším okně vyberte „Správce počítačových zařízení“ a poté „Řadič USB“. V části „controller“ dvakrát klikněte na sekci „hub“ a poté klikněte na „power management“. Měla by se zobrazit možnost „Enable device shutdown“ (Povolit vypnutí zařízení). ta se obvykle používá k úspoře energie při nízkém stavu baterie. Pokud je vedle této položky zaškrtávací políčko, zrušte jeho zaškrtnutí a notebook již nebude vypínat myš kvůli úspoře energie.

Dalším softwarovým problémem je nekompatibilita moderních miniaplikací a ovladačů počítače. Obvykle po připojení myši k počítači systém Windows sám vyhledá ovladače a zařízení se automaticky synchronizuje s procesorem. To však neplatí vždy: mnoho moderních externích zařízení připojených k počítači vyžaduje instalaci vlastních ovladačů. Jsou dodávány se zařízením na speciálních CD nebo si můžete potřebné ovladače vyhledat na internetu a nainstalovat je do počítače.

Pokud je rychlost myši při pohybu po stole nebo klikání na tlačítko pomalá, může být skryta v interním nastavení systému Windows. K tomu použijte tlačítko „Start“ pro přístup k ovládacímu panelu počítače a najděte v něm sekci „Myš“. Přejděte do něj, vyberte „Nastavení“ a podívejte se, jaká rychlost odezvy myši je nastavena v nastavení. Pokud je rychlost příliš nízká, jednoduše zvyšte rychlost, aby gadget pracoval rychleji. Univerzálním způsobem, jak myš zprovoznit, je jednoduše restartovat počítač. Tento jednoduchý postup může vyřešit 90 % problémů spojených se zasekáváním operačního systému.

Jak restartovat počítač bez myši

Pokud zařízení není detekováno nebo kurzor po spuštění zůstane viset, je uživatel jako první akci vyzván k provedení restartu. To může být problém, protože většina lidí je zvyklá provádět akce myší pomocí nabídky Start.

 • Stiskněte kombinaci kláves „WinD“ a poté „AltF4“.
 • Po zobrazení okna vyberte pomocí kláves se šipkami na klávesnici možnost „Shut Down“.
 • Potvrďte akci stisknutím klávesy „Enter“.

Pokud se myš zpožďuje, je to způsobeno buď vadným manipulátorem, nebo chybou softwaru. V obou případech lze problém snadno vyřešit vlastními silami.

Nastavení úspory energie

Nesprávné nastavení těchto parametrů může také způsobit občasné zamrznutí kurzoru myši, pokud není po určitou dobu používán. To platí nejen pro rameno, ale také pro ovladač, ke kterému je zařízení připojeno. Je třeba provést následující kroky:

 • Klikněte na tlačítko „Start“ u PCM a z nabídky vyberte „Správce zařízení“;
 • Zkontrolujte nastavení myši a dalších zařízení pomocí PCM a výběrem možnosti „Vlastnosti“. Podívejte se na karty a najděte položku „Povolit odpojení zařízení“.
 • Zrušte zaškrtnutí políčka a klikněte na tlačítko „OK“.
 • Pro myš Bluetooth proveďte totéž v části „Myši a myši“. vypněte úsporu energie. Pokud je zařízení více a nelze určit, které z nich je myš, zakažte úsporu energie u všech najednou.
 • V kategorii „Zařízení HID“ najděte myš a změňte její nastavení napájení. Najít konkrétní zařízení je zde obtížné kvůli mnoha opakujícím se názvům.
 • U bezdrátové myši s klíčem, která se připojuje přes port USB, je třeba v kategorii „USB ovladače“ zakázat úsporu energie.

Všechny výše uvedené změny nastavení se projeví až po restartování počítače nebo notebooku.

Rád bych také dodal, že vysoké zatížení procesoru může vést ke zpoždění. K tomu obvykle dochází při rozbalování archivů, instalaci aktualizací, vykreslování videí atd.П.

Po snížení zátěže se toto zpoždění obvykle ukončí.

Sdílejte tento příspěvek na sociálních sítích, abyste pomohli propagovat můj blog. Brzy se uvidíme!

Příčiny zamrznutí

Všechny příčiny zpoždění počítače lze rozdělit do dvou hlavních typů:

Chyby softwaru jsou častěji způsobeny ovladači, ale také některými chybami v systému nebo konfliktem mezi nainstalovaným hardwarem. U hardwarových chyb je situace obvykle mnohem složitější a jejich počet je také výrazně vyšší.

Mezi hardwarové příčiny zamrzání počítače mohou patřit:

 • Poškození kabelu USB;
 • Připojovací port není napájen;
 • Problém je v samotné myši;

Seznam softwarových závad je poněkud kratší:

 • Jsou nainstalovány nesprávné ovladače (stará verze);
 • Dochází ke konfliktu mezi různými zařízeními;
 • Myš není správně nakonfigurována.

Chyby hardwaru: Jak je opravit

Myš na počítači zamrzá. co dělat? Nejdříve je třeba zkontrolovat, zda je neporušená. Pokud je myš mechanicky poškozená, je velmi pravděpodobné, že došlo k poškození vnitřní desky plošných spojů silným nárazem. Tento typ problému pravděpodobně nevyřešíte bez speciální pájecí stanice a dovedností.

Často je příčinou přerušení kabelu spojujícího myš a port USB/PS2. V tomto případě je jednodušší koupit novou myš, protože oprava takové poruchy bude stát přibližně stejně jako nákup nového zařízení.

Nezřídka se stává, že počítač (zejména u notebooků) samostatně odpojí napájení kořenového rozbočovače USB. To způsobuje nesprávnou funkci myši.

dělat, když, počítači, zamrzne

Chcete-li to zkontrolovat, postupujte takto:

 • Přes tlačítko „start“ otevřete ovládací panel;
 • Klikněte na zástupce s názvem „system“ a zobrazí se karta „hardware“, na kterou klikněte;
 • Klikněte na „správce zařízení“;
 • Najděte položku s názvem „Řadič univerzální sběrnice USB“;

Pokud je zaškrtnuta, je třeba ji zrušit. Počítač může myš jednoduše vypínat, aby šetřil energii. Měli byste také co nejdůkladněji zkontrolovat samotný konektor USB. U nekvalitních desek není neobvyklé, že jsou špatně připájené. Při neopatrném zacházení se kontaktní kolíky jednoduše zlomí.

Porucha tlačítka myši

Tlačítka myši jsou často rozbitá uvnitř pouzdra, takže je nutné zařízení rozebrat a vadnou část vyměnit. Práci zvládne i nezkušený uživatel, protože potřebuje pouze pájku a náhradní díl. Pokud je problém způsoben nesprávnou funkcí operačního systému, je třeba provést úpravy nastavení. Oba případy jsou podrobně popsány v tematických článcích na těchto webových stránkách.

Další informace: Co dělat, když nefunguje levé/pravé tlačítko myši?

Řešení problémů s hardwarem

Správná funkce počítačové myši přímo závisí na stavu jejího příslušenství. Snímač nemusí správně snímat nebo vysílat v důsledku špatného kontaktu mezi ovládacími prvky, znečištění čočky, nestabilního napájení nebo rádiového rušení z bezdrátového zařízení.

Vyčistěte čočku, vyměňte podložku pod myš a baterii

Pokud kurzor na krátkou dobu zamrzne, může to být způsobeno několika faktory. Hlavní pozornost by měla být věnována podložce, protože povrch, po kterém myš klouže, má zásadní význam pro správnou čitelnost informací. Za druhé, zkontrolujte čočku na spodní straně myši. Pokud je ucpaný nebo uvolněný, laser se správně neláme, což způsobuje poruchy. U bezdrátových zařízení zkuste vyměnit baterii nebo akumulátor. vybitá baterie může způsobit nepravidelný provoz.

Všechny výše uvedené metody řešení problémů jsou podrobněji vysvětleny v příslušném článku na našich webových stránkách. Doporučujeme, abyste se seznámili s následujícími informacemi.

Řešení rádiového rušení při používání bezdrátové myši

Pokud počítačová myš používá technologii Bluetooth, je pravděpodobné, že rušení z jiných elektrických zařízení ovlivňuje správné zobrazení kurzoru. Níže jsou uvedeny návrhy, jak se těmto problémům vyhnout:

 • Přiblížení modulu Bluetooth k zařízení. Pokud je adaptér vložen do portu na zadní straně systémové jednotky, přesuňte jej na přední stranu. Pokud nemáte prodlužovací kabel USB, může vám pomoci prodlužovací kabel USB.
 • Přemístěte elektrické zařízení mimo pracoviště. Každé zařízení vysílá magnetické vlny, které rezonují s frekvencemi počítačové myši. Čím méně je zdrojů záření, tím menší je jejich dopad na bezdrátové zařízení.
 • Změna pracovní frekvence směrovače. V některých případech může být příčinou rušení bezdrátová síť. Moderní směrovače mají možnost změny vysílacího kanálu, čímž se eliminuje zasekávání myši. Tomuto tématu je věnován článek na našich webových stránkách, kde je podrobně popsáno, co je třeba udělat pro splnění tohoto úkolu.

Kontrola kabelu a portu USB na poškození

Zamrzání počítačové myši může být způsobeno poškozeným kabelem nebo špatným upevněním zařízení v konektoru USB. To lze často zjistit vizuální kontrolou.

Pokud je kabel poškozený, měli byste poškozené místo odříznout, odizolovat a pocínovat všechny vodiče a poté je připájet. Nezapomeňte na izolaci. holé části by měly být zakryty páskami nebo smršťovacími páskami vhodného průměru.

dělat, když, počítači, zamrzne

Pokud je port počítače uvolněný, musíte myš přesunout do jiného slotu nebo se pokusit opravit svorky sami. K tomu použijte pomůcky, které zatlačí na držáky uvnitř prostoru portu tak, aby vyvíjely tlak na vkládaný kabel USB.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12820 užitečných pokynů. Přidat webové stránky Lumpics.Nezapomeňte si tuto stránku (CTRLD) přidat do záložek a určitě vám budeme opět k užitku.

Popište, co se vám nepodařilo. Naši odborníci se pokusí odpovědět co nejrychleji.

Na toto téma:

Položit otázku nebo vyjádřit svůj názor Zrušit komentář

| Denial of responsibility | Contacts |RSS