Jak vstoupit do systému BIOS v netbooku Asus

Jak spustit systém BIOS na notebooku nebo počítači

Jak vstoupit do systému BIOS. úložiště softwaru, který ovlivňuje provoz notebooku? Často, když dojde k nějakému selhání, které nesouvisí se softwarem, nebo když k zařízení připojíte nový hardware, musíte notebook otestovat nebo nakonfigurovat a k tomu potřebujete vědět, jak vstoupit do systému BIOS. Abyste se dostali do systému, musíte před spuštěním operačního systému stisknout určitou kombinaci na klávesnici.

BIOS je základní vstupní a výstupní systém, který označuje systémový software. Představuje soubor firmwaru určeného k ovládání hardwaru notebooku, konkrétněji

 • Kontrola funkčnosti hardwaru notebooku.
 • Ovládání hardwaru notebooku pomocí příkazů.
 • Podílí se na načítání operačního systému.
 • Poskytuje hardwarové rozhraní API.
 • Nastavení priority jednotky pevného disku (spouštění).
 • Přetaktování GPU, CPU, RAM.
 • Nastavení systémového času.
 • Zakázat nebo povolit některý hardware, např. RAM, GPU, pokud je jich nainstalováno více a je třeba zjistit příčinu chyby vysunutí.
 • Přístupem do systému BIOS notebooku můžete nastavit výdrž baterie.
 • Kalibrace dotykového ovládání notebooku.
 • Zobrazit všechny technické údaje.

Jednoduše řečeno, co je BIOS. je to software, který implementuje běžný provoz notebooku na základě nainstalovaného hardwaru, jeho hlavní funkcí je primární kontrola a spuštění operačního systému. Vstupní a výstupní systém je uložen na samostatném mikročipu BIOS stejného jména, který je umístěn vedle základní desky. V závislosti na výrobci základní desky může být mikročip připojitelný nebo připevněný k desce. Po vstupu do systému BIOS se ovládá pomocí kláves: DEL, F1, F2, ESC. Klávesa F9. obnoví všechna nastavení na výchozí tovární hodnoty, pokud jste nastavení přehnali. Tlačítko F10 slouží jako tlačítko automatického ukládání. Vstupní a výstupní systém a další software může vyžadovat aktualizaci, zejména pokud jste upgradovali hardware notebooku.

Notebook Lenovo IdeaPad 3 15IGL05 (81WQ000RRA) Business Black

Herní notebook Acer Nitro 5 AN515-55 (NH.Q7MEU.01K) Černá barva

HP Laptop Laptop 15s-fq0015ua (445P2EA) Jet black

Použití tlačítka F2

Ve všech doporučeních, která jste četli, se objevuje věta: „stiskněte takové a takové tlačítko pro vstup do systému BIOS“. Chcete-li tedy vstoupit do systému BIOS společnosti Asus, musíte stisknout klávesu F2. Můžete se přihlásit buď s nainstalovaným operačním systémem, nebo bez něj, např. Pokud jste si právě zakoupili notebook a chcete jej nainstalovat. Nezáleží na tom, zda máte systém Windows XP, Vista, 7, 8 nebo 10.

Pokud je notebook zapnutý, vypněte jej. Když je zařízení zcela vypnuté, stiskněte prstem tlačítko F2 a podržte je stisknuté. Dále klikněte na tlačítko, které se používá k zapnutí notebooku. Notebook se spustí a místo obvyklé uvítací obrazovky by se měla zobrazit obrazovka BIOS. Jakmile tak učiníte, můžete zvednout prst z klávesy F2.

Pokud se vyskytne problém s notebookem, který lze vyřešit prostřednictvím systému BIOS, a notebook se nevypne obvyklým způsobem, stiskněte a podržte tlačítko vypnutí po dobu 5 sekund.

Může se zobrazit jiné okno. Záleží na verzi systému BIOS. Na obrázku níže je zobrazena starší verze. V horní části jsou hlavní karty (1). Vpravo dole je uvedeno, jaká tlačítka použít (2). Pro navigaci zde použijte šipky pro výběr a stiskněte „Enter“ pro výběr. Stisknutím klávesy F9 resetujete systém BIOS. Stisknutím klávesy F10 uložte změny a stisknutím klávesy ESC ukončete práci.

Pokud se na modré obrazovce nezobrazují žádné řádky, jedná se o systém UEFI. V podstatě se jedná o stejný systém BIOS, ale s drobnou úpravou. Má pěkné uživatelské rozhraní, podporu myši a pevné disky s kapacitou přes 2,2 TB, takže se rychleji spouští.

Ukážu vám, jak ji používat. Protože uživatele většinou zajímá, jak změnit prioritu spouštění v systému BIOS notebooku Asus, podíváme se na to. Nejprve otevřete nabídku pro pokročilé. Můžete také stisknout tlačítko „Advance Mode“ nebo klávesu F7.

Poté přejděte na kartu „Boot“ a v poli „Boot Option“ vyberte zařízení, ze kterého chcete spustit systém.

Změny je třeba uložit. Otevřete kartu „Uložit ukončení“ a klikněte na pole „Uložit změny a ukončit“ (1). Můžete také použít klávesovou zkratku. F10 (2).

Rozšířenou nabídku můžete použít k mnoha účelům, ale pro změnu priority spouštění systému existuje jiný způsob, který je rychlejší. Za tímto účelem stiskněte tlačítko „Boot Menu“ nebo použijte klávesu F8.

Zobrazí se spouštěcí nabídka a je třeba zvýraznit správné zařízení. Poté stiskněte tlačítko „Zrušit“. Nyní věnujte pozornost tlačítku v dolní části „Uložit ukončení“. Klikněte na něj nebo stiskněte klávesu F10 pro uložení nastavení a ukončení UEFI.

Jakmile vše dokončíte, například instalaci systému Windows, nezapomeňte se vrátit do systému BIOS a upřednostnit pevný disk s nainstalovaným systémem jako první spouštěcí jednotku.

Metoda 2

Tato metoda se mírně liší od první metody. Tato možnost umožňuje vstoupit nikoli do samotného systému BIOS, ale do jeho zaváděcí nabídky. Zde můžete vybrat, odkud bude systém přetaktován. To se provádí takto:

 • Měli byste také zcela vypnout notebook.
 • Stiskněte tlačítko „ESC“ (v levém horním rohu).
 • Stiskněte tlačítko napájení („Power on“).
 • Pokračujte stisknutím tlačítka „ESC“.

Pokud je postup správný, měla by se na obrazovce objevit spouštěcí nabídka. Vypadá to jako seznam modulů, ze kterých je zařízení schopno spustit systém. Přečtěte si, jak změnit jazyk notebooku pomocí klávesnice.

Metoda 3

Jak již bylo napsáno, třetí metoda je k dispozici pouze pro vstup do systému BIOS v systému Windows 10. I zde existuje několik možností.

Možnost 1

Podívejme se tedy, jak vstoupit do systému BIOS notebooku Asus prostřednictvím systémového nastavení systému Windows 10:

 • Na panelu nástrojů přejděte do nabídky „Start“.
 • Najděte ikonu ozubeného kola označenou jako „možnosti“.
 • V otevřeném okně vyhledejte položku „Aktualizace a zabezpečení“.
 • Klikněte na tlačítko „Restartovat nyní“ v části nazvané „Zvláštní možnosti spuštění“.
 • Po restartu se zobrazí obrazovka s modrým pozadím, která vám dá na výběr z několika akcí. Musíme kliknout na „Odstraňování problémů“.
 • Otevře se okno „Diagnostika“ a vybereme možnost „Extras“. Možnosti“.
 • V otevřeném okně klikněte na zástupce „Built-in Uefi Settings“.
 • Povolit restartování a počkat na automatické otevření okna BIOSu.

Možnost 2

Další možnost, jak vstoupit do systému BIOS, je založena na použití příkazového řádku:

 • Spusťte příkazový řádek pomocí „Start“ nebo „Win“ „R“.
 • Zkopírujte a vložte příkaz „powercfg.“cpl“ (bez uvozovek).
 • Klikněte na „Spustit“.
 • Otevře se sekce „Napájení“. Můžete se tam také dostat výběrem položky „Parametry“ v nabídce Start.
 • V nabídce na levé straně vyhledejte položku „Power button action“ a stiskněte ji.
 • V prvním odstavci klikněte na řádek odkazu „Změnit nastavení, která nejsou momentálně k dispozici“. Poté se objeví spodní okno „Shutdown Option“, kde byste měli zrušit zaškrtnutí první možnosti „Disable Quick Startup“.
 • Stiskněte tlačítko „Uložit změny“ a restartujte zařízení.
 • Postupujte stejně, jako je uvedeno v možnosti 1, počínaje bodem 5.

Každá možnost byla mnohokrát testována. Některé z nich mohou fungovat nejen na noteboocích Asus, ale také na noteboocích jiných značek (Acer, MSI, Lenovo, Dell).

Ahoj, jmenuji se Vladimir! Programování od 7. Třídy. Proto mám tak skvělé zázemí. Rád píšu svůj vlastní blog a vysvětluji složité věci jednoduchými slovy nováčkům. Přidejte si mě do záložek a zůstaňte v kontaktu 😉

Jak spustit systém z paměti USB v biosu notebooků Asus?

Po vstupu do konfigurace systému BIOS stiskněte klávesovou zkratku [F8] nebo pomocí kurzoru klikněte na položku [Boot Menu] zobrazenou na obrazovce①. V zaváděcí nabídce vyberte jednotku USB/CD, kterou chcete použít, a stiskněte klávesu Enter pro zavedení systému z jednotky USB/CD.

V horní nabídce vyberte možnost „Boot“ a stiskněte pravé tlačítko. Poté vyberte položku Jednotky pevných disků a v zobrazené nabídce stiskněte Enter na 1. Jednotce v seznamu, vyberte název klíčenky. na druhém obrázku je to například Kingmax USB 2.0 Flash disk.

vstoupit, systému, bios, netbooku, asus

Co je BIOS

Pokud nebudeme citovat wikipedii a mluvit srozumitelně, BIOS je potřebný pro správnou funkci počítačového hardwaru a operačního systému. Je umístěn v čipu základní desky a je nezávislý na operačním systému nainstalovaném na médiu. Někteří výrobci instalují na své základní desky více kopií systému BIOS, aby bylo možné v případě poruchy obnovit původní verzi softwaru. BIOS je obtížné vypnout: je chráněn před nezkušenými uživateli. Často však dochází k poruchám při aktualizaci firmwaru. Ale vše má svůj čas, o tom si povíme níže.

BIOS může být užitečný, pokud chcete přetaktovat procesor nebo paměť RAM. Jejich parametry, jako je frekvence a napětí, nelze měnit žádným softwarem. Ale ne všechen hardware lze přetaktovat. Nejčastějším použitím systému BIOS je přeinstalace operačního systému. V některých případech je možné provést instalaci pomocí rozhraní operačního systému, ale co když operační systém nejeví známky života?? Existuje pouze jediné východisko. BIOS.

Možnosti rozhraní API se však rok od roku rozšiřují. V minulosti základní desky nenabízely prakticky žádné funkce. Nejčastěji se omezovala na jednoduché sledování systému. Dnes je však funkčnost mnohem širší.

Otevřete nabídku systému BIOS na notebooku Asus

Tato metoda nemusí fungovat v systémech Windows 10 a 8. Vysvětlím vám, proč a jak to napravit.

Postupujeme takto: vypněte notebook (pokud jej nemůžete vypnout, podržte tlačítko napájení po dobu 5 sekund), stiskněte a podržte klávesu F2 a zapněte notebook (stiskněte tlačítko napájení). Osobně vždy stisknu tlačítko napájení a pak aktivně stisknu klávesu F2.

Po otevření systému BIOS můžete klávesu pustit.

Pořadí spouštění lze změnit na kartě „Boot“. Na místo prvního zařízení jednoduše vložte jednotku CD/DVD nebo USB flash disk. Paměť USB by již měla být připojena. A nejlépe v USB 2.0. Jak vidíte, můj SSD disk je na prvním místě v seznamu.

Nezapomeňte uložit nastavení stisknutím klávesy F10. Jakmile nainstalujete systém Windows nebo provedete další úkony, je nejlepší vrátit pevný disk nebo SSD na začátek seznamu zařízení.

Jak zadat a nastavit BIOS netbooku Asus Eee PC 1015 pro instalaci systému Windows 7 nebo 8 z jednotky USB flash nebo disku.

Ukážu vám, jak nainstalovat systém Windows do netbooku Asus Eee PC 1015.

V zaváděcím systému není interní jednotka DVD, můžete připojit pouze externí jednotku DVD.

Ale Windows instaluji z běžného flash disku. Zde si přečtěte, jak takový flash disk vytvořit.

Chcete-li spustit systém z paměti USB, musíte vytvořit bootovací paměť a říci našemu netbooku, aby z ní spustil systém.

Nejprve jej však musíme připojit do slotu USB.

Poté zapneme internet a několikrát stiskneme klávesu F2.

Pak se dostaneme na stránku s informacemi o zavádění.

Trvalo mi dlouho, než jsem si vybral netbook, a pouze WD3200B vykazoval normální rychlost.

Poté vyberte možnost BOOT DEVICE PRIORITY, která se nachází pod stejnojmennou položkou nabídky Boot.

Zkontrolujte, zda je první možností spuštění z HDD, můj je WD3200B.

Tuto nabídku ukončíte stisknutím klávesy Esc. Pak přejděte dolů na položku Jednotky pevného disku a stiskněte tlačítko inter.

Zde nastavíme flash disk na prvním řádku.

Stisknutím tlačítka inter přejděte na 1. Jednotku, poté stiskněte šipku dolů a znovu ENTER.

Nyní jsme nastavili USB disk jako prioritu, žádný Beech se nespustí.

Poté zadejte kartu exit a ukončete bios, čímž uložíte všechna provedená nastavení.

A po restartu vidíme, že Asus nenabootuje z pevného disku, ale z flash disku.

Přetaktování netbooku

Přetaktování grafiky pomocí nástroje Gmabooster

Nejjednodušší a nejkratší způsob, jak zvýšit výkon netbooku. Mnoho modelů má integrovanou grafickou kartu Intel Graphics Media Accelerator, která pracuje na frekvenci 133 MHz až 400 MHz.

Často se instaluje i do prémiových zařízení. Byla vytvořena aplikace GMAbooster, která je určena speciálně pro tento videoakcelerátor a funguje v systémech Windows, Linux, Mac OS x a v dalších. Výrobce softwaru slibuje až třikrát vyšší výkon.

Hlavní výhodou této metody je zvýšení výkonu beze změny napětí dodávaného do grafické karty. To znamená, že pokud dojde k neočekávané chybě, GPU se vypne, a ne vyhoří, jak se často stává. A teplota zůstane stejná.

Vývojář doporučuje aplikaci používat v případech, kdy uživatel nemá dostatečný výkon ve 3D hrách, aplikacích, anti-aliasingu nebo když chce mít uživatel plně zapnutou vizuální složku operačního systému.

Pokud se podíváte na statistiky, zjistíte, že průměrný nárůst výkonu je 25 %. Nevýhodou této metody je zkrácená životnost palubní baterie. Program je zdarma, ale každý týden je třeba nainstalovat aktualizace.

Pokud se uživatel chce vzdát aktualizace a nadále používat software, je třeba poskytnout dar. Poté obdržíte klíč na svůj e-mail. Zadejte ji do programu a zapomeňte na týdenní aktualizace.

Změna základních nastavení pomocí A1ctl

Tato metoda je také jednoduchá, ale nelze ji nazvat přetaktováním. U Li-Ion baterie dochází ke snížení výkonu a prodloužení doby provozu. Aplikace je určena pro hloubkové ladění parametrů procesorů Atom z rodiny Intel. Podporováno většinou netbooků od společnosti Aser.

Ke spuštění budete potřebovat aplikaci třetí strany WinRar, kterou si také můžete zdarma stáhnout z internetu. Rozbalte archivované soubory (nejlépe na plochu), spusťte nástroj. Může měnit rychlost otáčení ventilátoru, rozlišení obrazovky.

vstoupit, systému, bios, netbooku, asus

Software byl mnohokrát testován, nebyly zjištěny žádné negativní účinky na váš počítač.

Přetaktování pomocí GMA Overclocking

V poslední době se do různých počítačů, které používají operační systém Windows, začal instalovat systém Mac OS, tzv. „Hackintosh“. Tato distribuce je velmi populární a je volně šířena hackery. Lze nalézt na webu Clear Net (prostřednictvím standardních prohlížečů).

Jeho účelem je zvýšit frekvenci grafického čipu. Nejprve je třeba nainstalovat další aplikaci Computer Hardware Understanding a poté samotnou aplikaci GMA Overcloking. Funguje bez problémů na všech verzích hacknutého systému Mac OS.

Tento software je pro váš počítač bezpečný, ale t.К. Hackeři vyvinuli, mohli nechat zadní dveře. Jedná se o záměrnou chybu v algoritmu programu, díky které může uživatel získat přístup k jakýmkoli informacím. Instalace antivirového programu není ztrátou času.

Změna parametrů systémové sběrnice pomocí SetFSB

Tato metoda se liší tím, že může způsobit poškození zařízení v důsledku nesprávné manipulace s programem. Přistupujte k tomuto procesu zodpovědně. Setfsb je nástroj, který umožňuje měnit frekvenci procesoru a paměti RAM. Funguje na všech počítačích s procesorem Intel Atom. Software funguje v pořádku na linkách netbooků:

Podrobnější seznam podporovaných zařízení naleznete na oficiálních webových stránkách SetFSB. Stáhněte si ji zdarma zde. Vhodné pro Windows Xp, 7, Vista, 2003, 2000, NT4, Me, 98. Ti, kteří chtějí tento software používat, by si měli přednostně nainstalovat aplikaci EVEREST, která bude sledovat naměřené hodnoty teploty. Je důležité si uvědomit, co děláte, protože nesprávná operace může způsobit poškození počítače.

Podrobnější návod k použití najdete na oficiálních stránkách nebo na fórech věnovaných přetaktování. Setfsb. nástroj pro pokročilé uživatele, který vám pomůže dosáhnout nebývalého výkonu. Ostatním uživatelům doporučujeme zvážit jiné možnosti, t.К. Riziko selhání součásti je vysoké.

Přetaktování netbooků řady Asus eee pomocí nástroje Eeectl

Tato aplikace plní stejnou funkci jako Super Hybrid Engine, a proto se po vydání druhé verze stala nepopulární. Je ke stažení zdarma, ale přesto se jedná o vynikající nástroj, který dokáže měnit frekvenci systémové sběrnice, jas displeje, ovládat rychlost chladiče.

Odemknutí a přetaktování počítače HP Mini 2140

Je to nejobtížnější metoda, která vyžaduje dobrou znalost součástek a dovednost pájení. Metoda je vhodná pouze pro zařízení HP Mini 2140 a vychází ze specifik jeho hardwaru. Tvůrcem metody je osoba s přezdívkou Twain. Odpájel rezistor chránící zařízení před přetaktováním jinde. Dále použil program SetFSB.

vstoupit, systému, bios, netbooku, asus

Díky této manipulaci dosáhl Twain zrychlení o 20 %. Každý to může udělat znovu, ale nikdo není zodpovědný za důsledky této manipulace.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS