Jak připojit disk SSD
Instalace SSD je jednoduchý, ale jistý způsob, jak zrychlit počítač nebo notebook, aniž byste museli kupovat nové zařízení. I nejlevnější SSD disk bude několikanásobně rychlejší než HDD disk střední cenové kategorie. Pokud jste si již zakoupili další zařízení pro svůj „stroj“, pak než začnete s jeho upgradem, musíte pochopit, jak SSD připojit. Nemusíte mít speciální znalosti, ale bude potřeba určitá zručnost a přesnost. K připojení SSD disku budete potřebovat křížový šroubovák, abyste mohli odstranit panely a jakékoli externí úložné zařízení, např. USB disk.
SSD lze nainstalovat čtyřmi způsoby:
- Jednoduchá výměna starého pevného disku za nový SSD.
- Připojení disku SSD přes disk CD-ROM, nebo spíše místo něj, pomocí speciálního zařízení.
- Instalace polovodičového disku místo pevného disku a následné připojení pevného disku k optické jednotce.
- Výměna pevného disku za SSD a následné připojení pevného disku do portu USB pomocí adaptéru.
Zvažte různé způsoby připojení disku SSD k počítači nebo notebooku a zhodnoťte úskalí výměny disku vlastními silami.
Co budete potřebovat k výměně?
Prvním krokem je zakoupení jednotky SSD. Dva klíčové faktory při nákupu SSD: formát a kapacita.
Notebooky používají disky ve formátu 2,5“. Chcete-li využít plný potenciál rychlosti svého notebooku, zkontrolujte si předem možnosti připojení notebooku: jsou vyžadovány konektory SATAIII.
Vzhledem k tomu, že úložiště SSD je dražší, nemusíte se zaměřovat na stejnou kapacitu. Při výběru kapacity SSD zvažte kapacitu stávajícího pevného disku notebooku a počítejte s redundancí. Může vám stačit 240GB SSD nebo oblíbené 0,5TB varianty.
K připojení HDD/SSD k portu USB je také potřeba další externí převodník. Později do něj můžete nainstalovat uvolněný pevný disk a používat ho jako mobilní úložiště.
Jak připojit disk SSD k počítači
Pokud jste pevný disk nainstalovali samostatně do stolního počítače, nebudete muset složitě řešit, jak SSD disk připojit k počítači. Až na to, že SSD disky pro počítače se obvykle kupují ve 2 variantách.5″, zatímco pevné disky se dodávají v provedení 3.5.
Standardní metoda výměny také začíná stažením všech potřebných informací na externí disk. Počítač by měl být odpojen od napájení a vypnut pomocí přepínače vedle něj. Chcete-li odstranit zbytkovou statickou elektřinu, podržte na 5 sekund stisknuté tlačítko napájení počítače, aby byl proces instalace SSD bezpečnější. Podívejme se nyní na pokyny krok za krokem pro instalaci disku SSD do počítače:
- Odstraňte levý boční panel počítače, abyste získali přístup k portu a umístění pevného disku. U „high-end“ počítačů to může být pravý panel vzhledem k povaze připojovacího kabelu.
- Demontujte HDD odpojením od rozhraní SATA základní desky a nainstalujte SSD do slotu s vhodnou šířkou nebo pomocí adaptivních kovových držáků (obvykle dodávaných s SSD).
- Připojte disk SSD k základní desce pomocí kabelu L. Záludné je vybrat port pro připojení. obecně jsou vhodné všechny, ale pro SSD je nejlepší zvolit ten s největší šířkou pásma (6 GB/s).). Nápisy na držácích vám pomohou správně se rozhodnout.
- Zavřete skříň počítače a zapojte ji.
V posledním kroku také zavolejte systém BIOS a ověřte, zda nově připojené zařízení pracuje správně a ve správném režimu. Chcete-li to provést, přejděte na kartu Upřesnit a podívejte se na řádek Provoz SATA, pokud parametry ukazují režim ACHI, pak SSD pracuje správně.
Příkaz prostředí PowerShell
Typ jednotky je možné určit pomocí prostředí PowerShell, ale nevýhody jsou stejné jako u první metody. Stačí spustit prostředí Windows PowerShell a zadat příkaz: Get-PhysicalDisk
Pokud ve sloupci MediaType vidíte SSD, je to právě tento disk.
4) Proces přenosu starého systému Windows (nebo instalace nového operačního systému)
Po instalaci jednotky do notebooku a ověření, že ji zařízení rozpozná a vidí, máte dva možné scénáře:

- Na jednotku SSD můžete nainstalovat nový operační systém Windows. Návod, jak to udělat, naleznete na stránce. Zde;
- Nebo můžete svůj „starý“ systém přenést z jednotky HDD na SSD. V jednom ze svých článků jsem také popsal, jak to udělat (např.(viz KROK 2).
Je třeba si uvědomit, že ve výchozím nastavení se „starý“ systém Windows spustí jako první z jednotky pevného disku (HDD). Chcete-li to změnit, vstupte do sekce BOOT v systému BIOS/UEFI a změňte prioritu (příklad je uveden na obrázku níže).
Dodatek!
Informace o tom, jak vstoupit do systému BIOS/UEFI, naleznete v části. Tento článek
Umístění našeho SSD M2 // UEFI, notebook Asus na začátek zaváděcí fronty
Po změně priorit nezapomeňte nastavení uložit: Přejděte na „Uložit a ukončit“. klikněte na položku s nápisem „Uložit změny“. “ (т.Е. Uložit nastavení/změnit nastavení).
Po restartu by se měl nový systém ve výchozím nastavení spustit z jednotky SSD.
Mimochodem, výchozí operační systém můžete vybrat také v nastavení systému Windows otevřením ovládacího panelu na adrese. Ovládací panely/Systém a zabezpečení/Systém. Poté klikněte na odkaz „Rozšířená nastavení systému“ (v levém menu).
Mělo by se otevřít okno „Vlastnosti systému“. Klikněte na kartu „Extras“, kde se nachází podnabídka „Download and Restore“. Otevřete jeho nastavení.
V této podsekci můžete zvolit, který ze všech nainstalovaných OS se má považovat za výchozí a načíst při zapnutí notebooku/PC.
Nebo, pokud se nenudíte, můžete při každém spuštění počítače ručně zadat spouštěcí systém (viz. Po instalaci 2., 3. Atd. By se mělo automaticky zobrazit podobné okno.Д. OS).
Instalace pevného disku
Přeinstalace pevného disku je žádoucí, pokud na něm systém zůstane.
Nebo pokud váš SSD disk není dostatečně velký, aby pojal všechna vaše data, a pevný disk slouží pouze k ukládání systémových souborů a operačního systému.
Rychlost přenosu dat optické jednotky je zcela dostačující pro podporu pevného disku.
Již nyní však není možné zajistit efektivní využití SSD tímto způsobem.
Do adaptéru se tedy vloží standardní pevný disk notebooku a disková jednotka se odstraní, protože se dnes téměř nepoužívá.
Adaptér HDD je přizpůsoben tloušťce disku, která může být 12,7 mm nebo 9,5 mm. Následující kroky se provádějí jeden po druhém:
- Jednotka je nainstalována uvnitř adaptéru;
- Vyjměte optickou mechaniku z notebooku (u většiny modelů je upevněna jedním šroubem). K tomu je třeba otevřít mechaniku (obvykle stačí tenká jehla na tlačítku uvnitř speciálního otvoru v panelu před tlačítkem;
- Panel je vyjmut z přihrádky disku a umístěn na adaptér tak, aby výměna neovlivnila vzhled zařízení;
- Pevný disk v adaptéru je vložen na místo diskové jednotky;
- Zašroubujte šroub, který nyní zajišťuje HDD.
Připojení disku SSD ke stolnímu počítači
Začnu tím, že pokud jste již odpojili a zapojili do počítače normální pevný disk, vypadá postup u SSD disku téměř stejně, až na to, že šířka zařízení není 3 mm.5″ a 2.5.
A nyní od začátku. Chcete-li SSD disk nainstalovat do počítače, odpojte počítač (ze zásuvky) a vypněte napájení (tlačítko na zadní straně systémové jednotky). Poté stiskněte a podržte tlačítko zapnutí/vypnutí na systémové jednotce po dobu asi 5 sekund (tím dojde k odpojení napětí ve všech obvodech). V níže uvedeném návodu budu předpokládat, že nebudete odpojovat staré pevné disky (a pokud ano, odpojte je v kroku 2).
- Otevřete počítačovou skříň: Obvykle stačí odstranit levý panel, abyste získali přístup ke všem portům a nainstalovali SSD (mohou existovat výjimky, např. U „pokročilejších“ skříní může být vedení kabelů za pravou stěnou).
- Instalace jednotky SSD do adaptéru 3.5″ a zajistěte jej šrouby určenými k tomuto účelu (většina SSD disků se dodává s takovým adaptérem). Případně může být vaše systémová jednotka vybavena řadou polic vhodných pro instalaci 3.5 a 2.5 zařízení, v takovém případě je můžete používat).
- Vložte SSD do adaptéru na volné místo pro 3.5″ pevné disky. V případě potřeby ji zajistěte šrouby (někdy jsou v systémové krabici zásuvky pro její zajištění).
- Připojte disk SSD k základní desce pomocí kabelu SATA ve tvaru písmene L. Níže podrobně vysvětlím, ke kterému portu SATA má být disk připojen.
- Připojte napájecí kabel k disku SSD.
- Znovu sestavte počítač, zapněte napájení a vstupte do systému BIOS ihned po zapnutí.

Po vstupu do systému BIOS nejprve povolte režim AHCI pro provoz SSD. Další postup závisí na tom, co plánujete dělat:

- Pokud chcete na SSD disk nainstalovat systém Windows (nebo jiný operační systém), ale máte k němu připojené další pevné disky, umístěte SSD disk na první místo v seznamu disků a nabootujte z disku nebo USB flash disku, ze kterého se má instalovat.
- Pokud hodláte spustit operační systém, který již byl nainstalován na pevném disku, aniž byste jej přenesli na SSD, ujistěte se, že je pevný disk ve frontě spouštění na prvním místě.
- Pokud plánujete přesunout operační systém na SSD, přečtěte si článek Jak migrovat systém Windows na SSD, kde najdete další informace.
- Nápomocný vám může být také následující článek: Jak optimalizovat SSD v systému Windows (pomůže to zvýšit výkon a prodloužit jeho životnost).
Co se týče portu SATA, ke kterému se SSD disk připojí: Většina základních desek má univerzální port, ale některé mají různé porty SATA. například port SATA 6 Gb/s společnosti Intel a port SATA 3 Gb/s třetí strany, a totéž platí pro čipovou sadu AMD. V takovém případě se podívejte na přiřazení portů, dokumentaci k základní desce a použijte nejrychlejší pro SSD (nejpomalejší lze použít například pro DVD-ROM).
Počítač nebo notebook nevidí jednotku SSD
Pokud počítač jednotku SSD nevidí, je možné, že jste nenastavili systém BIOS správně pro jednotku SSD. Chcete-li ověřit správnou funkci, přejděte na kartu Advanced→ SATA Mode v základním systému zařízení a podívejte se, jaký režim je nastaven, pokud je tam nastaven režim IDE, změňte jej na ACHI a změny uložte. Stejný princip nastavení systému BIOS platí i v případě, že SSD a notebook nejsou vidět.

Dalším důvodem, proč počítač nevidí disk SSD, může být samotný disk SSD, pokud je používán nebo nebyl správně uložen. Můžete jej vyzkoušet na jiném počítači a zjistit, zda funguje správně. Zařízení nemusí vidět interní jednotku kvůli uvolněnému nebo uvolněnému kabelu SATA. Pro odstranění problému bude nutné hardware znovu rozebrat. Pokud je vše zkontrolováno a funguje, může být příčina v zastaralém systému BIOS, který vyžaduje aktualizaci.