Jak připojit jednotku SSD k počítači

Jak připojit jednotku sami

Zakoupili jste si disk SSD a nyní je třeba jej připojit k počítači nebo notebooku. Začneme tím, jak disk připojit k počítači, protože je zde více nuancí, a poté přejdeme k notebooku.

Před připojením jednotky k počítači byste měli zkontrolovat, zda je pro ni ještě místo a zda jsou nainstalovány potřebné kabely. V opačném případě může být nutné vypnout některé z nainstalovaných zařízení. pevné disky nebo disketové jednotky (které pracují s rozhraním SATA).

Připojení pevného disku bude probíhat v několika fázích:

První krok by neměl být obtížný. Jediné, co musíte udělat, je vyšroubovat šrouby a sejmout boční kryt. V závislosti na konstrukci skříně je někdy nutné sejmout oba kryty.

Systémová jednotka má vyhrazenou přihrádku na pevný disk pro zabezpečení pevných disků. Ve většině případů se nachází blíže k přednímu panelu a je téměř nemožné ho přehlédnout. Polovodičové disky jsou obvykle menší než magnetické disky. Proto se SSD disky někdy dodávají se speciální ližinou, která umožňuje upevnit SSD disk na místě. Pokud ji nemáte, můžete ji nainstalovat do slotu pro čtečku karet nebo můžete vymyslet důmyslnější řešení, jak jednotku upevnit k šasi.

Nyní přichází ta složitější část, a to připojení jednotky přímo k počítači. Správné provedení vyžaduje určitou péči. Moderní základní desky totiž používají více rozhraní SATA s různými přenosovými rychlostmi. Pokud disk zapojíte do nesprávného portu SATA, nebude fungovat naplno.

Aby bylo možné využít plný potenciál SSD, je třeba je připojit k rozhraní SATA III, které je schopné přenášet data rychlostí 600 Mbit/s. Tyto konektory (rozhraní) jsou zpravidla barevně označeny. Najděte takové rozhraní a připojte k němu náš pevný disk.

Nyní připojte napájení a to je vše, SSD bude připraven k použití. Pokud připojujete zařízení poprvé, neměli byste se bát, že jej připojíte nesprávně. Všechny konektory mají speciální klíč, který zabraňuje nesprávnému zasunutí.

Jak připojit jednotku SSD k počítači

Disky SSD (Solid State Drive) se rychle stávají stále populárnějšími. Stále více uživatelů se rozhoduje vyzkoušet disk SSD a nainstalovat na něj operační systém. Většina lidí však s tímto typem pohonu nemá žádné zkušenosti. Proto se na tematických fórech často zajímají o to, jak připojit jednotku SSD k počítači. V tomto materiálu se podíváme na proces připojení jednotky SSD ke stolnímu počítači.

Zaprvé, proces připojení jednotky SSD k počítači se zásadně neliší od běžného pevného disku. Pokud tedy víte, jak připojit pevný disk, nebudete mít s připojením SSD žádné problémy. Jediným problémem je, jak upevnit jednotku SSD uvnitř skříně, ale o tom si povíme o něco později.

Připravte počítač na připojení jednotky SSD.

připojit, jednotku, počítači

Před připojením jednotky SSD je nutné počítač zcela vypnout. Za tímto účelem odpojte kabel, který vede do zásuvky. Poté odpojte zbývající kabely a sejměte boční kryty systémové skříně. Obvykle se upevňují pomocí čtyř šroubů na zadní straně systémové jednotky.

Disk SSD je plně elektronické zařízení. Na rozdíl od pevných disků nemá žádné pohyblivé části, a proto nevytváří vibrace a hluk. Disk SSD lze tedy nainstalovat kdekoli v systémové jednotce.

Vaším cílem je najít místo, kde lze SSD disk pohodlně upevnit, aniž by disk poskakoval uvnitř počítače. V opačném případě by se SSD disk mohl při pohybu v počítači nebo při další údržbě počítače dostat do kontaktu s ostatními součástmi počítače, což by mohlo způsobit jeho poškození.

Nejjednodušší a nejbezpečnější možností je nainstalovat jednotku SSD do prostoru pro pevný disk. Protože jsou však pozice pro pevné disky dimenzovány pro 3.5palcová zařízení a jednotka SSD je form-factor 2.5″, pak budeme potřebovat speciální sáňky (držák). Tyto kolejnice jsou často součástí samotné jednotky. Pokud nejsou k dispozici, můžete si je zakoupit samostatně.

SSD je ke skluznici připevněn 4 šrouby, které jsou přišroubovány zespodu skluznice. Poté zapojte samotné sáňky do systémové jednotky do zásuvky pro 3.5″ pevných disků a jsou připevněny pomocí 4 šroubů.

Připojení jednotky SSD k počítači.

Po upevnění sáněk v systémové jednotce můžete přistoupit k připojení kabelů k jednotce SSD. Pevné disky se připojují stejným způsobem jako moderní pevné disky, tj. Dvěma kabely SATA.

Široký kabel SATA slouží k napájení a připojuje se ke zdroji napájení počítače. Úzký kabel SATA je datový kabel, který se připojuje k základní desce.

Pokud vaše základní deska podporuje rozhraní SATA 3.0, je nejlepší připojit jednotku SSD k rozhraní SATA 3.0. Porty SATA 3.0 porty umožňují výrazně vyšší rychlost přenosu dat, takže můžete svůj SSD disk využít na maximum.

Vaše základní deska má porty SATA 3.0 jsou označeny jinou barvou. Nahlédněte do uživatelské příručky k základní desce, abyste nic nepopletli.

připojit, jednotku, počítači

Po připojení kabelů k jednotce SSD lze počítač zavřít a zapnout. Pokud plánujete na SSD nainstalovat operační systém, nezapomeňte v systému BIOS změnit prioritu spouštění.

Tvůrce webu comp-security.Net, autor více než 2000 článků o opravách počítačů, programování, nastavení operačního systému.

Položte otázku v komentářích pod článkem nebo na stránce „Položit otázku“ a dostanete odpověď.

Jak připojit disk SSD k počítači

Pokud jste si do stolního počítače nainstalovali vlastní pevný disk, nebudete mít s připojením SSD k počítači žádné potíže. Až na to, že SSD disky pro počítače se obvykle kupují ve 2 variantách.5″, zatímco pevné disky se dodávají v šířce 3,5″.5.

Standardní metoda výměny také začíná stažením všech potřebných informací na externí disk. Poté odpojte počítač od elektrické sítě a vypněte napájení pomocí přepínače, který se nachází v blízkosti počítače. Abyste odstranili zbytkovou statickou elektřinu, podržte na 5 sekund stisknuté tlačítko napájení počítače, což proces instalace SSD do počítače učiní bezpečnějším. Nyní si projdeme pokyny krok za krokem pro instalaci disku SSD do počítače:

  • Odstraňte levý boční panel počítače, abyste získali přístup k portu a umístění pevného disku. U „pokročilých“ počítačů to může být také pravý boční panel kvůli vedení kabelů.
  • Demontujte pevný disk odpojením od rozhraní SATA základní desky a nainstalujte SSD disk do vhodného slotu nebo pomocí adaptivních kovových držáků (obvykle dodávaných s SSD diskem).
  • Připojte disk SSD k základní desce pomocí kabelu ve tvaru písmene L. Složitější je vybrat port, který chcete použít, obvykle jsou vhodné všechny, ale pro SSD je nejlepší vybrat ten, který nabízí největší šířku pásma (6 GB/s).). Nápisy na discích vám pomohou správně se rozhodnout.
  • Zavřete skříň počítače a zapojte ji.

V posledním kroku byste také měli pomocí systému BIOS zkontrolovat, zda nově připojené zařízení pracuje správně v zamýšleném režimu. Chcete-li to provést, přejděte na kartu Upřesnit a věnujte pozornost položce Provoz SATA, pokud je v parametrech zadán režim ACHI, SSD pracuje správně.

Jak připojit SSD k počítači: pokyny krok za krokem

Moderní polovodičové disky, jako jsou SSD, poskytují až trojnásobnou rychlost přenosu dat a představují nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak zrychlit počítač nebo notebook. Navíc ceny těchto úložných zařízení nyní výrazně klesly (a ceny HDD naopak vzrostly), což se stává pádným argumentem ve prospěch SSD.

Ukážeme vám, jak správně připojit SSD k počítači přes rozhraní SATA nebo nainstalovat rychlejší a modernější M.2 jednotky SSD, pokud je vaše základní deska vybavena tímto slotem.

Jak nainstalovat disk SSD jako druhou jednotku

Moderní disky SSD v klasickém 2,5palcovém provedení jsou tvarově velmi podobné tradičním pevným diskům pro notebooky, ale jsou podstatně lehčí a tenčí. To umožňuje umístit tato zařízení jak do běžných počítačů, kde jsou speciální místa pro instalaci, tak do notebooků a dokonce i do supertenkých ultrabooků. V druhém případě je pravda, že moderní notebooky již umožňují připojit SSD s M.2.

Před zakoupením SSD disku sejměte z počítače levý kryt a ujistěte se, že máte k dispozici další kabel rozhraní SATA a dostatečně dlouhý kabel od zdroje napájení počítače s příslušnou paticí.

Pokud nemáte kabel rozhraní na skladě, budete si ho muset koupit spolu se samotným SSD, a pokud nemáte další napájecí lištu, měl by být zajištěn adaptér z lišty pro zařízení se zastaralým rozhraním.

Šasi vašeho počítače může mít také samostatné přihrádky na disky s adaptéry pro 2,5palcové disky. Obvykle jsou určeny speciálně pro HDD, protože.К. Při vodorovném umístění se na šasi počítače přenáší méně vibrací. Do stejného slotu však můžete nainstalovat i SSD disk.

Odpojte napájení od počítače. Abyste mohli SSD disk připevnit ke stěně počítače, je třeba odstranit pravou stranu šasi. Zkontrolujte, zda je montážní místo přístupné pro délku kabelů, a připevněte jednotku pomocí šroubů, které jsou součástí základní desky. Většina disků SSD se nedodává s těmito upevňovacími prvky.

Poté opatrně propojte datovou linku vycházející ze základní desky a napájecí konektor s vodiči vycházejícími z napájení počítače. Dbejte na to, aby kabely a podložky nebránily zavírání krytu skříně. Nasaďte oba kryty a připojte k počítači napájecí zdroj 220 V.

Po spuštění počítače do systému Windows otevřete nástroj Správa disků kliknutím pravým tlačítkem myši v nabídce Start a výběrem příslušné možnosti z nabídky.

Jednotku naformátujte a vhodně ji pojmenujte. Poté může být považován za připravený k práci. Můžete jej např. Použít jako herní jednotku pro uložení herních souborů, které se velmi rychle načtou.

Nebo na něj můžete přenést systémové a pracovní soubory z HDD pomocí speciálního nástroje, a pak získáte velmi rychlý systémový disk a zrychlíte počítač 2-3krát. Po přenosu však nezapomeňte zakázat bootovací oblast starého HDD, aby bylo možné systém spustit z nového SSD. K přenosu systémového disku na SSD můžete použít také další bezplatný nástroj Backup Recovery Free.

Jak nainstalovat disk SSD jako primární jednotku

Pokud instalujete SSD disk SATA jako primární a jediný disk, postupujte podle výše uvedených rad s tím rozdílem, že po zapnutí počítače budete muset použít bootovací USB disk s instalační sadou systému Windows. Jednoduše vyberte nový disk SSD jako systémovou jednotku v instalaci operačního systému.

Jedním z levných, ale velmi rychlých disků v našich testech je ADATA Ultimate SU630.

Pro snížení opotřebení SSD stále doporučujeme používat v systému druhý disk, konkrétně HDD. Je to bezpečnější pro vaše osobní soubory, t.К. V případě havárie systému je nutné naformátovat celý disk SSD bez možnosti obnovy dat.

Jak nainstalovat SSD disk do slotu M.2

Pokud vaše základní deska není vybavena konektorem M.2, SSD disk lze nainstalovat pomocí speciálního adaptéru do slotu PCI Express 16x

Slot rozhraní M.2 je k dispozici téměř na všech moderních základních deskách, s výjimkou velmi levných. Je výhodný v tom, že nezabírá téměř žádné místo v systémové jednotce, není třeba k němu připojovat kabel rozhraní a napájení. Nejlepší na tom je, že využívá datovou sběrnici NVMe PCI Express 16x. Т.Е. Disk má maximální přenosovou rychlost až 3,94 GB/s. Připomínáme, že rozhraní SATA má maximální propustnost 600 MB/s.

Je však třeba poznamenat, že M.2 můžete připojit také interní pevné disky s rozhraním SATA se stejnou rychlostí přenosu dat. Ty se běžně používají v ultraboocích a levných tenkých noteboocích.

Jak nainstalovat disk SSD do notebooku

Instalace disku SSD na disk SATA nebo M.2. Jednoduše zkontrolujte, zda je příslušný slot volný (nebo jednoduše dostupný). Za tímto účelem sejměte kryt prostoru pro mechaniku na zadní straně šasi notebooku a najděte prázdný slot. Pokud váš notebook není vybaven druhým slotem SATA, je nutné vyjmout starý pevný disk a nainstalovat nový disk SSD.

Jednou z možností, jak získat přiměřeně velký a rychlý SSD disk s rozhraním SATA za rozumnou cenu, je Samsung MZ-75E500BW z řady 850 EVO.

Pokud je základní deska vašeho notebooku vybavena M.2, pak je obvykle zdarma. Notebooky však obvykle používají M.2 s číslem 2242 nebo 2260, kde poslední dvě číslice udávají délku modulu v mm.

Připojení disku SSD ke stolnímu počítači

Začnu tím, že pokud jste již odpojili a zapojili do počítače běžný pevný disk, postup pro SSD vypadá v podstatě stejně, až na to, že šířka zařízení není 3.5″ formát a 2.5.

Nyní od začátku. Chcete-li SSD disk nainstalovat do počítače, odpojte jej (ze zásuvky) a vypněte napájení (tlačítko na zadní straně systémové jednotky). Po připojení stiskněte a podržte tlačítko zapnutí/vypnutí na systémové jednotce po dobu asi 5 sekund (tím se všechny obvody odpojí od napětí). V následujícím návodu budu předpokládat, že nebudete odpojovat staré pevné disky (a pokud ano, odpojte je v druhém kroku).

  • Otevřete počítačovou skříň: Obvykle stačí odstranit levý panel, abyste získali přístup ke všem portům a nainstalovali SSD (mohou však existovat výjimky, například u „pokročilých“ skříní může být vedení kabelů za pravou stěnou).
  • Připojení disku SSD k adaptéru 3.5″ kabel a zajistěte jej přiloženými šrouby (většina SSD disků je dodávána s adaptérem pro tento účel). Případně může být vaše systémová jednotka vybavena řadou polic vhodných pro instalaci až 3 kusů.5 a 2.5 zařízení, v takovém případě je můžete používat).
  • Zasuňte SSD disk do adaptéru pomocí 3.5″ pevné disky. V případě potřeby ji zajistěte šrouby (někdy jsou v systémové jednotce k dispozici západky, které ji udrží na místě).
  • Připojte disk SSD k základní desce pomocí konektoru SATA ve tvaru písmene L. Níže se podrobněji věnuji tomu, ke kterému portu SATA by měl být disk připojen.
  • Připojte napájecí kabel k disku SSD.
  • Sestavte počítač, zapněte jej a ihned po zapnutí vstupte do systému BIOS.

Po vstupu do systému BIOS nejprve nastavte jednotku do režimu AHCI. Další kroky budou záviset na tom, co přesně plánujete dělat:

  • Pokud chcete na SSD disk nainstalovat systém Windows (nebo jiný operační systém) a máte k němu připojené další pevné disky, nastavte SSD disk jako první v seznamu a spusťte systém z disku nebo USB flash disku, ze kterého budete instalovat.
  • Pokud plánujete spustit operační systém, který již byl nainstalován na pevném disku, aniž byste jej přenesli na SSD, ujistěte se, že je pevný disk první ve frontě spouštění.
  • Pokud plánujete migraci operačního systému na SSD, přečtěte si článek Jak migrovat systém Windows na SSD, kde najdete další informace.
  • Možná se vám bude líbit také tento článek: Jak optimalizovat SSD disk v systému Windows (což může pomoci zvýšit výkon a prodloužit jeho životnost).

Co se týče portu SATA, ke kterému byste měli SSD disk připojit: Většina základních desek má k dispozici všechny porty SATA, některé však mají různé porty SATA. například 6 Gb/s od Intelu a 3 Gb/s od třetích stran, stejně jako čipset AMD. V tomto případě se podívejte na kódy portů, dokumentaci k základní desce a použijte nejrychlejší pro SSD (nejpomalejší lze použít například pro DVD-ROM).

Příprava na instalaci

Před připojením jednotky je nutné připravit veškerý potřebný hardware. Standardní formát SSD je 2,5 palce. Pokud jej nainstalujete do notebooku, není problém. Je však možné, že SSD nebude možné připojit k základní desce počítače bez potřebných držáků. Starší skříně mají police pouze pro 3,5″ pevný disk. Nasazení SSD na ně prostě nebude fungovat.

Pokud vaše systémová skříň nemá místo pro SSD, budete si muset zakoupit adaptér. ližinu. Přibližně pokrývá rozdíl 1″ a umožňuje montáž SSD na polici pro HDD. Nedoporučuje se nechávat disk nepřipojený. Není tak křehký jako HDD, ale nárazem se mechanicky poškodí. Na druhou stranu sáňky ochrání váš SSD disk před nežádoucími otřesy a nárazy.

Disk SSD bude pohodlně sedět na těchto ližinách

Pokud disk připojujete jako druhý disk, ujistěte se, že nejsou k dispozici žádné kabely. Pokud nemáte datový kabel, musíte si ho zakoupit. není dodáván s diskem SSD.

Červený kabel se používá pro přenos dat

Pokud připojujete SSD s M.2, pak není potřeba žádný kabel ani sáňky. Takovou jednotku nainstalujete do speciálního slotu na základní desce. Pokud vaše matka nemá konektor M.2, pak se k zapojení jednotky do slotu PCI Express 16x použije adaptér.

připojit, jednotku, počítači

Disk SSD s M.2 vypadá jako normální deska

Pokud je váš notebook vybaven M.2, je obvykle zdarma. To se netýká levných modelů a ultrabooků, u kterých je téměř vždy obsazeno. Pro notebooky je důležitý následující index za názvem rozhraní: 2242 a 2260. Toto je délka modulu v milimetrech. Chcete-li se ujistit, že jste si vybrali správně, zkontrolujte před nákupem SSD specifikace svého notebooku.

Připojení jednotky

SSD je nainstalován do holé systémové jednotky nebo notebooku. Pro usnadnění popíšeme další kroky na příkladu počítače. U notebooků lze obvykle pro instalaci disku SSD sejmout pouze spodní víko.

  • Odpojte systémovou jednotku.
  • Odstraňte boční kryt.
  • Zasuňte disk SSD do slotu pro jednotku. Pokud není k dispozici vhodná police, použijte ližinu pro zvýšení kapacity zařízení nebo jiný způsob montáže.

Zasuňte jednotku s adaptérem a přišroubujte ji k šasi

K připojení jednotky SSD jsou zapotřebí dva kabely

připojit, jednotku, počítači

Najděte konektor SATA na základní desce a připojte SSD

Po úspěšném připojení zařízení sestavte systémovou jednotku a připojte počítač. Nezáleží na tom, zda SSD instalujete jako systémový nebo druhý disk. Připojení se provádí stejným způsobem. Jediný rozdíl je v tom, zda druhou jednotku ponecháte uvnitř systémové jednotky.

Instalace disku SSD do počítače

Podívejme se tedy, jak nainstalovat SSD disk do počítače, respektive jak nainstalovat SSD disk do systémové jednotky osobního počítače. Chcete-li nainstalovat jednotku SSD, musíte si nejprve zakoupit médium. Protože vaše systémová jednotka již má pevný disk, budeme instalaci SSD disku považovat za druhý pevný disk. Starý pevný disk zůstane také v systémové skříni a bude sloužit k ukládání dat (fotografií, filmů, hudby). V budoucnu bude starý pevný disk sloužit také k instalaci her. Pro instalaci systému Windows na SSD stačí 60 až 120 gigabajtů úložného prostoru. Pokud jde o rychlost, doporučujeme zvolit disk SSD s rychlostí čtení/zápisu mezi 350 a 600 MB/s.

Pro představu, SSD disk vypadá jako 2,5″ pevný disk v notebooku. V systémové skříni počítače je nainstalován 3,5″ pevný disk. Snadno zjistíte, že konektory na pevném disku počítače a jednotce SSD jsou totožné. Tyto konektory jsou vstupní konektory napájecího zdroje a odbočka SATA ze základní desky. Obvykle jsou se základní deskou počítače při jeho koupi dodávány pouze dva kabely SATA, takže si musíte jeden kabel SATA koupit v obchodě s počítači. Napájecí konektory SATA ze zdroje počítače jsou však pro instalaci disku typu SSD do počítače více než dostačující.

Takto vizuálně vypadá kabel SATA od základní desky. Můžete si je zakoupit v téměř každém obchodě s počítači. Jsou poměrně levné Toto je nejvyšší možná cena za toto příslušenství. Musíte si zakoupit řetězec. Připojte jeden konec k základní desce a druhý konec k disku SSD. Na disku SSD je také napájecí konektor. Připojte k němu napájecí konektor SATA ze zdroje napájení počítače. Níže můžete také vidět, jak vypadá připojení SATA v systémové jednotce PC.

Takto vypadá napájecí kolík SATA ze zdroje, když jej připojíte k disku SSD. Jakmile jsou napájecí zdroj SATA a kabel SATA ze základní desky připojeny k disku SSD v počítači, je třeba provést poslední akci. Disk SSD přišroubujte pomocí šroubů do šasi systémové jednotky. Připojte jednotku SSD stejným způsobem jako pevný disk v počítačové systémové jednotce. Po dokončení tohoto úkonu je třeba zkontrolovat, zda je jednotka SSD viditelná v systému BIOS počítače. To provedete tak, že při spuštění počítače stisknete klávesu DEL nebo F2. Tyto klávesy se obvykle používají k přístupu do systému BIOS základní desky.

Tento snímek obrazovky ukazuje dva pevné disky v části BOOT systému BIOS systémové jednotky. Po připojení disku SSD je totiž třeba místo jednoho z těchto disků detekovat disk SSD. Později, po připojení bootovacího USB flash disku v této části BIOSu základní desky počítače, bude třeba nastavit bootování z USB flash disku.

Provedli jsme vás postupem, jak si SSD disk do počítače nainstalovat sami, aniž byste si museli přizvat odborníka. Samozřejmě je také nutné nainstalovat systém Windows na jednotku SSD a předem vytvořit bootovací USB disk pro instalaci operačního systému.

Chcete-li se dozvědět, jak nainstalovat systém Windows na jednotku SSD a připravit spouštěcí médium pro instalaci operačního systému do počítače nebo notebooku, přečtěte si tento článek. Proces instalace systému Windows se neliší, ať už instalujeme operační systém do počítače nebo do notebooku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS