Jak správně nakonfigurovat systém BIOS v počítači

Základní nastavení systému BIOS, základní přístup.

Návštěvníci tohoto zdroje se poměrně často ptají: „Jak nakonfigurovat BIOS?“?“Jak spustit počítač z USB flash disku“, „Nastavení systému BIOS na notebooku“ atd.

Tento zdroj obsahuje velké množství možností. Směrnice, které se někdy nacházejí v BIOSu mnoha výrobců. Ztratit se v tolika možnostech není snadné ani pro dobře vyškoleného člověka. Proto byl napsán tento souhrnný článek, ve kterém jsou uvedeny nejžádanější a nejdůležitější informace.

Zvažte. Obnovit výkon počítače a také nejdůležitější a nejčastěji požadované nebo základní možnosti nastavení systému BIOS, které je třeba změnit oproti výchozím hodnotám, nebo jen zkontrolovat jejich hodnoty.

Zvažte několik možností. Často je nutné zcela obnovit možnosti systému BIOS na funkční verzi t.Е. „globální“ rekonfigurace nastavení systému BIOS. K tomu obvykle dochází po:

    ;

  • Nebo výměna baterie CMOS;
  • Nebo po aktualizaci hardwaru počítače
  • Nebo po neúspěšných pokusech o optimalizaci výkonu počítače. Žehličku nebo se ji snažíte nakonfigurovat tak, aby pracovala s určitými parametry.

Pokud tedy potřebujete obnovit funkčnost systému BIOS počítače, je to první a nejjednodušší:

Jak změnit nastavení systému BIOS počítače

Přispěvatel(é): Jack Lloyd. Jack Lloyd je autor a redaktor, který píše o technologiích pro wikiHow. Má více než dvouleté zkušenosti s psaním a editací článků na technická témata. Technologický nadšenec a učitel angličtiny.

Počet zobrazení tohoto článku: 64 767.

V tomto článku se dozvíte, jak zadat a změnit nastavení systému BIOS. Systém BIOS obsahuje řadu možností, které lze použít ke změně nastavení systému, například data a času. Systém BIOS je zabudován do základní desky, takže možnosti systému BIOS závisí na výrobci základní desky.

správně, nakonfigurovat, systém, bios, počítači
  • Pokud je počítač uzamčen, klikněte na zamykací obrazovku, poté klikněte na ikonu napájení (v pravém dolním rohu obrazovky) a poté klikněte na možnost „Restartovat“.
  • Pokud je počítač vypnutý, klikněte na tlačítko napájení.
  • Nejlépe je začít mačkat klávesu, jakmile počítač přejde do režimu reset.
  • Pokud se v dolní části obrazovky zobrazí něco jako „Press [key] to enter setup“ a poté zmizí, restartujte počítač a zkuste to znovu.
  • Pro vstup do systému BIOS je obvykle nutné stisknout jednu z kláves F. Klávesy F jsou umístěny v horní části klávesnice. Možná budete muset na počítači nejprve stisknout klávesu Fn. A poté stiskněte jednu z kláves F.
  • Chcete-li zjistit, kterou klávesu stisknout, přečtěte si příručku k počítači nebo základní desce nebo se podívejte na webové stránky.

Počkejte, až vstoupíte do systému BIOS. K tomu dojde téměř okamžitě. Zobrazí se nabídka možností systému BIOS.

  • Změna nastavení. Měňte pouze ta nastavení, jejichž účel znáte. v opačném případě by počítač mohl být nefunkční.
  • Pokud nevíte, co daná možnost dělá, neměňte její hodnotu.

Vytvoření hesla pro přihlášení k počítači. Můžete vytvořit heslo, které je třeba zadat pro spuštění operačního systému.

Změna data a času. Čas v systému BIOS určuje čas v systému Windows. Pokud vyměníte baterii na základní desce, pravděpodobně resetujete čas v systému BIOS.

Změna rychlosti a napětí ventilátoru. Tyto možnosti by měli změnit pouze pokročilí uživatelé. Na příslušné kartě můžete přetaktovat procesor, což zvýší výkon počítače. Hodnoty měňte pouze v případě, že je hardware počítače zvládne.

Jak spravovat v biosu?

Nastavení systému BIOS se ovládá výhradně pomocí klávesnice. Kurzorem se pohybuje pomocí kláves se šipkami (nahoru, dolů, doprava, doleva). Chcete-li změnit požadovaný parametr se zvýrazněným kurzorem, stiskněte klávesu Enter a vyberte jeden z dostupných režimů.

Jak vstoupit do systému BIOS počítače: Tabulka

Nejoblíbenějším způsobem vstupu do systému BIOS je stisknutí klávesy „Del“, na některých základních deskách se někdy používá klávesa „F2“. Jakmile se zobrazí logo základní desky, rychle dvakrát klikněte na příslušnou klávesu na klávesnici.

Sekce pro pokročilé

Vstupem do položky „JumperFree Configuration“ můžete nastavit taktovací frekvenci paměti, napětí čipové sady, frekvenci paměťové sběrnice. Konfiguraci těchto nastavení systému BIOS v počítači by mělo být věnováno samostatné téma. Změny provádějte velmi opatrně, aby nedošlo k poškození hardwaru.

Pro uživatele je nejzajímavější položka „Konfigurace USB“, kde je třeba aktivovat všechny porty USB a nastavit maximální rychlost přenosu dat (High Speed). Všechna ostatní nastavení musí zůstat v poloze „Auto“.

Jak správně nakonfigurovat systém BIOS v notebooku (BIOS) a počítači

Jak správně nakonfigurovat systém BIOS v počítači? BIOS. Základní vstupní / výstupní systém (Basic Input / Output System) je zodpovědný za počáteční spuštění zařízení a inicializaci zařízení na osobním počítači nebo notebooku.

Dnešní systém BIOS má tolik verzí a možností spouštění. Ale co to je a proč, a hlavně jak to nakonfigurovat, ví jen málo uživatelů počítačů.Nejprve si řekneme, co obsahuje a co s tím můžete dělat. BIOS se obvykle skládá z několika částí. Informace, Pokročilé, Hlavní, Zabezpečení napájení, Spuštění, Ukončení.

Nyní v pořadí.V části Informace nebo Hlavní najdete informace o počítači, konkrétně údaje a informace o procesu (frekvence, počet jader atd.).Д.), paměť RAM (množství, frekvence), pevný disk (objem a technické údaje), video (integrované, diskrétní, velikost).

V části Pokročilé můžete změnit nastavení zařízení jako celku nebo jednotlivých součástí.

Můžete přetaktovat CPU, video, frekvenci RAM (pamatujte, že pokud to uděláte špatně, povede to k poruše zařízení, pokud nemáte potřebné zkušenosti a znalosti, raději to nedělejte)

V části Napájení můžeme konfigurovat postupy spouštění a vypínání, zlepšit správu napájení a získat informace o tom, kolik a co hardware spotřebovává.

Boot je důležitý, když potřebujeme vybrat, z jakého zařízení se bude systém spouštět, a nastavit jejich pořadí (optická jednotka, USB, HDD atd.).Д.)

To je nutné pro instalaci operačního systému nebo pro diagnostiku softwaru (stejného operačního systému).

Exit nám umožní uložit naše změny nebo načíst výchozí či optimální nastavení pro váš systém.

Nezapomeňte, že za všechny změny, které provedete, nesete vlastní odpovědnost a že mohou mít zásadní vliv na fungování počítače.

Všechny základní desky jsou vybaveny pískátkem, takže pokud zapnete počítač a uslyšíte jednorázové pípnutí, systém BIOS dá pískátku signál, aby jednou písklo. BIOS slouží v podstatě k dotazování hardwaru, aby jej správně předal „dalšímu kroku (vysvětleno později)“. Systém BIOS má hodiny, které zajišťují, že když je počítač odpojen od napájení, zůstane na čase. Systém BIOS také poskytuje minimální sadu parametrů potřebných k provozu základní desky a jejího hardwaru, ale popořadě.Nastavení biosu

Životopisy mají různé tvary a velikosti, podívejte se na obrázek výše a poznáte, že se od sebe velmi liší. Hlavním rysem všech životopisů je však to, že jsou si všechny podobné. Pokud tedy porozumíte jednomu biosu, pochopíte ten druhý během chvilky. Dále bych v tomto článku rád prošel jednotlivé karty a vysvětlil všechny funkce, abyste pochopili, jak lze BIOS nakonfigurovat.

Karta „Hlavní“ obsahuje informace o aktuálním čase, datu a hlavních zařízeních na desce.Systémový čas. Aktuální čas ve formátu „Hodiny:Minuty: sekund“ (lze přizpůsobit);Systémové datum. aktuální datum ve formátu „Den v týdnu/měsíc/rok“ (lze přizpůsobit);Verze systému BIOS. aktuální verze systému BIOS, aktualizace systému BIOS lze stáhnout a nainstalovat z webových stránek výrobce, přečtěte si článek Jak aktualizovat systém BIOS;Typ procesoru. informace o procesoru aktuálně nainstalovaném na základní desce; Processor Speed. taktovací frekvence procesoru, měřená v megahertzech (MHz) nebo GHz;Microcode Update. verze aktualizace stability mikrokódu;Cache Size. velikost cache procesoru, měřená v KB nebo MB;Total memory. celkové množství paměti RAM, která je nainstalována na základní desce;DDR3_A1-A2/B1-B2. sloty RAM, označující typ paměti RAM (ddr. ddr4) frekvenci každého čipu a množství integrované paměti. Pokud je „None“, pak je slot základní desky prázdný.

Karta „Pokročilé“ obsahuje informace o hlavních parametrech systému. V mnoha pokročilých systémech se možnosti liší, takže se nedivte, že v této nabídce uvidíte jiné možnosti, jak jsem již uvedl. princip je podobný.Konfigurace bez jumperů. nastavení napětí a frekvence procesoru, paměti atd.E; Konfigurace procesoru. konfigurace nastavení procesoru nebo kontrola jeho aktuálních parametrů (mezipaměť, frekvence, násobič atd.); Nastavení okna Konfigurace procesoru.Д.);

Chipset. nastavení čipové sady (jižní/jižní můstek);Onboard Devices Configuration. nastavení „onboard“ zařízení, jako je síť (LAN);PCIPnP. nastavení zařízení Plug and play, stejně jako PCI/VGA (paleta);USB Configuration. nastavení portů USB, můžete změnit rychlost portů, povolit/zakázat porty;

Zajímavost: Pokročilé má nejčastěji nabídku přetaktování. Kdyby něco, tady je malý článek o přetaktování, kdyby to někoho zajímalo.

Nastavení hesla

Po dokončení základního nastavení můžete nastavit heslo. V tomto případě nebude mít nikdo kromě vás přístup k nastavení BIOSu a/nebo je nebude moci měnit (závisí na výše uvedených nastaveních).

V aplikacích Award a Phoenix musíte na hlavní obrazovce zvolit možnost „Nastavit heslo supervizora“, abyste mohli nastavit heslo. Otevře se okno, do kterého zadejte heslo o délce až 8 znaků, po zadání se otevře podobné okno, do kterého zadejte stejné heslo a potvrďte jej. Při zadávání používejte pouze latinku a arabské číslice.

Chcete-li heslo odstranit, musíte znovu vybrat možnost „Nastavit heslo správce“, ale když se zobrazí okno s novým heslem, nechte ho prázdné a stiskněte klávesu Enter.

Systém AMI BIOS má poněkud odlišné heslo. Nejprve musíte přejít do nabídky „Boot“, která se nachází v horní nabídce, a tam najdete položku „Supervisor Password“. Heslo se nastavuje a resetuje stejným způsobem jako v aplikaci Award/Phoenix.

Po dokončení změn v systému BIOS je nutné systém BIOS ukončit a provést všechny změny uložit. Najděte položku „Uložit ukončení“. V některých případech můžete použít klávesovou zkratku F10.

Konfigurace systému BIOS není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kromě toho je většina popsaných nastavení často nastavena již ve výchozím nastavení, které je nutné pro správnou funkci počítače.

Jsme rádi, že jsme vám mohli pomoci s vaším problémem.

Kromě tohoto článku je na webu k dispozici 12820 dalších užitečných pokynů. Přidat webové stránky Lumpics.Jsme si jisti, že pro vás budeme užiteční.

správně, nakonfigurovat, systém, bios, počítači

Popište, co se vám nepodařilo. Naši odborníci se budou snažit reagovat co nejrychleji.

Konfigurace systému BIOS v novém počítači

Nový počítač před vámi. Pokud se jedná o zcela nový počítač, s největší pravděpodobností nebudete muset konfigurovat systém BIOS nového počítače. Továrna ji nastavila za vás. Pokud ne, získejte dokumentaci k základní desce a zjistěte, jak získat přístup k systému BIOS. Obvykle je třeba při spuštění systému stisknout jednu z kláves: Del, F2 nebo F10, ale existují i další možnosti. Nyní víte, jak zjistit nastavení biosu počítače. Podívejme se, co je třeba nakonfigurovat v biosu.

Podívejme se na příklad, jak nakonfigurovat bios v počítači Asus. Toto je AMI-BIOS verze 02.61. Stisknutím klávesy „Delete“ vstoupíte do systému BIOS. Zobrazí se sekce HLAVNÍ. Zde můžete nastavit datum a čas a konfigurovat pevné disky a jednotky CD-DVD. Poznámka: Na levé straně obrazovky se nachází nápověda, která vám řekne, které klávesy můžete použít k ovládání systému BIOS. Šipky vlevo/vpravo přepínají oddíly. Šipkami nahoru a dolů můžete procházet položky oddílu. Stisknutím tlačítka Enter zadejte zvolené nastavení. Stisknutím klávesy F10 uložíte nastavení.

V části MAIN se zobrazují informace o procesoru, verzi biosu a velikosti paměti RAM. Přejděte na Systémové informace. V části Konfigurace úložiště se nastavuje režim práce pevných disků. Zde můžete nastavit konfigurační režim SATA na IDE nebo ACHI. V režimu IDE je možné do počítače nainstalovat starý operační systém, například Windows XP. Pro instalaci moderních operačních systémů nastavte ACHI.

Přejít na Pokročilé. Zde nás zajímá konfigurace USB. Zde budete vyzváni k povolení portů USB, vyberte možnost Enabled a nastavte HighSpeed. Ostatní nastavení je nejlepší ponechat v poloze Auto.

Dalším místem pro nastavení počítače v systému BIOS je část Napájení. Zajímavá položka Hardware Monitor. Zobrazuje teplotu procesoru a počet voltů dodávaných napájecím adaptérem. Zde je třeba povolit inteligentní ovládání chladiče. V položce nabídky CPU Q-Fan Control vyberte možnost Enabled (Povoleno).

Dále zjistěte, jak nakonfigurovat nastavení systému BIOS počítače v části Boot. Zde konfigurujeme spouštění z určitého zařízení. Pokud má počítač více než jeden pevný disk, měli byste vybrat jednotku, ze které chcete spustit systém, a to výběrem možnosti Jednotky pevného disku. V části Priorita spouštěcího zařízení vyberte spouštěcí zařízení (např. Pevný disk).

V části Konfigurace nastavení spouštění povolíme NumLock v položce Bootup Num-Lock (vyberte ON). V okně Quick Boot vyberte také možnost Quick Boot pro počítač. V části Security můžete nastavit přístupové heslo do systému BIOS.

Exit. Zde byste měli uložit nastavení. Pokud jste jej nakonfigurovali špatně, můžete obnovit výchozí nastavení.

Notebook má stejnou strukturu jako běžný počítač. V souladu s tím má také BIOS. Chcete-li vstoupit do této sekce, stiskněte klávesu F1, F2, F10 nebo ESC, v závislosti na výrobci základní desky. V zásadě jsou si systémy BIOS všech notebooků velmi podobné, takže byste neměli mít problém zjistit, jak nakonfigurovat systém BIOS vašeho notebooku.

Zde je návod, jak krok za krokem nakonfigurovat systém BIOS počítače. Naučili jsme se, jak nastavit systém BIOS počítače Asus. Pro lepší pochopení toho, co a jak nastavit, doporučujeme shlédnout video Jak nastavit BIOS v počítači.

Stručně o sekcích systému BIOS

Nyní se krátce zmíním o hlavních částech systému BIOS, kde se provádí všechna základní nastavení, včetně nastavení pro instalaci systému Windows.

Tato část umožňuje konfigurovat systémový čas a datum, některá nastavení diskových jednotek, možnosti vydávání zpráv programu POST, klávesnice a nastavení hesel do systému BIOS a operačního systému. Hlavní položka je v typu AWARD BIOS nebo AMI.

Pokročilé

V této části nalezneme možnosti procesoru, paměti, nastavení frekvence sběrnic, změnu parametrů portů. Obecně je tato sekce určena nadšencům do přetaktování.

Toto je část, kterou budeme dnes potřebovat. Zde můžeme nastavit pořadí spouštění zařízení. disků, flash disků a dalších zařízení. Zjednodušeně řečeno, abyste mohli spustit systém Windows z vloženého flash disku, musíte jej nastavit na první pozici.

Power

Zde najdete možnosti týkající se správy napájení počítače. Zde můžete sledovat činnost počítače a nastavit čas vypnutí nebo zapnutí počítače.

Poslední část pro ukončení systému BIOS. Zde můžete nastavení ukončit beze změny a také je uložit. Dále zde naleznete možnosti obnovení výchozího nastavení systému BIOS do továrního nastavení. Pokud vás to zajímá, přečtěte si o tom zde.

Existuje mnoho dalších sekcí, které se v jednotlivých subsystémech BIOS liší. Například sekce Zabezpečení, kde můžete nastavit heslo systému BIOS nebo zakázat možnost Secure Boot.

Kapitola 3Program biosetup

V této kapitole se seznámíme s nástrojem BIOS Setup Utility, který se může nazývat BIOS Setup Utility, CMOS Setup Utility nebo jinak. Často se tento program označuje zkratkou, např. BIOS Setup nebo jen Setup. Někdy se nástroj BIOS Setup nazývá jednoduše „BIOS“, ale to není zcela správné, protože BIOS Setup je pouze součástí systému BIOS. V této knize se bude používat termín BIOS Setup.

Vstup do systému BIOS Setup

Chcete-li vstoupit do programu nastavení systému BIOS, stiskněte během úvodního testování určitou klávesu nebo kombinaci kláves. Nejčastěji se používá Delete, méně často F1 nebo F2; existují i další varianty. Informace o tom, která klávesa je přiřazena které klávese pro vstup do systému BIOS Setup, naleznete v uživatelské příručce k základní desce nebo v nápovědě, která se zobrazí během POST, např: Stisknutím klávesy DEL vstoupíte doSETUP.

Pokud k desce neexistuje návod a není k dispozici žádná výzva na obrazovce, můžete postupně vyzkoušet nejznámější možnosti:

□ jedno z funkčních tlačítek: Fl, F2, F3, F10, Fll, F12;

Kromě toho, že musíte znát klávesu nastavení systému BIOS, musíte zvolit správný okamžik pro její stisknutí, jakmile se na obrazovce objeví nápověda. Pokud se místo zprávy POST zobrazí logo výrobce, zkuste několikrát stisknout klávesu Setup v intervalu 0,5-1 sekundy.

Při prvním pokusu o vstup do nástroje Setup vás může překvapit výzva k zadání hesla. To znamená, že uživatel, který byl v nástroji BIOS Setup před zaheslováním záznamu. Další informace o heslech najdete v kapitole Ch. 8.

Rozhraní nastavení systému BIOS a triky pro práci s parametry

Nastavení systému BIOS je obvykle textové a ovládá se pomocí klávesnice. V hlavním okně nástroje BIOS Setup je nabídka se seznamem hlavních sekcí nástroje Setup. Hlavní nabídka nastavení systému BIOS je obvykle uspořádána do dvou sloupců (obr. 3.1); toto uspořádání se používá v různých verzích systému AwardBIOS (Phoenix-AwardBIOS) a AMIBIOS. Toto rozhraní se používá na základních deskách Gigabyte, MSI, Foxconn, ECS a mnoha dalších.

Obr. 3.1. Hlavní okno programu Phoenix-AwardBIOS Setup 6.0

Další běžnou variantou rozhraní nástroje BIOS Setup je lišta s nabídkami v horní části obrazovky. Toto rozhraní se používá v systémech PhoenixBIOS, IntelBIOS a také v některých verzích systémů AwardBIOS a AMIBIOS. Tato varianta systému BIOS se používá na základních deskách Asus (obr. 3.2), ASRock, Intel a některé další.

Obr. 3.2. Zobrazení Zobrazení programu nastavení BIOS základní desky Asus

Navzdory některým rozdílům v rozhraních systému BIOS Setup, které jsou znázorněny na obr. 3.1 и 3.2, techniky dělení a manipulace s parametry jsou si v mnoha ohledech velmi podobné. Například požadovaný oddíl, pododdíl nebo parametr se vybere pomocí kurzorových kláves a otevře se klávesou Enter.

Všechny oddíly nastavení systému BIOS mají stejnou strukturu (obr. 3.3).

□ V horní části okna se zobrazí název aktuální sekce nebo podsekce.

□ Na levé straně je seznam dostupných možností pro vybraný oddíl. Kromě jednotlivých parametrů lze zobrazit také názvy dílčích úseků označené trojúhelníkovými šipkami.

□ Aktuální hodnoty se zobrazují vpravo od názvů parametrů. Pokud jsou parametr a jeho hodnoty zobrazeny bledou barvou, znamená to, že je parametr určen pouze pro čtení nebo že je třeba změnit jiný související parametr, aby bylo možné jej upravit.

V pravé části okna se obvykle zobrazuje krátká nápověda k vybranému parametru a v dolní části se zobrazují rady, jak používat funkční klávesy.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS