Jak zjistit, zda grafická karta funguje nebo ne. 8 způsobů
Jedním z jednoduchých způsobů, jak zkontrolovat grafickou kartu pro dobrotu je vizuální kontrola zařízení a kontrola sestavy počítače (PC). Jasné znamení, které pomáhá naučit, že grafická karta je vadná, je tmavá obrazovka monitoru, pruhy, přechod na hubenou paletu barev. Zkontrolujte, zda je samotný monitor povolen, zda je funkční. Pro tuto potřebu:
- Zkontrolujte, zda je indikátor na odpovídajícím tlačítku, pokud ne, klepněte na něj.
- Pro další diagnostiku připojte další monitor na PC (již osvědčený, přesný pracovní): Pokud obraz zůstane nezměněn, pak je grafická deska vadná.
K alternativním vizuálním funkcím, které pomáhají posoudit, nesprávný výkon grafické karty, patří:
- Správný provoz monitoru s periodickým vzhledem neobvyklých zkreslení obrazů, artefakty:
- Dlouhé horizontální pruhy světle šedé, tmavě šedé;
- horizontální, střídavě se svislými pruhy;
- Někdy. údajně „otlučené“ pixely na různých místech.
- Vzhled modré „obrazovky smrti“. zpráva o kritické chybě operačního systému (OS) Windows v procesu přeinstalace ovladačů.
- Speciální pípnutí z BIOS, který informuje o nesprávné grafické kartě. V tomto případě budou zobrazení a tón signálu vyvrtány z verze systému BIOS.
Chcete-li zkontrolovat, zda grafická karta pracuje v počítači (PC) a ujistěte se, že vedlo k poruše, musíte zkontrolovat fungování zbývajících částí PC. Postup práce:
- Zkontrolujte napájení. Připojte počítač k síti, poslouchejte, pokud se rozsvítí chladicí systém. ventilátor.
- Poslechněte si přítomnost obvyklého zvukového signálu na zatížení OS, podívejte se na stav monitoru. Zda se objeví normální obraz nebo obrazovka je stále tmavá?
- Stiskněte tlačítko napájení (v počítači), zda LED blikat. Toto blikotové zprávy inicializovat kontrolu testu počítače hardware před načtením operačního systému.
- Zkontrolujte výkon monitoru připojením k dárci (jiná systémová jednotka).
Pokud všechny zařízení (a systémová jednotka a monitor) fungují normálně, ale při spojení se na obrazovce stále neodpovídá, pak o 99% selhání spočívá v grafické kartě. V tomto případě můžete kontaktovat servisní středisko, pokud záruční doba nevypršela, a ochranná těsnění celé. Druhá možnost. Vyčistěte kartu sami. Pokud se rozhodnete provést další diagnostiku grafické karty a jeho čištění, je nutné:
- Zakažte počítač ze sítě, odšroubujte upevňovací prvky (šrouby, šrouby) systémové jednotky a vyčistěte vnitřní prvky z prachu.
- Odpojte západku, odpojte grafickou kartu z základní desky. Pokud neexistují žádné zkušenosti analýzy a znalosti počítačů, pak může být karta detekována drátem, který připojuje monitor s blokem.
- Důkladně prozkoumejte grafickou kartu pro přítomnost spálených a poškozených prvků, stopy spalování, poškození kontaktů a deformace pájení, pro které můžete zjistit, zda grafická karta spálila.
- Přítomnost nebo nepřítomnost jiných účinků lze detekovat pomocí testeru a šroubováku. Příklady. přítomnost zkratu na sekci obvodu, odpor odpor na bublinu. transformátor transformátoru. Tyto negativní procesy a přítomnost malé vrstvy tepelné pasty (otočí se na hladké odpojení čipu), mohou vést k přehřátí procesoru s grafickým adaptérem.
- Pokud jsou všechny prvky neporušené, musíte kontakty otřít kontakty, konektivitu prvků s bavlněnou hůlkou navlhčenou v rozpuštěném technickém alkoholu.
- Je čas sestavit počítač, znovu spustit.
Je obzvláště pozorný, že je při nákupu použitého zařízení, protože by mohly být příliš intenzivně používat předchozí majitele, zkuste ji přetáhnout. Nejčastějšími problémy jsou:
- Nízká výkonnost vzhledem k tomu, že byla použita v procesu těžby kryptocurrency, provádění super-prázdné výpočetní operace nebo použití výkonných, náročných počítačových her;
- Přístroj byl podroben ostatním závažným zatížením;
- Přehřátí, ostrá změna teploty v důsledku nesprávné instalace a provozu karty, například v těsném těle s nedostatečným větráním a velkým prachem;
- Přítomnost poruch hardwaru, jako jsou lopatky ventilátoru;
- Ztráta počátečních charakteristik. může se vyskytnout v důsledku správného obnovení a Rebolla GPU (grafický procesor).
Zkontrolujte grafickou kartu na pracovní kapacitě v době nákupu dvěma způsoby:
- Proveďte grafické karty v počítači prodávajícího pomocí běhu výkonných her a kontrolních kontrol, při přehrávání videa, na benchmarku (referenční výkonnost) ve specializovaných programech, například furmark. Tato volba je k dispozici, pokud je grafická karta zakoupena v bytě od prodávajícího. Pokud je schůzka jmenována na neutrálním území, pak se druhá možnost přizpůsobí.
- Vizuální kontrola desky. Zde je nutné použít baterku a pečlivě zkontrolovat zařízení pro přítomnost rozbitých a spálených prvků, zčernalých nebo poškozených deskových profilů.
Jak určit spálenou grafickou kartu
Když se obrazová karta nezdaří, počítač přestane zobrazovat obraz na monitoru, umožňuje určit uživatele, aby určil přesnou příčinu poruchy. Je těžké určit, co selhalo. grafická karta, procesor nebo RAM. V takové situaci můžete vidět grafickou kartu
a použití specificky poskytnuté pro takový případový systém sebevyjádření.
Návod
Každý moderní osobní počítač je vybaven poštovním diagnostickým systémem, který automaticky spustí při každém zapnutí počítače. Obvykle kontrola trvá několik sekund. Na konci kontroly zobrazí samo-diagnostický systém informace o konfiguraci zařízení a závad, pokud jsou přítomny. Stav počítače je duplikován zvukovým signálem speciálně pro tyto případy, kdy z důvodu zobrazení problému se zobrazí zpráva na obrazovce monitoru není možná. Pokud je počítač plně fungovat, systém samo-diagnostického systému vydá jeden krátký pípnutí, který se také nazývá. pípnutí. Pokud v tomto případě nemáte obraz na monitoru, s největší pravděpodobností problém při připojení vodičů mezi monitorem a grafickou kartou nemusí pracovat samotný monitor nebo některá nastavení v samotném biosu, ale Samotná grafická karta se nespálila.
Pokud namísto jednoho krátkého pípnutí zvukového signálu slyšíte sérii krátkých a dlouhých zvukových signálů, znamená to, že poštovní systém objevil nějakou poruchu. Zvukový signál publikovaný samo-diagnostickým systémem je zvukový kód, který se skládá z dlouhých a krátkých zvuků. Musíte vypočítat, kolik a jaké signály provádět na konci ověřování vlastní diagnostický systém. Poté ověřte tento kód zvukovými kódy výrobce systému BIOS. Určete výrobce, který můžete v pokynech pro základní desku.Pro nejběžnější výrobce základní desky jsou kódy chybových karet:. Ocenění BIOS. 1 Long a 2 krátké signály.- AMI BIOS. 1 dlouhé a 2 krátké signály, 1 dlouhé a 3 krátké signály, 1 dlouhé a 8 krátkých signálů, stejně jako 8 krátkých signálů.- Phoenix BIOS. Post System tohoto výrobce používá střídání krátkých a dlouhých signálů. Sekvence 3-3-4 znamená chybu testu videa a může znamenat poruchu samotné karty.
Pokud nejste nainstalováni nebo ovladače
Někdy musíte zjistit grafickou kartu na notebooku ihned po instalaci systému, bez speciálních ovladačů. Aby bylo možné stáhnout potřebný z internetu. Pro určení parametrů grafické karty systémovými nástroji v tomto případě je nemožné.
V takové situaci budou vyžadovány služby třetích stran. Jeden z nejvíce informativních programů se nazývá AIDA64. Jejím jediným problémem je, že normálně fungující verze lze použít pro několik dní zdarma. Ale je snadné stáhnout tzv přenosnou verzi. Jeho schopnosti jsou omezené, ale můžete identifikovat výrobce a model grafické karty. Veškeré potřebné informace jsou v sekci displeje, kde jsou data o mapě, tak grafickém procesoru.
Druhý užitečný nástroj se nazývá GPU-Z. Také se odkazuje přímo do zařízení a umožňuje zjistit model grafické karty bez ovladačů. Program zobrazí všechny informace o procesoru, teplotě čipu, podporovaných sadách instrukcí a mnohem více. Kromě toho můžete přesně zjistit výrobce konkrétního produktu.
Diagnostický nástroj DirectX
V nejnovějších verzích operačního systému Windows se nachází speciální vestavěný nástroj DirectX, což je efektivní nástroj pro implementaci diagnostiky. Mluvíme o takových pokynech jako grafika a zvuku.
S pomocí DirectX se můžete naučit bez problémů, o kterých grafických adaptérů je aktivní. Chcete-li získat informace, postupujte podle pokynů:
- Otevřete ploše a podržte kombinaci kláves „WinR“.
- Zadejte příkaz „dxdiag“ v okně a klepněte na tlačítko „OK“.
- Příslušná nastavení se zobrazí před vámi. Budete muset vybrat kartu „Screen“.
- Mezi obsah naleznete sekci „Zařízení“. Tam budou odrazeny informace pro modul, který je v tuto chvíli aktivní.
Metody pro spuštění hry na diskrétní grafické kartě
Důležité!
Před přepnutím na metody a jemnou konfiguraci musíte mít aktuální ovladače videa (alespoň ne ty, které jsou standardně nastaveny ve výchozím nastavení s Windows). Doporučuji použít jeden z manažerů řidiče, automaticky aktualizovat a nainstalovat nové „palivové dříví“ (odkaz níže).
Aktualizace ovladače v systému Windows 10. přehled 5 nejlepších programů (v ruštině).
Jak aktualizovat ovladač na AMD, NVIDIA a Intel HD grafickou kartu: od A do Z.
Pomocí nabídky Nastavení ovladače videa
Pokud jste nainstalovaní ovladače, stisknutím pravého tlačítka myši kdekoli v ploše, v místní nabídce, musíte vidět odkaz na jejich nastavení (v mém případě, toto je odkaz na ovládací panel NVIDIA). Přejděte do konfigurace diskrétních ovladačů grafických karet.
Dále, v menu vlevo, musíte vybrat „Správa 3D parametrů“, poté vyberte „vysoce výkonný procesor NVIDIA High Performance“ v sloupci „Preferlation Graphics Adapter“, pak uložte nastavení.
Poté se můžete pokusit spustit hru. musí spustit na diskrétní grafické kartě.
Mimochodem, v nastavení NVIDIA, můžete také určit konkrétní hru speciálně používanou grafickou karet. Chcete-li to provést, proveďte následující:
- Otevřete nastavení grafické karty, pak „Správa 3D parametrů“ kartu;
- Dále otevřete kartu „Nastavení softwaru“;
- Přidat požadovaný program (v mém případě byla hra přidána civilizace 4);
- a nastavte preferovaný grafický procesor pro tuto aplikaci (viz. Obrazovka níže);
- Uložit nastavení!
přes vodič
Pokud nastavíte specifická nastavení v nastavení NVIDIA, můžete spustit všechny hry a programy na adaptéru, který potřebujete v ručním režimu.
Chcete-li to provést, otevřete nastavení NVIDIA, pak v části Desktop (pohled shora), dát pár klíšťat:
Přidání grafické karty Výběr do kontextového menu
Pokud jste se obrátili na předchozí dvojici klíšťat, nejzřejmější a snadný způsob, jak spustit hru na požadovaném grafickém adaptéru je otevřít vodič, máte na mysli požadovanou složku, ve které se hraje spustitelná hra a klikněte na hru Klikněte pravým tlačítkem myši (mimochodem, můžete to udělat a na ikonu na ploše).
Další v místní nabídce vyberte: „Spustit s grafickým procesorem. vysoce výkonný procesor nvidia“. Cm. Screenshot níže.
Hra by vlastně měla začít ve zvoleném adaptéru. Teď uvažuji o tom, jak to zkontrolovat, pokud je to.
Počítač se nezapne
Pokud se počítač vůbec nezapne, problém je s největší pravděpodobností ve základní desce nebo napájení. V nejlepším případě bude vše provedeno pouze jednou komponentou, ale spálený napájení může vytáhnout další komponenty.
Na noteboocích je vše komplikováno skutečností, že grafická karta nemůže být jen odstranit a vyměnit. Problém může být proto posuzován pouze nepřímými funkcemi. Obecně jsou stejné jako na počítači: visí a vlysy, odlety na modré obrazovce a t.P.
Pokud notebook se vůbec nezapne, riziko členění základní desky, která je mnohem vážnější. Pokud je notebook spuštěn, tj. Bliká indikátor pevného disku a napájení, pak byste se měli pokusit připojit externí displej. Během spouštění možná budete muset přepnout výstup na externí monitor s konkrétní kombinací klíčů. Podívejte se na cestu pro váš model v síti.
Pokud má notebook vestavěnou grafickou kartu, můžete jej přepnout. Pokud se to nestane automaticky při načítání, pak může být požadované nastavení v systému BIOS. V ostatních případech se bude muset kontaktovat službu.
D označit
Tento program je jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších nástrojů, se kterým můžete rychle zkontrolovat výkon integrované nebo diskrétní grafické karty NVIDIA nebo ATI Radeon v 3D režimu. Obrovský počet testových výsledků dříve publikovaných na internetu byly provedeny s jeho využitím. Nástroj si můžete stáhnout odkazem.
Dnes existuje několik verzí 3D značky, oba placené, tak zdarma, stáhnout některý z nich je možné výše uvedeným odkazem. Pro náš test je volná volba plně vhodná. bezplatná základní vydání, která má všechny potřebné nástroje a schopnosti.
Pro testování je nutné:
-
Spusťte nástroj a vyberte položku „Benchmark Test Test“ a klepněte na tlačítko „Spustit 3D značku“.
Stahování různých testů začne:
Každý test je navržen tak, aby zkontroloval současný stav a jak se grafická karta bude chovat při zpracování určitých dat.
Testovací proces trvá více než 10-15 minut. Po dokončení testu se prohlížeč začne s výsledky testů. Můžete porovnat data získaná s ostatními uživateli. Proto se provádí test a vestavěná grafická karta.
Nyní víte, jak zkontrolovat grafickou kartu na výkonu na počítači nebo notebooku pomocí speciálních aplikací. S jasným důsledkem byste neměli mít potíže.
Jak zjistit, co je grafická karta na notebooku
Jeden z vnitřních prvků notebooku je grafická karta. Jeho hlavním účelem je zajistit propouštění grafických informací na obrazovce monitoru. V závislosti na modelu a kvalitě nainstalované karty se rozlišení obrazovky, přehrávání souborů médií a kvalita obrazu se liší na různých zařízeních. Pokud je to žádoucí, můžete změnit interní komponenty nebo zlepšit jejich vlastnosti. Abyste však správně naplnili vše, musíte přesně znát typ instalovaných položek.
Jak zjistit typ přenosného grafického karty přes „Správce zařízení“
Chcete-li zjistit typ grafické karty vašeho notebooku, můžete použít jednoduché vyhledávání informací v Správci zařízení. V tomto případě nebudete muset stáhnout další aplikace a programy, všechny potřebné informace jsou obsaženy v počítačovém systému. Chcete-li se naučit, využijte následujícího plánu:
- Zapněte notebook do sítě a spusťte jej. Poté přejděte do menu „Start“ stisknutím odpovídajícího tlačítka nebo tlačítka na ploše monitoru.
- Přejděte na ovládací panel a vyberte položku „Systém a zabezpečení“ z navrhovaného seznamu. V budoucnu vyberte sekci „System“.
- Ze seznamu vyberte možnost Zobrazit základní informace „. V této sekci naleznete jakékoli informace, které vás zajímají o vlastnostech notebooku.
Důležité! Na různých verzích cesty pro zobrazení parametrů se mohou lišit. Vyberte jednu z popsaných možností záznamu v závislosti na instalované techniky a softwaru. Takže můžete získat základní informace nejen o grafických kartách, ale také o dalších instalovaných komponentách.
Pomocí vlastností obrazovky určete grafickou kartu
Existuje další jednoduchá metoda pro kontrolu informací o grafické kartě v systému Windows. přes vlastnosti obrazovky. Chcete-li to provést, musíte provést následující manipulace:
- Zapněte notebook, spusťte jej a otevřete hlavní okno na ploše.
- V libovolném volném místě bez dokumentů a složek klepnutím pravým tlačítkem myši otevřete kontextové menu.
- Z zobrazeného seznamu možností a možností vyberte řetězec „Rozlišení obrazovky“.
- Zobrazení stránky Otevřít najít „Pokročilá nastavení“, přihlaste se k příslušné části.
- Vyberte položku „Vlastnosti grafického systému“ a přejděte na kartu „Adapter“. V zobrazené nabídce vyberte řetězec s nápisem „Typ adaptéru“. Zde naleznete všechny potřebné informace o zařízení.
Tato metoda je nejrychlejší a cenově dostupná.
Důležité! Je třeba mít na paměti, že v různých operačních systémech v důsledku změněných údů se může cesta mírně lišit od popsané verzi.

Jak zjistit, co grafická karta s programy třetích stran
Pokud chcete zjistit podrobný popis parametrů a technických vlastností, výše uvedené metody se nehodí. Obsahují pouze název a základní popis. Pro úplnější data stojí za to pomocí instalace dalších programů. Tuto možnost můžete použít:
- Zapněte notebook, spusťte a přihlaste se do prohlížeče.
- Do baru vyhledávání zadejte název programu, který chcete nainstalovat. Spusťte stahování podle pokynů v dialogu, který se otevře. Nejvhodnější je program GPU-Z.
- Poté přejděte na nainstalovanou aplikaci a vyhledejte potřebné informace o grafické kartě. Můžete také zjistit více informací o všech nastavených platech a senzorech.
Důležité! Stáhněte si soubory pouze z oficiálních zdrojů, přičemž se zapne antivirová ochrana, aby se zabránilo poškození škodlivého softwaru.
Jiné způsoby, jak určit typ přenosného grafického karta
Kromě výše popsaných metod existuje několik dalších možností pro nalezení informací o grafické kartě. Pokud předchozí možnosti problém nevyřeší, zkuste následující metody:
- Použijte speciální aplikaci ID zařízení, která je určena pro rozpoznání nainstalovaných komponent v počítačovém systému.
- Strávit plnohodnotnou diagnostiku přes DirectX.
- Vyhledejte informace o internetu na senzorech na čipech AMD a NVIDIA. Najděte identifikátor pro vyhledávání sítí.
Jednou z výše uvedených metod pomůže zjistit, která grafická karta je instalována v notebooku.

Zkontrolujte grafickou kartu online
Moderní vývoj vám umožní zkontrolovat grafickou kartu nainstalovanou na notebooku nebo počítači bez instalace speciálního softwaru. Je možné diagnostikovat pomoc zdarma online služby. Chcete-li to provést, přejděte zadejte oficiální stránku výrobce grafické karty.
Další kroky: Na oficiální webové stránce výrobce naleznete položku „Váš počítač je připraven pro nové hry?“A souhlasíte s zahájením testování.
Testovací data zobrazí, zda je vybraná hra vhodná pro váš notebook. Data a vlastnosti budou však běžné a pro podrobnější diagnostika by měla být používána speciálními programy.
Po celou dobu jsou vydány nové aplikace a programy, které pomáhají kontrolovat parametry počítače a použitelnost počítače „železo“.
Uvažované zdroje budou zkontrolovat nejúčinnějším způsobem, s minimální instalací aplikací. V operačním systému Windows 10 Existují programy, které nevyžadují připojení k Internetu, aby se naučily některá počítačová data.