Jak připojit HDD k počítači s rozhraním sata

Mohu připojit pevný disk SATA pro výměnu za provozu

Mít HDD s rozhraním SATA, používaný pro zálohování. Samostatný zdroj napájení pro pevný disk. Mám nápad přivést kabel sata (samotná data) „mimo“ systém a nejprve připojit DATA a pak použít napájení. Pak pomocí správce zařízení aktualizujte nastavení hardwaru. Odpojte je opačně, pomocí nástrojů (stejný USB bezpečně vyjměte), pak odpojte napájení a datový kabel.

Jak bezpečný je tento postup? Zdá se, že sata podporuje výměnu železa za tepla a kolíky jsou některé „blíže“ a jiné „dále“. Nebo je lepší si s tím „nezahrávat“??

Velmi dobře jste to vystihl. Periferní média, nejen SATA, ale dokonce i IDE, je skutečně možné připojit k počítači v pořadí, které jste uvedli: nejprve rozhraní, pak napájení a odpojení v opačném pořadí. nejprve napájení, pak rozhraní. Na našich pracovních stanicích je výměna vlastních médií za provozu zcela běžná. Chtěl bych jen přidat pár bodů navíc.

Za prvé, pokud je to možné, doporučuji použít externí řadiče PCI-SATA místo hot plug na základní desce. Osobně používám řadiče Marwell 91xx a mohu doporučit zejména SATA Raid řadič založený na Silicon Image Sil 3114, který je levný a funguje dobře. Při připojení disků SATA k těmto řadičům na hot plug nemusíte ani stisknout tlačítko obnovit systémová zařízení, po připojení se disky objeví v seznamu zařízení bez dalších gest. Stejně tak řadič správně zvládá vypínání. stačí připojit pevný disk a zmizí ze seznamu zařízení stejně jako zařízení USB. faktem nepřítomnosti 🙂 Běžné řadiče základních desek mohou několikrát správně připojit disk, ale při třetím připojení systém spadne do BSOD. Setkal jsem se s tím.

Samozřejmě je třeba mít na paměti, že v době vypínání by v systému neměly být připojeny žádné svazky. V opačném případě může být operační systém velmi pomalý nebo může zamrznout. Pokud navíc připojenou jednotku za chodu odpojíte, může dojít k selhání souborového systému, po kterém následuje radost z obnovy souborů pomocí nejrůznějších snadných obnovovacích postupů.

Počítač by samozřejmě měl mít slušný napájecí zdroj, který neztrácí energii, když je připojen k doppleru. Zatížení. Ideální je použít externí zdroj napájení pro hot swap disky. A je velmi žádoucí, aby systémová jednotka měla zemnící přípojku.

Připojení pevného disku uvnitř skříně ke konektorům SATA

Odstraňte kryt systémové skříně.

Připojte datový kabel ke konektoru na základní desce.

Zvláštní poznámka! Číslo zásuvky není důležité. Zaváděcí pevný disk lze identifikovat podle nainstalovaného softwaru.

Připojte datový kabel ke konektoru na jednotce pevného disku.

Připojte napájecí kabel do zásuvky pevného disku.

Důležité! Napájení počítače musí být během připojování kabelu vypnuto. Připojení kabelu s přiloženým napětím může poškodit řadič pevného disku nebo řadič SATA základní desky! Pokud má váš napájecí zdroj pouze konektory IDE, použijte adaptér IDE.

Pokud má váš napájecí zdroj pouze konektory IDE, použijte speciální adaptér

Připevněte pevný disk k šasi pomocí šroubů.

Důležité! Dbejte na to, aby se kabely nedostaly do kontaktu s lopatkami ventilátoru systémové jednotky.

Pokud používáte 2,5palcovou jednotku, použijte speciální lištu, která jednotku pevněji drží uvnitř systémové jednotky.

Připojení pevného disku uvnitř skříně ke konektorům SAS

Konektory jsou zpětně kompatibilní, tj. SATA lze připojit k SAS, ale SAS nelze připojit k SATA.

Namontujte jednotku pevného disku na skříň (ližinu) vhodné velikosti.

připojit, počítači, rozhraním, sata

Tip!! Disky jsou určeny pro specifické form-faktory, tj. Do 3,5″ HDD řadiče nelze zapojit 2,5″ disk.

Vložte ližiny do koše regulátoru a zatlačte na ně, dokud se knoflík ližin nezajistí.

Důležité! Nezapomeňte zkontrolovat připojení kabelu RAID k základní desce a změnit nastavení řadiče.

Připojení 3,5″ pevného disku pomocí externího napájecího adaptéru

Připojení adaptéru k pevnému disku.

Připojte adaptér a správný port počítače pomocí kabelu USB.

Připojte napájecí kabel k adaptéru.

Napájení adaptéru přepnutím přepínače do provozní polohy.

V případě potřeby nainstalujte ovladače pro připojený hardware.

Jak připojit jednotku pevného disku k notebooku

Především bych chtěl poznamenat, že pokud nevíte, jak pevný disk k notebooku připojit, doporučuji požádat o to vhodného kutila, pro kterého je oprava počítače prací. Zejména s nejrůznějšími ultrabooky a MacBooky Apple. Pevný disk můžete k notebooku připojit také jako externí HDD, jak je popsáno níže.

V některých případech však není problém připojit pevný disk k notebooku a vyměnit jej. Na spodní straně těchto notebooků si obvykle všimnete jednoho, dvou nebo tří „krytů“ přišroubovaných šroubky. Pod jedním z nich se nachází pevný disk. Pokud se jedná o váš notebook, neváhejte vyjmout starý pevný disk a nainstalovat nový, je to tak jednoduché jako u standardního 2,5palcového notebooku.5″ pevné disky SATA.

připojit, počítači, rozhraním, sata

Jak připojit k počítači další jednotku pevného disku

Přispěvatel(é): Spike Baron. Spike Baron je majitelem společnosti Spike’s Computer Repair. S více než 25 lety zkušeností v technologickém průmyslu se specializujeme na opravy počítačů PC a Mac, prodej použitých počítačů, odstraňování virů, obnovu dat a upgrade hardwaru a softwaru. Certifikovaný počítačový technik CompTIA A a Microsoft Certified Solutions Expert.

Počet zobrazení tohoto článku: 254 441.

V tomto článku se dozvíte, jak k počítači připojit druhý pevný disk. Uvědomte si, že do moderních notebooků nebo počítačů Mac není možné nainstalovat druhý pevný disk. Máte však možnost vyměnit primární pevný disk (tím pravděpodobně ztratíte záruku). Pokud nemůžete do počítače se systémem Windows nebo macOS nainstalovat další interní disk, můžete připojit externí pevný disk.

  • Nejlepší je koupit pevný disk od stejné společnosti jako váš počítač (např. HP).
  • Některé pevné disky nejsou s některými počítači kompatibilní. Před zakoupením pevného disku vyhledejte model počítače a model pevného disku (například vyhledejte „HP Pavilion, kompatibilní s L3M56AA SATA“) a zjistěte, zda budou fungovat společně.

Uzemněte se. Tím se zabrání náhodnému poškození citlivých vnitřních součástí počítače (např. Základní desky).

Vyhledání prázdné pozice pro pevný disk. Hlavní jednotka pevného disku je nainstalována ve vyhrazené pozici pro jednotky ve skříni počítače; vedle pozice pro jednotky by měla být podobná prázdná pozice, kam byste nainstalovali druhý pevný disk.

Síťový inženýr a specialista uživatelské podpory

Spike Baron je majitelem společnosti Spike’s Computer Repair. Má více než 25 let zkušeností v technologickém průmyslu a specializuje se na opravy počítačů PC a Mac, prodej použitých počítačů, odstraňování virů, obnovu dat a upgrade hardwaru a softwaru. Je držitelem certifikace CompTIA A pro servisní techniky počítačů a Microsoft Certified Solutions Expert.

Náš odborník souhlasí: „Po otevření skříně nainstalujte pevný disk do vyhrazené pozice pro disk a zajistěte jej šrouby. Poté připojte napájecí kabel k pevnému disku a poté kabel SATA (jeden konec připojte k pevnému disku a druhý konec do volného slotu na základní desce).

  • Pokud kabel primárního pevného disku vypadá jako široká tenká páska, jedná se o pevný disk IDE. V tomto případě budete potřebovat adaptér pro připojení druhého pevného disku k základní desce.
  • Pokud je základní deska vašeho počítače vybavena pouze konektory IDE (konektory dlouhé několik centimetrů), kupte si adaptér SATA-IDE. V tomto případě připojte adaptér k základní desce a kabel druhého pevného disku k adaptéru.
  • Napájecí zdroj je obvykle umístěn na horní straně počítače.
  • Zástrčka na napájecím kabelu vypadá jako širší zástrčka kabelu SATA.

Zkontrolujte, zda jsou všechny kabely bezpečně a správně připojeny. V opačném případě operační systém počítače druhou jednotku nerozpozná.

připojit, počítači, rozhraním, sata

Připojte počítač ke zdroji napájení a zapněte jej. Nyní je třeba zajistit, aby systém Windows rozpoznal druhý pevný disk.

Připojení pevného disku k notebooku

Při vkládání pevného disku do kapsy kontejneru musíte:

  • Pokud se pevný disk po zapnutí notebooku nezobrazí v průzkumníku souborů operačního systému, je třeba nainstalovat příslušné ovladače.
  • Nedoporučuje se vypínat HDD za provozu, aby nedošlo k jeho poškození.

Jak zálohovat data před výměnou pevného disku

Přenos dat je ve většině případů velmi časově náročný, zejména pokud se jedná o velké objemy nebo obrovské množství malých souborů. Každá metoda má svá omezení, nevýhody a výhody.

Dva pevné disky

V případě stolního počítače plné velikosti je jednodušší nainstalovat nový pevný disk jako druhý pevný disk a přenést na něj data a poté se zbavit starého zařízení. Jedná se o nejlepší možnost, která od vás vyžaduje minimální úsilí a náklady. kabeláž SATA stojí méně než 1 dolar a u některých pevných disků je dodávána s.

Adaptér USB pro HDD

Koupit převodník z USB na disk, připojit nový disk k počítači a nahrát na něj data, nebo použít starý disk a přistupovat k souborům na něm uloženým, i když pomaleji. Pokud váš počítač podporuje rozhraní USB 3.0, je lepší koupit adaptér se stejnou verzí konektoru.

  • Výhody: Univerzální možnost pro jakýkoli počítač.
  • Nevýhody: Nízká rychlost a nutnost zakoupit samotný adaptér, i když není drahý.

USB Flash

Pokud nemáte mnoho souborů a máte po ruce flash disk, můžete na něj před výměnou disku zapsat vše, co potřebujete.

  • Výhody: univerzální a nevyžaduje další náklady, každý má flash disk.
  • Slabé stránky: Málo místa, velké množství dat se přenáší obtížně. Rychlost přenosu je dost pomalá, budete čekat několik hodin, zejména pokud přenášíte hodně malých souborů.

Cloudové úložiště

Nejlepší volba pro menší objemy dat. K odesílání dat z počítače, notebooku, telefonu, tabletu atd. Stačí vysokorychlostní připojení k internetu.

  • Výhody: Nejuniverzálnější možnost, po přenosu můžete data používat na jakémkoli zařízení.
  • Nevýhody: Velmi nízká přenosová rychlost, nižší než u USB 2.0. Chcete-li ukládat velké množství dat, musíte si pronajmout prostor v cloudu, což může být poměrně drahé.

Jednotka DVD

Vypalování CD je minulostí, je velmi časově náročné a dokonce i drahé, protože CD nejsou zdarma. Navíc bude váš disk velmi dlouho zatížen. Pokud však nemáte jinou možnost, můžete si ji také vypálit na disk.

  • Výhody: můžete si nostalgicky zavzpomínat na minulá léta, kdy byly disky ještě aktuální.
  • Nevýhody: vypálení disku trvá příliš dlouho, vysypání dat z disku trvá příliš dlouho, disky jsou drahé, data je třeba předem archivovat a rozdělit na části, aby se vešla na jedno DVD.

Samozřejmě můžete vždy zavolat HYPERPC UPGRADE CENTER, náš profesionální tým se postará o vše potřebné pro bezchybný výkon.

Možnost 2. Připojení externího pevného disku

Uživatelé se často rozhodnou připojit externí HDD. Je to jednodušší a pohodlnější, pokud potřebujete některé soubory občas uložit na disk mimo domov. A v situaci s notebooky se tato metoda ukáže jako obzvláště důležitá, protože zde není k dispozici samostatný slot pro druhý pevný disk.

Externí pevný disk se připojuje přes USB úplně stejně jako jiné zařízení se stejným rozhraním (flash disk, myš, klávesnice).

Pevný disk určený k instalaci v systémové jednotce lze připojit také přes USB. Toho můžete dosáhnout buď pomocí adaptéru/adaptéru, nebo speciálního externího krytu HDD. Tato zařízení fungují podobně, správné napětí se do pevného disku přivádí pomocí adaptéru a připojení k počítači se provádí přes USB. Pro různé typy pevných disků existují různé kabely, proto byste při nákupu měli vždy věnovat pozornost normě, která určuje rozměry vašeho pevného disku.

Pokud se rozhodnete připojit disk druhou metodou, platí doslova 2 pravidla: disk bezpečně neodpojujte a nevyjímejte ho během používání počítače, abyste předešli chybám.

připojit, počítači, rozhraním, sata

Vysvětlili jsme vám, jak k počítači nebo notebooku připojit druhý pevný disk. Jak vidíte, postup není nijak složitý a nemusíte využívat služeb počítačového průvodce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS