Jak převést MBR na GPT ve Windows 10 bez ztráty dat. MBR GPT Windows 10

MBR vs GPT, jaký je rozdíl

Který z nich je lepší MBR vs GPT pro externí jednotku? Měli byste znát základy rozdělení MBR a GPT. Pokud potřebujete další pomoc.

William Bollson

Aktualizováno dne 2023-05-26 17:56:44 na pevný disk

 • Oprava pevného disku
 • Oprava požadovaného oddílu jednotky chybí
 • Jak opravit klonované SSD se nezavede?
 • Opravte síťovou jednotku, která se nezobrazuje
 • Pevný disk zmizel ve Windows 10
 • Opravte chybu inteligentního pevného disku 301
 • Inicializace dat smazáno disku na disku?
 • Pevný disk plný, ale žádné soubory ve Windows
 • Pevný disk ukazující nesprávnou kapacitu Windows 10
 • Jak přenášet data z jednoho pevného disku na druhý
 • Jak opravit spřádání pevného disku, ale není detekováno
 • Jak používat Diskpart k vytvoření oddílu v systému Windows 10? Ultimate Guide
 • Kompletní průvodce: Jak formátovat pevný disk?
 • Ultimate Guide: Diskpart Odstranit oddíl na Windows 11/10
 • Makrium Reflexe Review: Je to bezpečné?
 • [Nejnovější] makrium odráží ke stažení zdarma pro Windows

„Kolik oddílů vytváří Windows, pokud je nainstalována na disk GPT vs disk MBR? Není to maximální počet povolených oddílů, ale výchozí počet oken oddílů vytváří na kotníku zavádějícího disku.“

Při nastavování nové jednotky v systému Windows 10 nebo 8.1, budete vyzváni k výběru mezi MBR vs GPT. Master Boot Record je MBR a tabulka oddílů GUID je GPT. Pochopení rozdílů mezi těmito dvěma technikami rozdělení je nezbytné pro výběr toho, který bude nejlépe sloužit vašim potřebám, protože každý má výrazné rysy a výhody.

Rozdíly mezi technikami rozdělení MBR a GPT budou podrobněji prozkoumány v tomto článku, spolu s výhodami a nevýhodou každého z nich. Ať už jste uživatelem energie, správce systému nebo vývojáře softwaru, znát rozdíly mezi MBR vs GPT vám pomůže vybrat při rozdělení pevných disků.

Část 1: Co dělají GPT a MBR?

Před použitím disku na disku musíte ji rozdělit. Dvě alternativní metody pro ukládání rozdělení dat na jednotce jsou MBR (Master Boot Record) a GPT (tabulka oddílů GUID). Váš operační systém může zjistit, která odvětví patří do každého oddílu a který oddíl lze zavádět pomocí těchto informací, což také specifikuje, kde oddíly začínají a ukončují na skutečné jednotce.

В чём разница между GPT и MBR? | Что лучше gpt или mbr?

MBR (Master Boot Record)

Od začátku výpočetní techniky došlo k metodě rozdělení zvané Master Boot Record (MBR). Oddíly MBR 32bitové oddíly se používají na začátku jednotky. Poloha, velikost a typ každého oddílu na jednotce jsou uvedeny v tabulce oddílu. Každý primární oddíl MBR může zahrnovat operační systém nebo být primární nebo prodloužený.

Maximální primární oddíly jsou čtyři nebo tři a jeden rozšířený oddíl. Toto omezení lze odstranit přidáním logických oddílů do rozšířeného oddílu. Maximální velikost pro oddíly MBR je také 2 terabajty.

GPT (tabulka oddílů GUID)

Byla vytvořena novější metoda rozdělení s názvem GUID rozdělovací tabulka (GPT), aby nahradila MBR. 64bitová tabulka oddílů se používá pro oddíly GPT na začátku a konec jednotky. Poloha, velikost a typ každého oddílu na jednotce jsou uvedeny v tabulce oddílu.

Neexistuje žádná čepice na počtu oddílů GPT, které mohou být provedeny, a mohou být buď primární nebo logické. Oddíly GPT jsou vhodné pro větší disky kvůli jejich 9.4 limit maximální velikosti zettabytes.

Část 2: Rozdíly mezi oddíly MBR vs. GPT

Je GPT lepší než MBR pro SSD? Zatímco MBR se používá od roku 1983, GPT je standardem od roku 2006. MBR je stále vynikající volbou pro malé disky, i když je GPT spolehlivější a podporuje větší jednotky. Z následujících čtyř částí porovnejte MBR vs GPT pro SSD, abyste se naučili jejich rozdíly:

2.1: MBR vs GPT: Disková kapacita

Největší velikost disku, kterou lze použít s MBR, je omezená. Příčinou tohoto omezení je 32bitová oddílová tabulka, kterou MBR využívá, která může řešit pouze až 2 terabajty prostoru disku, je příčinou tohoto omezení. Disky GPT však mají podstatně vyšší maximální kapacitu 18EB. Pokud je váš pevný disk obrovský (3TB nebo více), musí být naformátován spíše pomocí GPT než MBR.

2.2 MBR vs GPT: Čísla oddílů

Maximální počet hlavních oddílů, které MBR (hlavní bootovací záznam) obsahuje, je čtyři. Vytvořte tři základní oddíly a rozšířený oddíl, který lze dále rozdělit do logických oddílů, pokud chcete mít více než čtyři oddíly.

převést, windows, ztráty

Tato omezení nejsou přítomna v GPT (tabulka oddílů GUID). Umožňuje neomezený počet logických oddílů a až 128 primárních oddílů.

2.3 MBR vs GPT pro SSD: Kompatibilita OS

Obecně platí, že novější vydání Windows je častěji podporovat GPT, zatímco starší vydání s větší pravděpodobností podporují MBR.

 • Verze Windows před Windows 8 jsou kompatibilní s MBR.
 • GPT je kompatibilní s novějšími operačními systémy, včetně 64bitových Windows 7, 8, 8.1 a 10 a 32bitový Windows 8, 8.1, 10.
 • Jediné jednotky s formátem MBR lze použít se staršími operačními systémy, jako je Windows XP.

2.4 MBR vs GPT: Zabezpečení dat

Na rozdíl od GPT, která rozděluje data a systém napříč mnoha oddíly, MBR kombinuje spouštěcí data a oddíly. Obnovení dat z vadného disku MBR OS je nebezpečné, pokud dojde k korupci systému.

GPT je výrazně lepší než MBR. Pokud je konkrétní oddíl poškozen, můžete použít jiné oddíly. Over, GPT disky zvyšuje zabezpečení dat implementací kódů opravy chyb (ECC). Stručně řečeno, GPT poskytuje lepší ochranu údajů a vyšší kapacitu.

Část 3: Jak změnit MBR na GPT prostřednictvím instalačního CD nebo média Windows 11 Instalation

Optimální doba na změnu bios počítače z MBR na GPT je během instalace Windows 11. Tento přístup je však vhodnější pro zkušené uživatele, kteří jsou znalí a pohodlní s příkazovým řádkem. Protože první metoda je jednodušší, uživatelé nováčků by s ní měli zůstat. Zde je návod, jak převést MBR na GPT Windows 11 bez ztráty dat:

Krok 1: Nejprve se musíte spustit do režimu BIOS a vybrat spouštěcí nabídku. V závislosti na výrobci produktu to můžete použít stisknutím tlačítka F2/DEL nebo jinou zkratku. Pomohlo by to, kdybyste našli bootovací nabídku, jakmile budete v BIOS, což se podobá tomuto:

Krok 2: Poté vyberte jednotku CD/DVD-ROM nebo USB, která obsahuje vaši instalační jednotku Windows 11.

Krok 3: Stiskněte Enter a poté jakýkoli klíč k restartování počítače. Budete moci provést nastavení Windows 11.

Krok 4: Pro spuštění příkazového řádku na obrazovce aktivace Windows 11 stiskněte Shift F10.

 • Zadejte příkazy DiskPart a List Disc do příkazového řádu a stiskněte Enter po každém položce.
 • Uvidíte seznam každého disku. Disk, který chcete převést, by měl být snadno identifikovatelný (ten, kde chcete nainstalovat okna).
 • Zvolte Disc 0 je další příkaz, který musíte zadat, v závislosti na počtu vašeho disku.
 • Čistý příkaz je proto to, co chcete použít k čištění disku. Zadejte jej po jeho zadání. Oznámení, že váš disk byl vyčištěn.
 • Převést GPT je poslední příkaz převést na GPT. Zpráva o úspěchu by se měla objevit na příkazovém řádku.

Krok 5: Vše, co zbývá udělat, je typ Exit, stiskněte klávesu Enter a poté znovu zadejte tato slova.

Krok 6: Tyto programy převedou disk na GPT, což umožní úspěšnou instalaci Windows 11.

Část 4: Bonusový tip: Jak spravovat oddíly s 4DDIG Správcem oddílu?

Možná budete muset změnit disk MBR na disk GPT nebo naopak. Například, pokud se schéma oddílu MBR v současné době používá na jednotce, která je větší než 2TB. Pomohlo by to, kdybyste ji převedli na GPT, abyste využili celou svou úložnou kapacitu. Datový disk lze volně převést mezi MBR a GPT. Pokud se pokusíte převést systémový disk, ujistěte se, že váš počítač má nainstalovaný nezbytný firmware, například BIOS pro MBR nebo UEFI pro GPT, nebo můžete zažít problémy s boot. S pomocí Správce oddílu 4DDIG je možné přepnout z MBR na GPT nebo GPT na MBR, aniž byste smazali údaje na jednotce.

 • Upgradujte na větší pevný disk bez ztráty dat.
 • Jednolesené kliknutí migrujte OS Windows do SSD bez přeinstalování systému.
 • Bezpečně přesuňte nainstalované aplikace pro aplikace, aktualizace systémů, ovladače, vlastní nastavení z jednoho počítače do druhého.
 • Flexibilně změna velikosti/rozdělení/vytvoření/smazání/formátování Oddíly pro optimalizaci místa na disku.
 • Efektivně klonujte celý váš pevný disk, abyste zálohovali vaše data.

Jak převést MBR na GPT ve Windows 10 bez ztráty dat

Na disku MBR můžete vytvořit pouze maximální 2TB oddíl a ve většině případů používat pouze 2tb místo na disku 2 TB. Kromě toho můžete vytvořit pouze maximálně 4 primární oddíly na disku MBR. Pokud tedy máte 2TB disk nebo chcete vytvořit více než 4 primární oddíly, musíte použít GPT Disk. Pokud jste při inicializaci pevného disku vybrali MBR nebo jste uložili soubory na disk MBR v počítači OEM, můžete MBR převést na GPT bez ztráty dat. Existují 3 běžné způsoby, jak převést MBR na GPT ve Windows 10 (32 64 bitů). V tomto článku vám ukážu všechny metody s podrobnými kroky, vyberte ten, který odpovídá vašim potřebám.

Převeďte MBR na GPT ve správě disků Windows 10

Tato metoda se používá pouze tehdy, pokud můžete odstranit všechny oddíly na disku MBR.

Totéž s předchozími verzemi, Windows 10 má nástroj pro správu nativních disků, který má možnost převést MBR na GPT a převést disk GPT na MBR. Na disku však nesmí být žádný oddíl. Pokud existuje dokonce jeden oddíl, možnost „Převést na disk GPT“ je v správě disků Windows 10 šedá.

Po smazání všech oddílů na tomto disku bude aktivována možnost převodu. UPOZORNĚNÍ: Nezapomeňte přenést soubory na jiné místo před odstraněním. Pokud nechcete odstranit žádný oddíl, přejděte na druhou metodu.

Jak převést MBR na GPT v systému Windows 10 se správou disku:

 • Stisknutím tlačítka Hot-keys Windows x dohromady klikněte na správu disku v seznamu.
 • Správně oddíly na tomto disku MBR a vyberte smazat svazek jeden po druhém.
 • Klikněte pravým tlačítkem na přední část tohoto disku a vyberte převést na disk GPT. Krátce bude dokončena konverze.

Je zřejmé, že je lepší převést MBR na GPT, aniž byste smazali oddíl pro počítače Windows 10. Před spuštěním zkontrolujte disk MBR, který chcete převést. Metody převodu těchto disků jsou odlišné.

Převeďte MBR na GPT pomocí příkazu Windows 10 MBR2GPT

Tato metoda se používá pouze k převodu systému MBR na GPT (disk s operačním systémem).

Při převodu systému na GPT byste měli věnovat více pozornosti. Pokud konverze selhala, systém bude poškozen a váš počítač nemůže zavést.

Existují nástroje třetích stran, které si nárokují schopnost převádět systémový disk z MBR na GPT, ale jen málokdo může zajistit 100% bootovatelné po převodu. V Windows 10/11 je nový rodák. MBR2GPT pomáhá převést MBR na GPT bez ztráty dat. Běží prostřednictvím příkazového řádku. Je velmi snadné a rychlé převod MBR na GPT v systému Windows 10/11 s příkazem MBR2GPT. Rozložení oddílu na disku musí však splňovat požadavky. Pokud se nesplní, můžete upravit diskový oddíl.

Požadavky na převod systému na disku s nástrojem CMD MBR2GPT pro Windows 10 MBR2GPT:

 • Všechny oddíly na disku MBR musí být primární. Pokud existuje logická jednotka, postupujte podle metody a převeďte ji na primární.
 • Na tomto disku by neměly být více než 3 primární oddíly. Pokud existují čtyři nebo více oddílů, postupujte podle metody a přesuňte některé oddíly na jiný disk. Po přeměně původního disku na GPT je můžete buď nechat na jiném disku nebo je přesunout zpět.
 • Všechny oddíly na tomto disku musí být naformátovány pomocí souborového systému FAT16/32 nebo NTFS.

Někteří lidé obdrželi chybu „Validace rozložení disku selhala pro disk 0“ při převodu disku s MBR2GPT:

Jak jsem vysvětlil výše, v prvním snímku obrazovky je logická jednotka a na obou snímcích obrazovky jsou 4 oddíly.

MBR2GPT ověří rozložení diskového oddílu před převedením, pokud validace selhala, konverze nebude pokračovat, takže to nebude poškodit váš disk. Pokud úspěšně převádí disk, změny nelze vrátit zpět. Pamatujte, že neexistuje žádný nativní nástroj Windows, který je schopen převést GPT na MBR bez ztráty dat.

Jak převést MBR na GPT v systému Windows 10 s příkazem MBR2GPT:

Проблема с установкой Windows. На выбранном диске находиться таблица MBR.разделов.

 • Zálohujte svůj systém pomocí softwaru pro nativní nebo třetí strany v případě, že se něco pokazí.
 • Stisknutím tlačítka pro Windows r Hot-keys dohromady, zadejte CMD a stiskněte klávesu Enter.
 • V okně příkazového řádku zadejte MBR2GPT /DISK: 0 /Convence /RetailFullos a stisknutím klávesy Enter pro spuštění. Pokud váš systémový disk není číslo 0, nahraďte jej správným. Uvidíte číslo disku v správě disku.

Pokud si chcete přečíst více o MBR2GPT, zadejte MBR2GPT /? V okně příkazu nebo navštivte oficiální stránku.

Věnujte pozornost oddílu EFI

Na většině systémových disku MBR je malý systém vyhrazený systém. Po přeměně disku na GPT s MBR2GPT bude odstraněn oddíl vyhrazeného systému a vytvoří se nový oddíl EFI.

MBR2GPT se nejprve pokusí zmenšit systém vyhrazený oddíl, pokud existuje dostatek volného místa, za tímto vyhrazeným oddílem bude vytvořen oddíl EFI. Pokud není dostatek volného prostoru, MBR2GPT místo toho zmenší bootovací oddíl (C Drive), pak za jednotkou C bude vytvořen oddíl EFI. Problém je v tom, že správa disků Windows nemůže změnit, přesunout nebo provádět žádné jiné operace na oddíl EFI.

Pokud chcete před převodem provést oddíl EFI nalevo od pohonu. (Prodloužení na 2 GB je absolutně dost)

Převést bez rozšíření systému vyhrazeného systému:

Převést po rozšíření systému vyhrazeného oddílu:

Editor oddílů Niubi se může zmenšit, pohybovat a rozšířit oddíl EFI, takže můžete ignorovat krok pro rozšíření systému vyhrazeného systému. Pokud však vám záleží na poloze oddílu EFI, nezapomeňte se před převedením rozšířit.

Převeďte disk s bezplatným MBR na převodník GPT

Tato metoda se používá k převodu MBR disku na GPT bez operačního systému v ní.

Vyžaduje pouze 3 kliknutí, aby převedla MBR na GPT v systému Windows 10/11 s editorem Niubi oddíl. Má bezplatné vydání pro uživatele Windows 10/8/7/Vista/XP domácí počítač. Kromě přeměny disku MBR na GPT vám tento bezplatný nástroj pomůže převést NTFS na FAT32, převést oddíl mezi primární a logický bez ztráty dat. Pomáhá také zmenšit, přesunout, rozšiřovat a sloučit oddíly pro optimalizaci místa na disku, klonovat disk/oddíl pro migraci operačního systému a dat. Vytvářejte, smažte, formátujte, skrývejte, defragjete, vymažte oddíl, skenujte špatné sektory atd.

Jak převést MBR na GPT ve Windows 10 s volným převodníkem:

 • Stáhněte si editor Niubi oddílu zdarma, klikněte pravým tlačítkem na přední část disku MBR a vyberte „Převést na disk GPT“.
 • Jednoduše kliknutím na ano, abyste potvrdili, v levém dolním rohu bude přidána probíhající operace.
 • Kliknutím na Použít vlevo nahoře, abyste se uskutečnili, hotovo.

Podívejte se na video, jak převést disk MBR na GPT v systému Windows 10:

Jak převést MBR na GPT bez ztráty dat v systému Windows 10

„Mám problém, když budu nainstalovat operační systém, dojde k chybě chybové zprávy.S není nainstalován v konkrétní jednotce. Takže chci převést MBR na oddíl GPT, aniž bych ztratil jakékoli údaje. Ví někdo jak?“

MBR je krátký pro záznam hlavního boot. Zásobuje informace o informacích v prvním sektoru jakéhokoli pevného disku, který identifikuje, jak a kde se nachází operační systém. GPT je zkratka tabulky oddílů GUID. Je schopen podporovat větší než 2TB objemy, kde MBR nemůže.

Pro některé uživatele, kteří doufají, že plně využijí velmi velkého pevného disku nebo vytvoří více než čtyři primární oddíly na pevném disku, možná budou muset převést disk MBR na GPT disk. Zde představíme, jak převést MBR na GPT, aniž bychom efektivně ztratili data v systému Windows 10 pomocí 4 alternativ.

Metoda 1. Převeďte MBR na GPT pomocí správy disku

Správa disku, která je dobře známa uživateli PC Windows, je vestavěný nástroj pro oddíl v systému Windows 10. Umožňuje vám správu oddílů na pevném disku bez restartování systému. Zde je uživatelská příručka:

Klikněte na možnost vyhledávání na hlavním panelu Windows 10 a poté zadejte „správu disku“. Pak se objeví okno „správa disku“.

Pokud jsou na disku oddíly, klikněte pravým tlačítkem MBR, který chcete převést na disk GPT, a poté klikněte na „Převést na disk GPT“.

Pokud na pevném disku je nějaký oddíl nebo objem, který máte vhodný převést, klikněte pravým tlačítkem na libovolný svazek na disku a poté klikněte na „Odstranit oddíl“ nebo „Smazat svazek“, abyste se zbavili všech svazků.

Metoda 2. Změňte MBR na GPT s diskpartem

Chcete.li změnit disk MBR na disk GPT, můžete také použít příkazový řádek DiskPart. Kroky jsou:

Stisknutím tlačítka na klávesnici otevřete příkazový řád a spusťte jako správce. Zadejte „disckpart“ a stiskněte klávesu Enter. Pak se chystáte vidět černé okno. Pokud disk neobsahuje žádné oddíly nebo svazky, přeskočte na krok 5.

Zadejte „seznam Disk“ a klepněte na Enter. Zaznamenejte číslo disku, které chcete převést.

Zadejte „vyberte disk“ a poté stiskněte klávesu Enter.

Zadejte „Clean“ a stisknutím klávesy Enter smažte všechny oddíly nebo svazky na disku.

Klepněte na „Převést GPT“ a poté stiskněte klávesu Enter.

Zadejte „ukončení“ a stisknutím klávesy Enter ukončete CMD.

Poznámka: Obě správa disků Windows a Diskpart povede ke ztrátě dat. V důsledku toho prosím zálohujte vaše Windows 10 důležitá data před ztrátou dat. Pro způsob převodu MBR na GPT bez ztráty dat můžete použít GPTGEN a MBR2GPT.

Metoda 3. Převeďte MBR na GPT bez ztráty dat prostřednictvím GPTGEN (bez ztráty dat)

GPTGEN je nedestruktivní nástroj příkazového řádku, který je schopen přeměnit oddíly na pevném disku. Kroky jsou:

Stisknutím tlačítka WinR otevřete příkazový řád a spusťte jako správce.

V okně příkazového řádku zadejte:

Pak můžete vidět, že existují 2 soubory, které jsou primární.IMG a sekundární.IMG, obsahujte data, která budou zapsána na disk.

Chcete.li změnit oddíl, stačí zadat níže uvedený příkazový řádek:

GPTGEN.exe.W \\.\\ Physicaldrive1

Nyní jste úspěšně převedli MBR na GPT ve Windows 10.

Metoda 4. Změňte MBR na GPT bez ztráty dat pomocí MBR2GPT (bez ztráty dat)

MBR2GPT je další nástroj pro užitkový nástroj příkazového řádku, který je k dispozici v systému Windows 10 verze 1703 nebo novější. Může být jednoduše spuštěn z příkazového řádku Advanced Recovery prostřednictvím prostředí Preinstalace Windows (WinPE). Příkazový řádek je komplikovaný, můžete si prohlédnout tuto stránku od společnosti Microsoft a získat o tom více.

Po výše uvedených možnostech můžete snadno převést MBR na GPT oddíl v systému Windows 10 s nebo bez odstranění jakýchkoli dat.

Jak vidíte, veškerý proces převodu je třeba použít v systému Windows 10, jakmile ztratíte přihlašovací heslo Windows 10, nemůžete k němu získat přístup. Za těchto okolností je klíč Windows Password vaším nejlepším nástrojem pro obnovení hesla Windows k záchraně počítače Windows Computer.

MBR VS GPT: Což je lepší pro váš pevný disk?

Steve Larner Steve Larner nese více než deset let správy obsahu, editace a psaní zkušeností v celé řadě průmyslových odvětví. Jako technický nadšenec se Steve také těší zkoumání nových produktů a zařízení a pomáhá ostatním řešit jejich technologické problémy. Přečtěte si více 13. září 2022

TABULKA MASTER BOOT RECORD (MBR) a GUID TABULKA (GPT) jsou dva schémata pro rozdělení pro jednotky pevného disku (HDD) a pevné jednotky (SSD) všude, přičemž GPT je novější standard. Pro každou možnost (MBR a GPT) jsou struktura spouštění a způsob zpracování dat jedinečná. Rychlost se mění mezi dvěma možnostmi oddílu a požadavky se také liší.

Tento článek vysvětluje, co jsou, co vyžadují a jak se liší.

Co je oddíl HDD?

Než se dostanete do podrobností o MBR i GPT, měli byste pochopit, co je oddíl. Oddíly jsou samostatnými částmi na SSD nebo HDD, které operační systém používá k spuštění a funkci. Windows je zobrazuje jako jednotky v průzkumníku souborů, i když jsou na stejném disku.

Například mnoho notebooků má oddíl „systému“, kde všechno v operačním systému Windows (OS) jde (často C: Drive), plus skrytý oddíl „zotavení“, který si může zvyknout na obnovení systému v případě nehody. Dalším důvodem k použití oddílů je nainstalovat více operačních systémů na stejném HDD (Linux, Windows10, Windows 7 atd.) Můžete také vytvořit samostatný oddíl pro ukládání souborů, jako jsou obrázky, hudba, videa atd., Takže zůstávají neporušení a bezpečné, pokud se zhasne operační systém.

Co je MBR?

Hlavní bootovací záznam spravuje, jak jsou oddíly vytvářeny a organizovány na SSD nebo HDD. MBR používá firmware BIOS a ukládá kód v prvním sektoru disku s logickou blokovou adresou (LBA) 1. Data obsahují informace o tom, jak a kde Windows sídlí pro správu procesu spouštění v primárním úložišti PC a interní paměti náhodného přístupu (RAM).

Co obsahuje MBR?

Data MBR uložená v LBA 1 HDD obsahují následující:

 • Tabulka hlavního oddílu: Tabulka zkrácená jako MPT ukládá všechny informace o oddílu nalezených na každém SSD/HDD, včetně jejich typu formátu, kapacity a dalších nezbytných podrobností. Pro OS a PC, aby fungovaly správně, potřebují záznam oddílů a velikostí HDD plus způsob, jak identifikovat zaváděcí a aktivní oddíly. MPT poskytuje všechny tyto základní informace.
 • Master Boot Code: Někdy zkrácený jako MBC, kód provádí spuštění operačního systému a spravuje konfiguraci procesu spouštění (k potvrzení jakýchkoli změn), jako je detekce disků, výpočet RAM (externí), detekce displejů a další základní a další nezbytné Informace o zařízení a konfigurace.
 • Podpis disku: Každý disk potřebuje jedinečný identifikátor, který se vytvoří ve formě podpisu. Tento identifikátor zajišťuje, že správný pohon a oddíl čte a píše data pomocí několika disků. Poskytuje také správný protokol o funkčnosti PC a zabezpečení pro všechny transakce pro čtení/zápis.

Základní vstupní/výstupní systém (BIOS) v PC/základní desce hledá zařízení s MBR a poté provede spouštěcí kód hlasitosti z oddílu, který má, což je často jednotka „C:“. Dále MBR aktivuje sektor spouštění jednotky a spustí operační systém.

Co je to oddíl GPT?

GPT znamená tabulku oddílů GUID. Stejně jako MBR to také řídí stvoření a organizaci oddílů na SSD/HDD. GPT používá firmware UEFI versus BIOS používaný v MBR a také ukládá informace o disku, jako jsou oddíly, velikosti a další základní údaje, stejně jako MBR v sektoru. GPT však používá sektor dva, protože sektor One je vyhrazen pro kompatibilitu MBR a BIOS. Z technického hlediska GPT se MBR sektor č. 1 (LBA 1) stává LBA 0 při používání GPT a GPT se stává sektorem 1 (LBA 1). Proto se na GPT informace uloží na LBA 1, zatímco si vyhrazuje LBA 0 pro kompatibilitu MBR.

Schéma rozdělení MBR Sektor # LBA #
MBR 1 LBA 1

Umístění sektoru spouštěcího sektoru pro MBR

Hlavní rozdíl mezi MBR a GPT je, že MBR má určitá omezení pro moderní použití. Jmenovitě MBR dokáže zvládnout pouze čtyři primární oddíly a 2TB hnacího prostoru. GPT nemá žádný limit oddílu, takže můžete mít deset oddílů, pokud chcete, a až 9400000000 TB SSD/HDD Space.

Verze Windows však dříve než Vista nemohou spustit jednotky GPT. Windows 7 a Vista se mohou zavést v GPT, ale s výjimkami, například pouze na 64bitových systémech a sledováním konkrétního procesu. Windows 8 a vyšší pracují s GPT ve výchozím nastavení, pokud používáte 64bitový systém.

převést, windows, ztráty

Dalším rozdílem je, že MBR ukládá všechny informace na jednom místě, které by se mohly poškodit a selhat. GPT píše informace v několika oblastech pohonu a zahrnuje sekundární záložní tabulku GPT pro zotavení, pokud je první zkorumpován.

Kromě výše uvedených rozdílů mezi MBR a GPT může GPT používat novější technologie zařízení a je kompatibilní s funkcemi BIOS/MBR pro zpětnou kompatibilitu starších, neefických zařízení. A konečně, spuštění je obvykle rychlejší s GPT a UEFI.

Rychlá rekapitulace MBR versus GPT

Pokud dostanete externí HDD nebo SSD a váš počítač podporuje rozdělení GPT, měli byste naformátovat jednotku pomocí GPT. GPT můžete také použít na HDD. Nemusí to být SSD. Operační systémy, jako je MacOS, používají ve výchozím nastavení GPT kvůli jejich 64bitové architektuře, zatímco Windows 8/10 použijte GPT, pokud základní deska podporuje UEFI. Tato možnost vám umožní využít rychlejší rychlosti, neomezené oddíly a výrazně větší kapacity úložiště.

Kdy použít MBR

Existuje několik důvodů, proč pokračovat v používání MBR. Pokud se zabýváte především jednotkami pod 2TB nebo staršími verzemi Windows, můžete být lepší formátovat všechny své SSD/HDD na MBR, abyste neriskovali přerušit kompatibilitu s jakýmkoli hardwarem.

Windows 7 a dále však mohou používat GPT. Bohužel kompatibilita závisí na tom, zda základní deska a CPU podporují bios UEFI, nebo může fungovat pouze na oddílech bez boot. Pokud stále provozujete XP/Vista, nedostanete GPT, aby vůbec pracoval, a necháte vám pouze možnost MBR.

Nyní, když znáte rozdíl mezi MBR a GPT, můžete správně vybrat schéma oddílů, které funguje nejlépe pro vaši velikost HDD nebo SSD, požadovaný počet oddílů a OS. Zatímco všechny technické rozdíly se mohou zdát ohromující porozumět a aplikovat, pamatujte, že MBR pracuje s disky 2TB nebo menšími a neefickými systémy. Pro srovnání, GPT podporuje jízdy větší než 2TB, novější operační systémy a významnější počet oddílů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS