Jak se vydat na prohlídku notebooku v Charlestonu. Film notebooku

Jak se vydat na prohlídku Charlestonu „The Notebook“

Sledujte kroky ikonického milostného příběhu Noea a Allie tím, že navštívíte tyto 7 charlestonových památek.

Maggie Burch je odborník na digitální média s desetiletím zkušeností s vytvářením, úpravou a správou multimediálního obsahu pro národní značky, včetně Glamour, Southern Living, House Beautiful a Everygirl. Maggie píše nadšenec domů o výzdobě a trendech nemovitostí, návrhářských tipů a triků a dokonce i jejích vlastních kutilových projektů. Sledujte ji na Instagramu.

Díky okouzlujícímu historickému centru města, Antebellum Homes a Idylic Waterfront Vistas není překvapením, že Charleston je oblíbeným místem pro televizní pořady a filmy k filmu. Ale jeden z nejznámějších filmů, které používají Charleston jako jeho pozadí, je bezpochyby Notebook. Zatímco Nicholas Sparks původně založil knihu v New Bern v Severní Karolíně, film umístí Noah a Allie do Seabrook v Jižní Karolíně, malé město asi hodinu jižně od Charlestonu. Většina filmu však byla natočena v Charlestonu, s starou vesnicí Mount Pleasant a části King Street sloužící jako centrum Seabrook a několik soukromých a veřejných domovů v této oblasti, které nastavuje historicky přesné pozadí.

Pokud jste fanouškem Notebook, Přijetí prohlídky filmových míst v Charlestonu a okolí je zábavný způsob, jak zažít romantický příběh novým způsobem. a možná vidět části jednoho z našich oblíbených jižních měst, které jste ještě předtím neviděli. Zde je 7 orientačních bodů Charlestonu, které poznáte z filmu:

Americké divadlo

Nastavení prvního rande Noe a Allie. následované ležením a tancem uprostřed ulice. je americké divadlo, filmové divadlo čtyřicátých let na King Street v centru Charlestonu. Divadlo je nyní soukromým prostorem událostí a již neukazuje filmy, ale vy umět mít vlastní zprávu napsanou o markýze pro vlastní zlatíčko.

Boone Hall Plantation

Scény vnějšího letního domu Allie’s Family byly natočeny na plantáži Boone Hall na hoře Pleasant. Plantáž, která je pracovní farmou již více než 300 let, je pro veřejnost otevřena pro prohlídky svého domova, pozemků a kabin jeho zotročených dělníků. Okamžitě to rozpoznáte, když se otočíte na příjezdovou cestu s mechovým dubem a uvidíte železnou bránu před domem, která Noah zapaluje do kamionu.

Williams Mansion

Interiéry letního domu Hamiltons. A.k.A. Místo většiny bojů, které Allie má se svými rodiči-byly ve skutečnosti natočeny ve Williams Mansion, dříve známé jako Calhoun Mansion, velkolepé a zlacené soukromé sídlo v poblíž baterie v Charlestonu.

College of Charleston

Ve filmu Allie opouští Jižní Karolínu, aby navštěvovala Sarah Lawrence College v New Yorku. Tyto scény však byly ve skutečnosti natočeny na malebném kampusu College of Charleston, což je příliš krásné, aby se neklíbily, pokud nikdy nemáte.

Vysoká bavlna

Po letech od sebe, Noah jde do města (tentokrát měl být Charleston) a spatří Allie na ulici. Sleduje ji, dokud vstoupí do restaurace, kde ji přivítá její snoubenec Lon, vydává Noemovu posedlost renovacím starým domem a vyhraje Allie zpět. Restaurace Allie a Lon jsou v jídle, je vysoká bavlna, skutečná restaurace, která slouží klasickým nízkým tarifem v luxusním prostoru, který se moc neliší od toho, co ve filmu vidíte.

William Aiken House

Hned vedle amerického divadla na King Street je historický dům William Aiken, kde se Allie snaží na svatební šaty, když vidí obrázek v novinu Noe stojícího před domem, který si opravil. Bright Yellow House byl postaven v roce 1810 a ztělesňuje to nejlepší z Charleston Architecture. Není divu, že domov je nyní primárně používán pro události a je jedním z nejvyhledávanějších svatebních míst ve městě.

Cypress Gardens

Eventuální setkání Noe a Allie začíná tím, že Noah vytáhne Allie ve veslovném člunu, aby viděl stovky hus na jezeře za jeho domem. Krásná scenérie byla také natočena poblíž Charlestonu, v Cypress Gardens ve městě Moncks Corner. Můžete se vydat na prohlídku bažiny ve svém vlastním veslovném člunu, ale nebudete svědky velké migrace hus. byli vyškoleni a přivedeni zejména pro film.

Právě jsem znovu prohlédl notebook, mám hrozné zprávy

Je to opravdu epický milostný příběh. nebo varovný příběh o toxickém vztahu?

Rok je 2004. Bennifer to nazval ukončením, přátelé vysílají svou minulou sezónu a právě spustili. Je to také rok, kdy si Millennials dobře pamatují, že na velkou obrazovku přinese jednu z našich oblíbených románů všech dob. notebook. Film, který spustil kariéru Ryana Goslinga a Rachel McAdams, byl masivním hitem, což vedlo k tomu, že Hollywood produkoval téměř každý titul v knihovně Nicholas Sparks Library. Pokud jde o mé tisícileté já, tento film byl zkušeností měnícím život. Co dokonce byla láska, pokud ne křik „Pokud jsi pták, jsem pták!„Ve vaší významné jiné?! To byl film na střední škole Sleeprovers, slza, který sdílel věčnou lásku Allie a Noah.

A tak, kolegové tisíciletí, je to s velkým zoufalstvím, že vám říkám, že mám hrozné zprávy. Nedávno jsem znovu prohlédl notebook jako 31letý muž s mnohem větší životní zkušeností a je to není dobré. Ve skutečnosti to, co jsem kdysi považoval za epický milostný příběh, bylo hraniční toxické.

Nyní mě nechápejte špatně. chemie a herectví Rachel McAdams a Ryan Gosling jsou další úrovní. Ve skutečnosti si myslím, že duo (spolu s párem hrajícím jejich starší protějšky, James Garner a Gena Rowlands) je hlavním důvodem, proč je snadné vynechat některé z problematičtějších částí příběhu.

Meet-Cute je hlavní červená vlajka.

Meet-roztroušený v tomto filmu není zdaleka roztomilý. Noah je přitahován k Allie, což ho vede, aby ji požádal, zatímco je na rande na veletrhu. Chytrá dívka říká ne, jak byste měli, pokud se k vám přiblíží nějaký náhodný cizinec.

Noah to však učiní nepříjemný krok dále tím, že se visí z ruského kola a hrozí, že se nechal spadnout do téměř určité smrti, dokud Allie nesouhlasí, že s ním vyjde ven. Poslouchejte, měl bych potíže s tím, že ne rande s Ryanem Goslingem z roku 2004 (ještě více problémů s Goslingem z roku 2023). Trvání postavy však na to, že nebere několik ne pro odpověď, je však jasná červená vlajka. a bezprostředně začne romantika páru romantika páru. Noemova linie, „Když vidím něco, co se mi líbí, dobře, zblázním se,“ zapouzdřuje jeho postavu způsobem, který ho činí mnohem více stalkerem než romantikem.

To není zdravý vztah.

Allie a Noah začínají svou romantiku jako dospívající, takže mnoho jejich časných vzestupů a pády lze vysvětlit tím, že jsou mladí, hormonální a zažívají svou první lásku společně. Jak již bylo řečeno, v době, kdy jsou tyto dva opětovné připojení dostatečně staré, že by měli vědět, že to není zdravý vztah.

Oba se hádají o o všem. Ve skutečnosti drží své boje jako znamení své skutečné lásky, protože to, co je neustálé hádání, pokud ne vášeň? Ale to prostě není pravda. Pod jejich neustálým hašteřením jsem začal přemýšlet: mají tito dva vlastně něco společného?!

Její alternativní volba je vlastně lepší.

V jakékoli klasické romantice budete mít alternativního nápadníka, který bojuje o náklonnost vedení. Existují však téměř vždy zjevné nedostatky, které objasňují, že jsou špatná volba. V notebooku je však alternativní výběr Lon Jamese Marsdena. pravděpodobně. lepší volbou?!

Kromě toho, že je zabalen do Marsdenovy tváře, se Lon zdá také laskavý a je mnohem respektující hranice. Zdá se, že největším faktorem proti němu je, že její rodiče ho schválí, protože je bohatý. Nyní, pokud Allie neudělá, je zjevně ne-go. Ale je těžké opravdu zakořenit pro hlavní duo v romantice, když existuje třetí osoba, která vypadá jako mnohem méně rozzlobená a argumentativní volba.

vydat, prohlídku, notebooku, charlestonu, film

Musím se přiznat; Jedna část filmu stále funguje: starší verze Allie a Noah. Plně přiznám, že navzdory tomu, že se po většině mých rewatch při krku, sledoval, jak Noah znovu vyprovokuje jejich romantiku na demence zasaženou Allie, stále mě dostala (jsem jen člověk). Ale stále jsem dokončil sledování a zůstal jsem s jednou ohromnou myšlenkou. příběh notebooku je toxická romantika skrytá pod fantastickým jednáním.

vydat, prohlídku, notebooku, charlestonu, film

The Notebook (film 2004)

The Notebook is a 2004 American romantic drama film directed by Nick Cassavetes, written by Jeremy Leven and Jan Sardi, based on the 1996 novel of the same name by Nicholas Sparks. The film stars Ryan Gosling and Rachel McAdams as a young couple who fall in love in the 1940s. Their story is read from a notebook in the present day by an elderly man (played by James Garner), telling the tale to a fellow nursing home resident (played by Gena Rowlands, who is the director Cassavetes’s mother).

Plot

At a modern-day nursing home, an elderly man, Duke, reads a romantic story from his notebook to a fellow patient.

In 1940, at a carnival in Seabrook Island, South Carolina, poor lumber mill worker Noah Calhoun sees 17-year-old heiress Allison „Allie“ Hamilton, who is spending the summer in town with her parents. He pursues her, and they begin a summer romance. One evening, he takes her to the abandoned Windsor Plantation that he intends to buy and restore for them. While there, they attempt to have sex for the first time, in spite of Allie being nervous and rambling. They are soon interrupted by Noah’s friend Fin with the news that Allie’s parents have the police looking for her.

When Allie and Noah return to her parents‘ mansion, it is revealed that due to their difference in social class, Allie’s parents, particularly her mother Anne, do not approve of the relationship and forbid her from seeing him. Overhearing Allie’s mother’s insults, which include going as far as to call him trash, Noah walks out and Allie chases after him. After revealing to Allie that he does not think their relationship will work, an argument ensues, leading Allie to break up with Noah in the heat of the moment as he leaves, though she quickly regrets it. The next morning, Anne announces that the family is returning home to Charleston that same day. Allie attempts to find Noah at the lumber mill, but he is out delivering a load, so she asks Fin to tell Noah that she loves him. When Noah receives the message, he rushes to Allie’s home, only to find the house gated up and empty.

Noah writes a letter to Allie every day for a year, but it is later revealed that Allie’s mother had been intercepting the letters so that they never reach Allie. After 365 letters, Noah gives up and stops writing. While apart, Noah enlists with Fin to fight in World War II, where Fin is killed in battle. Meanwhile, Allie attends college and also volunteers as a nurse’s aide in a hospital for wounded soldiers, where she meets Captain Lon Hammond Jr., a young lawyer who comes from old Southern money. After a few years of being together, the two become engaged, to the delight of Allie’s parents.

When Noah returns from the war, his father, who eventually dies, reveals that he has sold their home so that Noah can buy the Windsor Plantation. While visiting Charleston to get his building plans approved, Noah glimpses Allie from a bus, abruptly pulls the door open, jumps off the bus and chases after her, only to witness Allie and Lon kissing at a restaurant. It is then that he convinces himself that if he restores the house, Allie will come back to him. While Allie is being fitted for her wedding dress, she is startled and faints when she sees in the newspaper that Noah has completed the house to the specifications she made years before, and is trying to sell it.

Allie is overwhelmed with memories and unresolved feelings for Noah, and asks permission from Lon to take a trip before the wedding. She returns to Seabrook to find Noah living in their dream house. The two rekindle their relationship and eventually consummate it. Several days later, Anne appears on Noah’s doorstep to warn Allie that Lon has followed her to Seabrook. Anne reveals that in her youth, she had been in love with a lower-class young man and still thinks about him, but that she truly loves Allie’s father. Anne then gives Allie the letters that Noah wrote to her as an admission that she had hidden them from Allie, hoping that she makes the right choice. After an argument with Noah over whether she will stay with him or return to Lon, Allie drives back to her hotel and confesses to Lon her infidelity with Noah and her conflicting emotions about who she should be with. Despite Lon saying that he still loves her in spite of everything, Allie decides to return to Noah.

In the present narrative, it is revealed that the elderly woman is actually Allie now stricken with dementia and Duke is actually her husband Noah. Years ago during the early stages of her illness, Allie wrote a journal detailing their romance and life together, and instructed Noah to read the story to her in order to help her recall her past. One day during the reading sessions, she briefly remembers Noah, who reminds her of her dementia. She asks how long they have before she forgets again, and Noah tells her that the last time it happened, it was no more than five minutes.

They decide to spend this short time together dancing, but Allie soon forgets who Noah is again and in her ensuing panic, medical personnel are forced to sedate her. After witnessing this scene, Noah suffers a heart attack and is sent to the hospital, while Allie is sent to a dementia ward in the same hospital. Upon recovering and despite not being allowed in, Noah visits Allie’s room in the night, causing her to remember him again. He proceeds to remind her of her illness again, though he reassures her that they can do anything with the love they share. They kiss, hold hands, and fall asleep together, with Noah telling Allie, „I’ll be seeing you.“ In the morning, a nurse discovers that they have both died in their sleep, with their hands still clasped together.

Soundtrack

The film rights to Nicholas Sparks’s novel were acquired by New Line Cinema in 1996, represented by producer Mark Johnson. [1] Jeremy Leven was hired to write the script, which caught the attention of director Steven Spielberg in 1998, [2] who wished to film it with Tom Cruise as Noah Calhoun. [3] Spielberg’s commitment to other projects led to Jim Sheridan becoming attached to direct the following year. Filming was to start in 1999 but pushed back over rewrites. [4] Sheridan eventually backed out by October 2000 to work on In America. [5] Martin Campbell entered negotiations to direct in March 2001, [3] before he was replaced by Nick Cassavetes a year later. [6]

Casting

Cassavetes wanted someone unknown and „not handsome“ to portray Noah; he therefore cast Ryan Gosling in the role. [7] Gosling was initially surprised by this: „I read [the script] and I thought, ‚He’s crazy. I couldn’t be more wrong for this movie.'“ [8] „It gave me an opportunity to play a character over a period of time – from 1940 to 1946 – that was quite profound and formative.“ [9] To prepare for the part, Gosling temporarily moved to Charleston, South Carolina prior to filming. During two months, he rowed the Ashley River and made furniture. [10] A nationwide search was conducted to find the right actress to play Allie. Actresses who auditioned for the role included Jessica Biel, [11] Britney Spears, [12] Ashley Judd, and Reese Witherspoon, [13] and Rachel McAdams was ultimately cast. [9] On casting her, Cassavetes said: „When Rachel McAdams came in and read, it was apparent that she was the one. She and Ryan had great chemistry between them.“ She commented: „I thought it would be a dream to be able to do it. I read the script and went into the audition just two days later. It was a good way to do it, because I was very full of the story.“ [14] Gosling commented that, „I think that it’s pretty fair to say that we probably wouldn’t have made the film if we hadn’t found Rachel. Really, Allie drives the movie. It’s her movie and we’re in it. It all kind of depended on an actress.“ [15] In comparison to the book, the role was extended. [16] McAdams spent time in Charleston before filming to familiarize herself with the surroundings, [17] and took ballet and etiquette classes. [18] She had a dialect coach to learn the Southern accent. [19]

Filming

The Notebook was filmed mostly on location in South Carolina, in late 2002 and early 2003, as well as the wintery battlefield just outside Montreal, Quebec. [9] [20] Production offices for the film were set up at the old Charleston Naval Base in North Charleston. [21]

Much of the film’s plot takes place in and around Seabrook Island, an actual town which is one of the South Carolina „sea islands.“ It is located 20 miles southwest of Charleston, South Carolina. However, none of the filming took place in the Seabrook area. The house that Noah is seen fixing up is a private residence at Wadmalaw Island, South Carolina, [22] which is another „sea island“ locality situated 10 miles closer to Charleston. The house was not actually in a dilapidated state at any time, but it was made to look that way by special effects in the first half of the film. Contrary to the suggestion in the film’s dialogue, neither the house nor the Seabrook area was home to South Carolina Revolutionary Hero Francis Marion, whose plantation was actually located some distance northwest of Charleston. [23] The Boone Hall Plantation served as Allie’s summer house. [22]

Як досягти успіху, побачивши світ за один день?

Many of the scenes set in Seabrook were filmed in the town of Mt. Pleasant, (a suburb of Charleston). Others were filmed in Charleston and in Edisto Island. The lake scenes were filmed at Cypress Gardens (in Moncks Corner, South Carolina) [22] with trained birds that were brought in from elsewhere. [24]

The nursing home scenes were filmed at Rice Hope Plantation, [25] located in Georgetown County, South Carolina. The college depicted briefly in the film is identified in the film as Sarah Lawrence College, but the campus that is seen is actually the College of Charleston. [22]

The Notebook

Common Sense Media reviewers include writers, editors, and child development experts. They’re trained in creating high-quality parenting advice based on best practices in child development.

sexy stuff than you’d expect for a syrupy romance.

A Lot or a Little?

What you will—and won’t—find in this movie.

The movie’s ultimate message is that true love con

Though it’s romantic to watch characters fall in l

Noah and Finn are engaged in active duty during Wo

Steamy passion between the two young lovers. Lots

Words/phrases used include „damn,“ „crap,“ „goddam

vydat, prohlídku, notebooku, charlestonu, film

A 17-year-old smokes a cigar. Adults drink cocktai

Ноутбук кожному вчителю: у Донецькій області запустили проєкт для дистанційного навчання

Parents need to know that this three-hanky World War II-era romance has pretty steamy sexual content for a PG-13-rated movie, including very passionate kissing and a fairly graphic lovemaking scene (though only shoulders are shown). A teenage couple agrees to have sex, but then she becomes very flustered and anxious,…

Violence Scariness

Noah and Finn are engaged in active duty during World War II. There’s a bomb raid that incurs heavy losses. Ali nurses soldiers who have lost limbs. Noah and Ali fight passionately.- so much so that she hits and slaps him. Some poignant deaths.

Sex, Romance Nudity

Steamy passion between the two young lovers. Lots of making out and heavy petting, and characters undress in front of each other (only their shoulders are shown). A fairly graphic lovemaking scene (again, just shoulders visible, plus a brief glimpse of breast from the side).

Drinking, Drugs Smoking

A 17-year-old smokes a cigar. Adults drink cocktails, wine, champagne, and beer. Noah goes on a 10-day drinking binge. Characters drink in excess to ease pain or to lessen their inhibitions. Most meals are accompanied by alcohol.

Parents Need to Know

Parents need to know that this three-hanky World War II-era romance has pretty steamy sexual content for a PG-13-rated movie, including very passionate kissing and a fairly graphic lovemaking scene (though only shoulders are shown). A teenage couple agrees to have sex, but then she becomes very flustered and anxious, and an engaged girl has sex with a man who isn’t her fiance. Characters drink and smoke; there’s also brief battle violence and some poignant deaths. Teens will be watching with rapt attention to pick up clues about what true, passionate love looks like, but this type of sensual story may not be appropriate for the youngest teenagers. To stay in the loop on more movies like this, you can sign up for weekly Family Movie Night emails.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS