Jak aktualizovat operační systém Android

Aktualizace systému Android: Jak aktualizovat na novou verzi, vrátit zpět? Podrobný průvodce

Ilya. šéfredaktor webu softdroid.Net. Autor několika stovek návodů a článků o přizpůsobení systému Android. Přibližně 15 let zkušeností s opravami hardwaru a řešením technických problémů se systémy iOS a Android. Zabýval se téměř všemi více či méně populárními značkami mobilních smartphonů a tabletů Samsung, HTC, Xiaomi atd. Použitý iPhone 12 a Samsung Galaxy S21 s nejnovější verzí firmwaru pro testování.

Trh s mobilními telefony je nastaven tak, že jakmile jsou vydány nové verze operačního systému Android, výrobci chytrých telefonů je podporují jak ve svých vlastních, tak v nedávno vydaných a zavedených modelech. Jak to funguje? Při zakoupení nového mobilního produktu je ve výchozím nastavení nainstalována základní verze systému. Po určité době vydá společnost Google novou verzi systému Android. Za šest měsíců nebo o něco později, v závislosti na zeměpisné oblasti, až bude nová verze vyzrálá a stabilní, bude možné ji nainstalovat na váš Smart. Výsledkem je nové, moderní rozhraní, podpora nových aplikací a více možností přizpůsobení a přizpůsobení. V tomto článku jsme pro vás připravili podrobný návod, jak aktualizovat telefon se systémem Android.

Jak ručně aktualizovat systém Android

Přispěvatel(é): Jack Lloyd. Jack Lloyd je spisovatel a redaktor, který píše o technologiích pro wikiHow. Má více než dva roky zkušeností s psaním a editací článků na technická témata. Technologický nadšenec a učitel angličtiny.

Počet zobrazení tohoto článku: 182 390.

V tomto článku se dozvíte, jak aktualizovat operační systém Android. Nejjednodušší je připojit zařízení k bezdrátové síti a spustit aplikaci Nastavení, která vyhledá a nainstaluje dostupné aktualizace systému. Můžete také použít počítačový software od výrobce zařízení se systémem Android.

  • V závislosti na modelu zařízení může být nutné připojit jej ke zdroji napájení nebo jej nabít na určitou úroveň (např. Na 50 %).

Spuštění aplikace Nastavení. Přejeďte z horního okraje obrazovky dolů a klepněte na ikonu „Nastavení“

  • V zařízení Google Android (např. Pixel) klepněte na položku „Více“. [1] X Zdroj informací
  • V zařízení Samsung Galaxy klepněte na možnost „Ručně stáhnout aktualizace“.
  • Na tabletu stiskněte tlačítko „O tabletu“.
aktualizovat, operační, systém, android

Postupujte podle pokynů na obrazovce. Záleží na modelu vašeho zařízení, ale pro spuštění procesu aktualizace bude pravděpodobně nutné zadat heslo a potvrdit provedené akce.

Počkejte na aktualizaci systému Android. To může trvat 30 minut. Po dokončení procesu aktualizace a restartování zařízení bude na něm spuštěna nejnovější verze systému Android.

Alternativní způsoby aktualizace systému Android

Existuje několik alternativních možností instalace aktualizací operačního systému Android:

  • Přejděte na oficiální webové stránky výrobce smartphonu nebo tabletu a stáhněte si odtud aktualizační balíček. V takovém případě musíte v nastavení smartphonu povolit instalaci softwaru od třetích stran. Pouze v tomto případě aktualizujete svůj přístroj na vlastní nebezpečí.
  • Stáhněte si aktualizaci z Google Play. Pro některé smartphony jsou v App Store k dispozici aktualizace.
  • Některé chytré telefony a tablety jsou dodávány s diskem se softwarem, který je určen ke kontrole a instalaci aktualizací.

Pokud chcete telefon aktualizovat na konkrétní verzi systému Android, musíte provést obnovení továrního nastavení telefonu a teprve poté najít distribuci požadované verze mobilní platformy a nainstalovat ji prostřednictvím počítače. Tuto činnost však doporučujeme svěřit odborníkům, protože nesprávná aktualizace může z vašeho gadgetu udělat „cihlu“.

Jak aktualizovat systém Android. pokyny krok za krokem

Proces aktualizace smartphonu nebo tabletu se systémem Android se u každého výrobce a dokonce i modelu zařízení liší, takže neexistuje univerzální metoda nebo software, který by dokázal aktualizovat jakékoli zařízení s minimálním úsilím z vaší strany.

Pokud byl váš telefon vydán před méně než rokem, máte možnost získat aktualizaci smartphonu od výrobce „vzduchem“ a tyto pokyny ukazují, jak zkontrolovat, zda výrobce aktualizace poskytuje.

  • Přejděte do části „Nastavení“
  • Připojení k internetu přes Wi-Fi
  • Přejděte zpět na „Nastavení“
  • Přejděte na „Systém“ nebo ve starších verzích na „O smartphonu (tabletu)“
  • Klepněte na „aktualizace systému“ nebo „zkontrolovat aktualizace“
  • Pokud není k dispozici žádná aktualizace, zobrazí se oznámení, že již máte nejnovější „nejnovější verzi“ nebo „telefon nepotřebuje aktualizaci“. Na konci článku si přečtěte, co v takovém případě dělat.
  • Pokud jsou k dispozici aktualizace, smartphone vás vyzve k jejich stažení, klikněte na tlačítko Stáhnout a počkejte na dokončení stahování
  • Po stažení aktualizačního souboru stiskněte tlačítko „Restartovat a nainstalovat“. Tím se spustí aktualizace zařízení. Během půl hodiny bude vaše zařízení aktualizováno na novější verzi systému Android od výrobce.

V případě, že nejste s novou verzí firmwaru spokojeni, můžete se nás na přítomnost předinstalovaného firmwaru zeptat v komentářích na této stránce. Nejprve napište svou aktuální verzi systému Android, která se zobrazí ve zprávě po neúspěšném pokusu o aktualizaci vzduchem.

aktualizovat, operační, systém, android

Pokud nenajdeme nic novějšího než verzi od výrobce, můžeme hledat firmware, který není od výrobce (říká se jim také „custom“), a pokud nenajdeme žádné aktualizace, napíšeme. Odpověď dostanete tak jako tak, ale buďte trpěliví, chvíli trvá, než se firmware najde.

Jak ručně aktualizovat systém Android

Někdy se může stát, že i po oficiálním vydání nové verze systému pro vaše zařízení bude požadovaná aktualizace zpožděna. Aktualizace OTA (Over The Air) jsou totiž distribuovány systematicky a postupně se dostávají do stále většího počtu částí světa.

Chcete-li se vyhnout čekání na zpřístupnění nového firmwaru ve smartphonu, můžete jej aktualizovat ručně. Jeho přítomnost můžete zkontrolovat ve stejných sekcích „Systém“, „O zařízení“ nebo „O telefonu“. U miniaplikací různých výrobců se nabídka aktualizace otevírá různými způsoby. Zde jsou nejčastější z nich.

  • Samsung. „Menu“ → „Nastavení“ → „Aktualizace softwaru“. Pokud taková položka není k dispozici, klepněte na „O aplikaci“ a poté na „Aktualizace softwaru“. Po kliknutí na „Stáhnout a nainstalovat“, „Aktualizovat“ nebo „Ručně stáhnout soubory aktualizace“ podle toho, kterou možnost máte k dispozici.
  • Xiaomi. „Nastavení“ → „O telefonu“ → „Verze MIUI“ (velká ikona s logem) → „Zkontrolovat aktualizace“.
  • Meizu. „Nastavení“ → „Aktualizace systému“.
  • Huawei. „Nastavení → Aktualizační nástroje.
  • Asus. „Nastavení“ → „Aktualizace systému“.
  • Oneplus. „O telefonu → O zařízení → Aktualizace softwaru.
  • Sony. „Nastavení“ → „O telefonu“ → „Číslo sestavení“.

V ostatních smartphonech jsou položky nabídky podobné. Po otevření sekce aktualizací stiskněte tlačítko Test. Chvíli počkejte, zda můžete aktualizaci stáhnout právě teď.

Instalace aktualizací prostřednictvím systému FOTA

Oznámení o dostupnosti aktualizace často přichází automaticky. To vám umožní rovnou přejít ke stažení a instalaci nového systému. Pokud tomu tak není, je třeba zkontrolovat ručně.

Pokyny pro kontrolu aktualizací v „čisté“ verzi systému Android:

  • Otevření sekce nastavení.
  • Přejděte dolů a vyberte „O“, v některých zařízeních je „Aktualizace systému“ umístěna v nastavení.
  • Klikněte na řádek „Aktualizace systému“.
  • V novém okně vyberte možnost „Zkontrolovat aktualizaci“ nebo „Stáhnout“. pokud je aktualizace k dispozici.
  • Počkejte na stažení firmwaru. Proces probíhá na pozadí, takže nemusíte mít otevřené okno aktualizace.
  • Po dokončení stahování budete informováni, že instalace je připravena. Je třeba kliknout na tlačítko „Restartovat a nainstalovat“, poté se spustí aktualizace.

Pokyny ke kontrole aktualizací v zařízeních Xiaomi:

  • Přejít do nastavení.
  • Přejděte dolů a vyberte možnost „O telefonu“.
  • V novém okně vyberte tlačítko „Aktualizace systému“.
  • V dalším okně, které se zobrazí, klikněte na možnost „Zkontrolovat aktualizaci“. Vyčkejte na aktualizaci a poté stiskněte tlačítko „Obnovit“, pokud je aktualizace k dispozici.
  • Uživatelská data se pomocí FOTA nevymažou.
  • Nepoužívejte FOTA, pokud je odemčen zavaděč, získána práva ROOT nebo pokud je nainstalován firmware nebo jádro třetí strany nebo upravený firmware nebo jádro. Existuje vysoká pravděpodobnost softwarového nebo fyzického poškození zařízení.
  • Používání systému FOTA velmi často vede k poškození softwaru způsobenému chybou výrobce. V takovém případě se obraťte na servisní středisko schválené výrobcem nebo na prodejnu, kde jste přístroj zakoupili.
  • Pokud je aktualizace k dispozici, ale neobjeví se žádné oznámení, je třeba vymazat data a mezipaměť aplikace Google Services Framework. Chcete-li to provést, přejděte do nastavení, pak do aplikací, pak přepněte zobrazení systémových programů, vyberte GSM, vymažte mezipaměť a data. Poté je třeba znovu zkontrolovat aktualizaci. Často se oznámení nezobrazí okamžitě, ale musíte počkat několik minut nebo hodin.

Jak flashovat telefon se systémem Android prostřednictvím počítače

Operační systém Android se skládá ze sady základních ovladačů, díky kterým telefon funguje jako malý počítač. Ale stejně jako všechny technologie, i toto zařízení někdy selže a chyba operačního systému. V takovém případě si okamžitě nekupujte nové zařízení nebo ho noste do servisního střediska a určete úroveň výkonu gadgetu a naučte se, jak flashovat telefon Android přes počítač sami, pokud samozřejmě máte nějakou představu o mobilním zařízení.

Co znamená „flashovat“ a „reflashovat“ telefon??

Flashování telefonu znamená instalaci softwaru do mikročipu zařízení a provádí se z výroby. Reflashing, respektive aktualizace operačního systému, instalace nových aplikací a přidání potřebných funkcí. Provádí se v následujících případech:

  • Pokud je nutné nainstalovat novější verzi (například pokud aktualizace nebyla provedena včas a stará verze již nevyhovuje);
  • Kdy opravit chyby softwaru (zamrznutí softwaru, nemožnost nainstalovat aplikaci, zamrznutí aplikací, zavěšení při spuštění atd.).Д.);
  • Když je nutné prolomit ochranu zámku systému Android (i když se sluchátko vůbec nezapne);
  • Pokud je nutné telefon russifikovat (například byl telefon zakoupen se zahraniční variantou systému Android).

Vyplatí se přeflashovat telefon sám??

Existují 2 typy firmwaru: pomocí softwaru od výrobce použitého zařízení (stock verze) nebo pomocí vlastního firmwaru (custom firmware). V prvním případě prochází systém Android před vydáním produktu kompletní testovací fází, což není případ firmwaru třetích stran. Ne všichni výrobci, ani ti nejdražší, podporují své produkty aktualizacemi. Než si telefon doma přeflashujete, měli byste znát výhody a nevýhody tohoto procesu.

Výhody

  • Můžete používat nejnovější verzi systému Android se všemi již opravenými chybami.
  • Vylepšení uživatelského rozhraní a změna grafiky (ikony, ikony, témata atd.).Д.).
  • Změněné funkční klávesy.
  • Lepší ovládání fotoaparátu a vestavěných reproduktorů.
  • Přidání nových a zajímavých funkcí do telefonu.
  • Delší používání telefonu.
  • Šetří peníze, čas a zdroje.

Nevýhody

  • Nedostatek znalostí a triviální štěstí mohou z vašeho smartphonu udělat nepoužitelný nástroj.
  • Optimalizovaný software nemusí být pro tento model telefonu zcela vhodný, což má negativní vliv na výdrž baterie.
  • Nevhodný firmware může způsobit nesprávnou funkci některých modulů v zařízení. Například navigátor GPS bude pomalejší.
  • V případě použití (vlastního) firmwaru třetí strany ztrácíte na telefon záruku.

Blikání smartphonu prostřednictvím počítače

Přeprogramování smartphonu se systémem Android, i když se nezapne, je možné prostřednictvím počítače. není to příliš složitý proces, ale vyžaduje zvláštní pozornost a základní znalosti. Před zahájením postupu je nutné mít kvalitní kabel USB, který se obvykle dodává se zařízením. Měli byste také do počítače nainstalovat potřebné ovladače a stáhnout program pro zálohování dat telefonu.

Kde a jak stáhnout software pro flashování telefonu

Alternativním způsobem, jak se zbavit hledání potřebného softwaru, může být webová stránka. výrobce smartphonu. A v případě, že na svém počítači používáte systém Windows7 (nebo novější software), který je schopen sám detekovat, vybrat a stáhnout potřebné ovladače.

Pokud máte zkušenosti se stránkami jako „4pda.Ru“ naleznete také všechny potřebné informace. Práce s ním je velmi jednoduchá: přejděte na fórum, najděte zařízení, vyberte nejzajímavější firmware a stáhněte jej do počítače.

Příprava na postup přeflashování

Před výměnou základny systému Android je vhodné ještě jednou pečlivě zvážit výhody a nevýhody tohoto postupu. Jakmile se rozhodnete, měli byste se obrnit trpělivostí a časem. Samotný proces trvá přibližně 30 minut, zatímco přípravy a nepředvídané události mohou trvat déle:

  • Stáhněte si aplikaci „MobileuncleMTK Tools“ do telefonu pomocí služby Play Market nebo do počítače.
  • Udělit firmwaru administrátorská práva, tj. Přístup Root.
  • Vrátit se na stránky fóra a stáhnout soubor „CWM. obnovení“ pro konkrétní model.
  • Na SD. telefon zapsat ZIP. složka s firmwarem a Recovery.
  • Otevřete nainstalovaný software Mobileuncle, který automaticky vyhledá soubor firmwaru.
  • Potvrďte proces aktualizace stisknutím tlačítka „ok“.

Zálohování nainstalované verze systému „Android

Před instalací nového firmwaru byste si měli vytvořit záložní kopii stávající verze, která se může hodit v případě, že by neúspěšný proces ovlivnil výkon zařízení:

aktualizovat, operační, systém, android
  • Spusťte CWM. recovery a klikněte na „Save Current ROM“;
  • V otevřeném okně se objeví nový název archivu, který můžete podle potřeby změnit;
  • Stisknutím tlačítka „ok“ spustíte proces restartu a vytvoříte zálohu v automatickém režimu. Načítání archivu trvá poměrně dlouho;
  • Pokud potřebujete obnovit, přejděte do CWM. obnovení, klikněte na „Obnovit“ a vyberte nově vytvořenou složku.
aktualizovat, operační, systém, android

Kopírování dat

Uvědomte si, že přeflashování odstraní všechny informace vytvořené uživatelem, takže kontakty, dokumenty, fotografie atd. Je třeba zkopírovat na externí disk. Například:

  • Stáhněte si software „Mobogenie“ do svého smartphonu a počítače;
  • Připojte telefon k počítači přes USB;
  • Jakmile software zařízení vyhodnotí, stiskněte tlačítko „Zálohovat“;
  • Chcete-li obnovit data, musíte celý postup zopakovat znovu, ale stiskněte tlačítko „Obnovit“, nastavte cestu a potvrďte operaci.

Jak aktualizovat tablet se systémem Android

Aktualizace operačního systému Android je snadná. Kromě toho existuje několik způsobů, jak to provést: použít automatickou aktualizaci, stáhnout instalační soubor z webových stránek výrobce, použít externí disk (SD kartu), použít program pro počítač, aktualizovat software třetích stran. Každou z těchto metod jsem podrobně popsal níže. Doporučuji vyzkoušet všechny možnosti v pořadí, v jakém jsou napsány.

Automatická aktualizace

Nejoblíbenějším způsobem instalace nové verze operačního systému je automatická aktualizace. Obvykle se při vydání aktualizace a v případě, že ji zařízení podporuje, zobrazí na displeji oznámení o vydání nového firmwaru. Uživatel musí pouze přijmout stahování a nechat zařízení chvíli v klidu. Může nastat situace, kdy se oznámení nezobrazí, například proto, že je aktivován režim „Nerušit“ nebo že systémová oznámení byla ručně deaktivována. Miniaplikaci můžete aktualizovat sami prostřednictvím nabídky nastavení výběrem možnosti „Aktualizace softwaru“.

Pokud je k dispozici nová verze systému Android, zobrazí se dole ikona „Upgrade System“. Stisknutím tlačítka zahájíte stahování nového firmwaru. Po dokončení stahování se zařízení automaticky restartuje a začne proces instalace.

Je důležité, abyste tablet během instalace nevypínali, jinak se zařízení stane mrtvou „cihlou“. Proto je nutné mít nabitý gadget.

Důležitá je také dostatečná rychlost internetu (alespoň 4 Mbit/s). I když se nejprve stáhne balíček systémových dat a teprve poté se nainstaluje, část operačního systému se stáhne během instalace (ale vývojáři již během instalace nestahují přes internet). Ve velmi vzácných případech se nová verze operačního systému v nastavení neobjeví. K tomuto účelu jsou k dispozici následující možnosti.

Z webových stránek výrobce

Na webových stránkách některých výrobců, například společnosti Asus, jsou k dispozici instalační soubory nové verze systému Android. Nejedná se o jeden spustitelný soubor, ale o archiv souborů.Zip. Pokyny krok za krokem ke stažení a instalaci aktualizace prostřednictvím webových stránek výrobce:

  • Spuštění webové stránky značky zařízení prostřednictvím mobilního prohlížeče. Výše je uveden příklad společnosti Asus, na který jsem poskytl odkaz.
  • Najděte na webových stránkách sekci Podpora, Podpora nebo Software.
  • Zadejte celý název zařízení do vyhledávacího pole nebo použijte nástroj pro třídění (je-li k dispozici).
  • Stažení instalačního archivu do tabletu. Nejlépe v paměti miniaplikace a v kořenové složce.
  • Vypnutí zařízení.
  • Při zapnutí vyvolejte nabídku obnovení stisknutím tlačítek napájení a snížení hlasitosti (nebo zvýšení hlasitosti, v závislosti na zařízení). Někdy se kombinace liší, např. Kombinace kláves home a off.
  • Zobrazí se textová nabídka Recovery. Pomocí tlačítek hlasitosti přesouvejte výběrový pruh a tlačítkem napájení (nebo tlačítkem „domů“) vybírejte.
  • Vyberte možnost „Použít aktualizaci“.
  • Vyberte adresář, do kterého byl stažen instalační archiv. V tomto případě je archiv v kořenové složce (v paměti tabletu), takže klikněte na „interní úložiště“.
  • Vyhledejte název instalačního archivu a vyberte jej.
  • Spustí se aktualizace systému a po dokončení aktualizace se znovu zobrazí nabídka obnovení.
  • Stiskněte tlačítko „Reboot system now“. Zařízení se při aktualizaci restartuje.

Postupujte pečlivě podle pokynů a užívejte si nový operační systém.

Použití karty SD

Metoda s použitím SD karty je odvozená od předchozí, protože zahrnuje stejný postup, pouze instalační archiv je nahrán na paměťovou kartu.

Tato metoda je vhodná pro ty, kteří nemají v paměti tabletu volné místo. Jediný rozdíl v pokynech k aktualizaci je stažení archivu na kartu SD a při výběru „interní úložiště“ v nabídce obnovení otevřete „sdcard“ místo „interní úložiště“.

Archiv paměťové karty flash můžete také stáhnout z počítače nebo jiného zařízení.

Používání počítače

Způsob instalace systému Android prostřednictvím počítače je stejně jednoduchý jako automatická aktualizace. Stačí stáhnout a nainstalovat příslušný firmware do počítače, který vyhledá nejnovější firmware v zařízení.

Software lze nalézt na webových stránkách příslušného výrobce. Speciálně pro vás, milí čtenáři, jsem shromáždil odkazy na stránky se softwarem všech populárních výrobců tabletů, s výjimkou Asusu, protože ti nemají vlastní software.

Všechny tři programy mají ruskou lokalizaci a výše uvedené odkazy obsahují nejen instalační soubor softwaru, ale také návod krok za krokem. Nezapomeňte připojit svůj gadget k počítači pomocí kabelu USB!

Prostřednictvím softwaru třetí strany

Dříve bylo možné firmware aktualizovat prostřednictvím některých aplikací v Google Play. Dnes už neexistují (alespoň na Play Marketu), protože téměř všechny fungují špatně a obsahují malware.

V počítači však existují programy třetích stran, s jejichž pomocí můžete nejen nainstalovat nový operační systém, ale také přeinstalovat celý firmware. Jedním z nejoblíbenějších je Odin. Vyžaduje instalační soubor celého operačního systému.

Na stránkách výrobce ji nenajdete, ale na portálech jako 4pda to nebude problém. Instalace nové verze firmwaru se provádí prostřednictvím Odinu. Takového softwaru je mnoho, ale doporučuji jej používat jen v krajním případě, protože k tomuto způsobu aktualizace potřebujete mít určité znalosti. Jeden špatný příkaz může z gadgetu udělat cihlu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS