Jak zkopírovat soubory pomocí příkazového řádku Windows 10. Vytvořte soubory Windows CMD

Jak vytvořit název souboru s časem datum v dávkovém skriptu Windows

Tento tutoriál vám pomůže vytvářet soubory a adresáře s názvem aktuálního času v systému Windows v systému Windows. Například píšete skript, který pravidelně vytváří zálohu, nyní chcete uspořádat denní zálohování s aktuálním názvem datum a času, takže bude snazší identifikovat, které zálohy kontejnerů složek, jejichž datum.

Pojďme projít tutoriálem a pochopit proces, jak toho dosáhnout.

Získejte čas datum v dávkovém skriptu

Windows vezme datum ve formátu jako SAT 15/15/2023. Použijte tedy následující příkazy k extrahování data ve formátu YYYY, měsíc ve formátu MM a datum ve formátu DD a uloženy ve proměnných Cur_YYYY, CUR_MM a CUR_DD odpovídajícím způsobem.

Další je analyzovat čas, který je k dispozici ve 14:53:06.Formát 80 (hodiny, minuty, sekundy a mikro sekundy). Nyní extrahujte hodiny, minuty, sekundy a mikrosekundy a uložte je do proměnných.

Nyní máte proměnné, které mají aktuální datum a čas v proměnných. Můžete použít a vytvořit jakýkoli název souboru podle vašich požadavků jako:

Pokud je váš aktuální čas datum 15. dubna 2023 14:53:06, pak výše uvedený příklad vytvoří soubor v aktuálním adresáři s názvem „Příklad_20230415-145306.log ”.

Ukázkový dávkový skript s časem data

Kompletní dávkový skript Windows bude vypadat níže. Chcete.li to otestovat, vytvořte skript souboru.netopýr s následujícím obsahem.

Uložte soubor a zavřete jej.

Otevřete terminál a proveďte výše uvedený dávkový skript.

Zjistíte, že je vytvořen adresář s názvem „20230415-145306“. Také soubor vytvořený v aktuálním adresáři s názvem „Příklad_20230415-145306.log ”(název souboru bude podle aktuálního data a času a během vašeho testování se změní)

Závěr

Závěrem lze říci, že tutoriál nastiňuje přímý a efektivní přístup k vytváření názvů souborů s datem a časovým známkami pomocí dávkových skriptů Windows. Tato technika je vysoce prospěšná pro uživatele, kteří chtějí automatizovat úkoly, spravovat soubory a udržovat organizaci ve svých souborových systémech.

Získání včerejšího rande v bash: praktický průchod

27 комментарии и мнения

Děkuji moc za sdílení vašeho skriptu s námi. Používám jej k generování diferenciálních záloh pomocí verze příkazového řádku 7-Zip.

Jak vytvořit složku v zadaném adresáři. Použil jsem plánovač úkolů k automatizaci vytváření složek, ale vytváří složku v C:/Windows.

Ahoj Gaurave, můžete přidat umístění složky jako předponu k příkazu mkdir: Mkdir D: \\ Parrent-dir \\%subfilename%

Nefunguje pro mě vůbec, jak je zveřejněno. Hlavně proto, že moje proměnná data je ve formátu 17/05/2022. Žádný den v týdnu a (na rozdíl od těch divných Američanů, kteří jsou kvůli tomu jen trapní. co je další, čas vyjádřený jako MM: HH: SS ? ) Máme naše data jako DD/MM/YYYY ve Velké Británii. Formáty Windows se datují odlišně pro všechny, v závislosti na nastavení polohy atd. Dalším špičkovým tipem je použití datum příkladu s DD nad 12 let (místo 2. listopadu vyzkoušejte 21. listopadu), takže můžeme jasně vidět, který bit je měsíc a které dny. Možná byste měli navrhnout čtenářům odrážet jejich % datum % proměnné začít, aby mohli zjistit, jak to vypadá. Malá znalost je nebezpečná věc.

Pokud chcete, aby byl soubor uvnitř adresáře, který jste vytvořili!“%Fecha1%\ Access_%fecha1%.log

Tento poslední příklad funguje dobře na rozdíl od uvozovek kolem uvítacích! Vytvořte liché postavy, takže jsem je odstranil a pokud jste určili, aby textový soubor přešel do vytvořené složky, než je třeba změnit poslední řádek, aby se ozvěna „Vítejte zde!“%Fecha1%\ Access_%fecha1%.log

Těžko zjišťuji, jak se datum/čas jako 2. listopadu 2017 může přijít s názvem souboru, jako je 20170306-143822

Rahul Kumar:- Děkujeme za sdílení tohoto. Je to velmi čistý a přesný úryvek kódu pro získání aktuálního časového razítka v dávkovém souboru DOS. Daniel Adeniji

Oh, použil jsem vaše proměnné prostředí, abych vytvořil název souboru Win 10, poslední řádek, který testoval příkazový řádek Echos! Ještě jednou děkuji! Echo off sada cur_yyyy =%datum: ~ 10,4%set cur_mm =%datum: ~ 4,2%set cur_dd =%datum: ~ 7,2%set cur_hh =%čas: ~ 0,2%, pokud%cur_hh% LSS 10 (set cur_hh = 0%čas: ~ 1,1%) nastavit cur_nn =%čas: ~ 3,2%set cur_ss =%čas: ~ 6,2%set cur_ms =%čas: ~ 9,2%set set Subfilename =%cur_yyyy %% cur_mm %% cur_dd%-%cur_hh %% cur_nn %% cur_ss%echo „ffmpeg.f Image2.framerate 15.I SC-%% 07D.JPG.S 640 × 360 SC-Movie-%Subfilename.avi ”

Skvělé, ale váš skript rande nefunguje (Win 10). Použil jsem: Nastavit dnešní datum =%Datum: ~ 6,4 %% Datum: ~ 3,2 %% Datum: ~ 0,2%sada cur_nn =%čas: ~ 3,2%set cur_ss =%čas: ~ 6, ~ 6, 2%sada cur_ms =%čas: ~ 9,2%sada subfilename =%dnešní%-%cur_hh %% cur_nn %% cur_ss%

Je to běžná chyba. Odkazujete na % cur_hh %, ale ještě jste to inicializovali. Inicializace to takto: Nastavit cur_hh =%Čas: ~ 0,2%, pokud%cur_hh%lSS 10 (set cur_hh = 0%čas: ~ 1,1%)

Windows 10 takto: Nastavit cur_yyyy =% Datum: ~ 6,4% set cur_mm =% Datum: ~ 3,2% set cur_dd =% Datum: ~ 0,2% set cur_hh =% čas: ~ 0,2%, pokud %Cur_hh%lSS 10 (set cur_hh = 0%čas: ~ 1,1%) nastavit cur_nn =%Čas: ~ 3,2%set cur_ss =%čas: ~ 6,2%nastaveno cur_ms =%čas: ~ 9, ~ 9, 2%sada subfilename =%cur_yyyy %% cur_mm %% cur_dd%-%cur_hh %% cur_nn %% cur_ss%mkdir%subfilename%cd%subfilename%echo „Vítejte zde zde“ Vítejte zde „Vítejte zde“ Vítejte zde!“Access_%subfilename%.log

Ukazatele strun pro den a měsíc jsou špatné, mělo by být nastaveno cur_mm =%Datum: ~ 7,2%set cur_dd =%Datum: ~ 4,2%

Moc děkuji, byl velmi užitečný, ale:. měli byste zmínit, že řetězec datum a času je v závislosti na formátu v místním nastavení Windows Lidé by měli upravit extrakci řetězce jako další nápověda: set d = 1234567890 sada a =% d: ~ 4,2% dává 56 ‚. Takže 2 char po 4it je lepší, aby nejprve uložil řetězec na proměnnou místo použití % data % a % % %. Například: Pokud váš kód použiji 30. listopadu 2017 dne 23:59, řekněme 0,002sec před půlnocí, poslední řádky by mohly být provedeny následující den: 20171101. Takže vám chybí měsíc! a problem with the time, when you want precision 03,98sec might become SS 03 MS 05 = 03,05 in stead of the expected 03,98 or 4,05 So start with : set D=%date% and change to : set Cur_mm =% d: ~ 4,2% jen moje 2 centy, doufám, že to pomůže. SCS

Ahoj Rahull, tento skript je v pořádku, pracuje pro mě, ale: nyní je datum 07.01.2019 dnes a % cur_dd % je 01 místo toho 07. Proč? Co je špatně? Testování na Win 10.

Nastavit fechatime =%Čas: ~ 0,2%:%Čas: ~ 3,2%:%Čas: ~ 6,2%Nastavení fechatime1 =%Čas: ~ 0,2 %% Čas: ~ 3,2 %% Čas čas : ~ 6,2%Nastavení fechadátu =%Datum: ~ 6,4 %% Datum: ~ 3,2 %% Datum: ~ 0,2%sada fecha1 =%fechadát%-%fechatime1%echo na mkdir%fecha1%echo „Vítej zde!“Access_%fecha1%.log

Jak zkopírovat soubory pomocí příkazového řádku Windows 10

Tento článek říká, jak zkopírovat soubory pomocí příkazového řádku v systému Windows 10 s podrobnými kroky a obrázky. Zavede se také výkonný nástroj pro přenos dat PC pro kopírování souborů v systému Windows 7/8/10.

Uživatelský případ. „Ahoj přátelé, ví někdo, jak přesunout soubory a složky z jedné jednotky do druhé pomocí příkazového řádku v systému Windows?“

Ve srovnání s obvyklou metodou kopírování souborů má použití příkazového řádku určité výhody. Šetří čas odstraněním potřeby kopírovat a vložit ručně. Také vám umožňuje kopírovat při bez dozoru. To znamená, že po zadání konkrétních příkazů můžete nechat počítač na pokoji a odpočinout si. Úkol bude probíhat sám o sobě.

Pokud hledáte, jak zkopírovat soubory pomocí příkazového řádku, přečtěte si dále. Tento článek také zmiňuje jiné způsoby kopírování souborů.

Provozovatelná řešení krok za krokem řešení problémů
Zkopírujte soubory pomocí příkazového řádku krok za krokem Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte „Příkazový řádek (admin)“ pro otevření CMD. Úplné kroky
Další metody jednoduššího GUI (grafické uživatelské rozhraní) pro kopírování souborů 1. Použijte disk USB flash; 2. Použijte OneDrive; 3. Použijte software pro přenos dat PC. Úplné kroky

Jak zkopírovat soubory pomocí příkazového řádku krok za krokem

Příkazové řádky kopírování a xcopy můžete použít k efektivně kopírování souborů.

Použijte příkaz kopírování k přenosu konkrétních souborů

Klepněte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a zvolte „Příkazový řádek (admin)“ pro otevření CMD.

Chcete.li kopírovat soubory, použijte příkaz kopírovat z příkazového řádku.

Kopie C: \ myfile.txt E:

Výše uvedený příkaz zkopíruje „myfile.txt „z C: Drive to the E: Drive.

Výše uvedený příkaz kopíruje všechny textové soubory v aktuálním adresáři na jednotku E: Drive pomocí zástupného znaku.

Kopie D: \ příklad.XLS

Příkaz výše kopíruje „Příklad.XLS „Soubor z D: Drive do aktuálního adresáře. Neujali jsme cíl; Ve výchozím nastavení se aktuální adresář používá, pokud cíl není dodán.

Pomocí příkazu XCopy pro kopírování všech souborů

XCopy je příkaz, který kopíruje soubory nebo skupiny souborů mezi adresáři. Je vhodné pro kopírování dat do az pevné jednotky.

Krok 1. Chcete.li najít CMD, přejděte a zadejte CMD do vyhledávacího pole. Ze seznamu, příkazovým řádkem pravým tlačítkem myši klikněte a vyberte „Spustit jako správce“.

Nyní do příkazového řádku zadejte příkaz XCopy pro kopírování složek a podsložek, včetně jejich obsahu, jak je uvedeno níže. Pokud chcete zkopírovat složku „Test“ a její podsložky z disku C na disk, použijte příkaz XCOPY takto:

XCopy C: \ test d: \ test /e /h /c /i

 • /E. kopíruje všechny podadresáře, včetně všech, které jsou prázdné.
 • /H. kopíruje soubory, které jsou skryty nebo mají atributy souboru systému.
 • /C. i když dojde k chybě, pokračujte v kopírování.
 • /I. vždy předpokládejme, že cíl je složkou, pokud je to týkající se.

Rozhraní příkazového řádku se liší od grafického uživatelského rozhraní, vzhledem k tomu, že je to pouze pro text. Křivka s vysokým učením, více prostoru pro chybu, obrovský počet pokynů a neschopnost zjistit cokoli výzkumem jsou všechny nevýhody rozhraní příkazového řádku.

Další metody jednoduššího GUI (grafické uživatelské rozhraní) pro kopírování souborů

Zde jsou tři jednodušší způsoby přenosu a kopírování souborů z jednoho jednotky nebo jednoho počítače do druhého. Zkontrolujte podrobný obsah.

Použijte bezplatný software pro přenos dat PC. Easteus Todo PcTrans

Easyus Todo PcTrans Free, který nástroj umožňuje přenášet neomezený počet souborů, programů a nastavení mezi dvěma počítači uživatelsky přívětivým způsobem. Je to také software pro zálohování dat a aplikací, který může udržet vaše soubory v bezpečí, pokud provádíte pravidelné zálohy. Je to více než jen software pro migraci PC, který může přenášet soubory mezi místními disky/disky nebo mezi dvěma počítači zdarma. Například můžete bezpečně přenášet programy z C Drive na D.

Nepotřebuje rozsáhlé počítačové dovednosti ani získávání jakéhokoli dalšího vybavení. S celoživotní licenci můžete po zbytek života získat bezplatné upgrady.

Nyní stáhněte tento software pro přenos dat PC do přenosu souborů z jednoho počítače do druhého jednoduchých kliknutí.

Krok 1. Otevřete snadné pctrans na obou vašich počítačích. Vyberte „PC na PC“ a přejděte na další krok.

Krok 2. Ujistěte se, že jste si vybrali správný směr přenosu.

„Nový“. Přesuňte data ze starého počítače do aktuálního nového počítače.

„Starý“. Přesuňte data z aktuálního starého N počítače do vzdáleného nového počítače.

Krok 3. Připojte dva počítače přes síť zadáním hesla nebo ověřovacího kódu cílového počítače. Kromě toho se ujistěte, že jste si vybrali správný směr přenosu a kliknutím na „Připojit“.

Ověřovací kód je na pravé horní části hlavní obrazovky „PC na PC“ v cílovém počítači.

Krok 4. Poté vyberte „Soubory“ pro výběr souborů, které chcete přenést. Vyberte konkrétní soubory, jak chcete. A co víc, můžete kliknout na ikonu Upravit a přizpůsobit úložnou cestu pro přenášená data.

Krok 5. Nyní kliknutím na „Přenos“ začněte přenášet soubory z PC do PC. Velikost souboru určuje dobu přenosu. Počkejte trpělivě.

Použijte USB flash disk

V závislosti na kapacitě jednotky mohou paměťová zařízení USB Flash, známá také jako paměťové klíče a paměťové tyčinky, replikovat několik souborů nebo velké množství dat.

Krok 1. Umístěte flash disk do jednoho z portů USB vašeho počítače.

Krok 2. Otevřete okno Průzkumníka souborů a vyhledejte položku Flash Drive v levém podokně.

Krok 3. Přetáhněte soubory, které chcete zkopírovat do složky jednotky.

Krok 4. Po dokončení odstraňte flash disk a umístěte ji do slotu USB na druhém počítači.

Krok 5. Sbíráním a přetažením souborů do jiné složky v okně Průzkumníka souborů je můžete zkopírovat do nového PC.

The 2 Most Important Windows Commands

Použijte OneDrive

Cloud Drive je další možností přenosu souborů přes zařízení Windows. Lze toho dosáhnout sdílením souboru s jakoukoli aplikací Windows, která podporuje služby cloudového úložiště, jako je OneDrive. Úložný prostor, čas nahrávání a potenciální náklady na tuto technologii jsou jeho nevýhody. Metoda by pro vás mohla být skvělou volbou, pokud potřebujete častěji pohybovat menšími soubory.

Krok 1. Přetažení souborů do OneDrive.

Přejděte na OneDrive a přihlaste se. Přidejte soubor do svého cloudového účtu OneDrive a po otevření aplikace jednoduše klikněte na „Přidat“. Váš účet OneDrive obdrží soubor.

Krok 2. Získejte potřebné soubory.

Otevřete software OneDrive na druhém notebooku, klepněte pravým tlačítkem myši na soubor a vyberte „Stáhnout“. Soubory, které dokončí přenos souborů z notebooku nebo počítače do druhého počítače ve vaší síti.

Závěr

Existuje mnoho způsobů, jak kopírovat soubory z jednoho jednotky/počítače do druhého. Všechny zmíněné metody však mají své výhody, ale také přicházejí s mnoha nevýhodami. Proto se doporučuje, abyste pro kopírování souborů používali Easeus Todo PCTRANS. Tento software nepředstavuje žádné bezpečnostní hrozby a snadno se používá.

 • Jak mohu přenést svůj Netflix z jednoho zařízení na druhé? Tracy King/2023-02-22
 • Jak přenést Dropbox do nového okna Windows 11 Tracy King/2023-02-22
 • Jak mohu přesunout projekt After Effects na další jednotku: Vše, co potřebujete vědět CICI/2023-02-22
 • Jak připojit dva počítače několika způsoby Tracy King/2023-02-22

Jak vytvořit soubor pomocí příkazového řádku nebo PowerShell

Je třeba vytvořit soubor z příkazového řádku? Postupujte podle těchto kroků a vytvořte soubor v příkazovém řádku nebo PowerShell v systému Windows.

Ve Windows můžete z nástrojů příkazového řádku dělat spoustu věcí, jako je příkazový řádek a PowerShell. Vytvoření nového souboru z příkazového řádku je jedna taková věc. Obecně snadno vytvoříte nový soubor přímo v průzkumníku souborů. Vše, co musíte udělat, je vytvořit textový soubor a přejmenovat jej na jakýkoli typ souboru, který chcete. Pro drtivou většinu lidí to stačí. Mohou však být časy, kdy potřebujete vytvořit nový soubor z nástrojů příkazového řádku, jako je příkazový řádek nebo PowerShell.

Pokud například již spustíte konkrétní skript nebo příkaz a potřebujete vytvořit soubor, který chcete upravit, místo aby jej vytvořili z průzkumníka souborů, můžete to udělat přímo v příkazovém řádku nebo okně PowerShell. Tímto způsobem nemusíte opustit prostředí příkazového řádku ani jít tam a zpět mezi Windows. Nejen to, ale když vytvoříte soubor v příkazovém řádku nebo PowerShell, nemusíte jej přejmenovat tak, aby odpovídaly konkrétnímu rozšíření.

V tomto rychlém a jednoduchém průvodci vám dovolte ukázat kroky k vytvoření souboru v příkazovém řádku a PowerShell v Windows 10. Níže uvedené kroky budou fungovat ve všech verzích Windows včetně XP, Windows 7, Windows 8 a Windows 8.1.

Vytvořte soubor v příkazovém řádku

Dobrý příkazový řád nabízí dva různé příkazy k vytvoření nového souboru v příkazovém řádku. Prvním příkazem je „Echo“ a druhý příkaz je „FSUtil“. Oba mají případy použití.

Pokud například chcete vytvořit soubor s nějakým obsahem, použijte „echo“. To je velmi užitečné, pokud chcete uložit výstup příkazu do souboru. Na druhou stranu, abyste vytvořili prázdný soubor nebo soubor se specifickou velikostí, použijte příkaz „Fsutil“. Ukážu obojí, sleduji ten, který se vám líbí.

Příkaz echo

 • Otevřete okno příkazového řádku.
 • Pomocí příkazu CD přejděte do složky, kde chcete vytvořit soubor.
 • Pomocí příkazu níže vytvořte nový soubor v příkazovém řádku. Echo echo nějaký obsah podle vašeho výběru název souboru.txt

Obsah figuríny můžete nahradit obsahem podle vašeho výběru a rozšíření souboru může být cokoli.

V případě, že vás zajímá, můžete také provést echo název souboru.Příkaz TXT pro vytvoření souboru bez ručního vložení obsahu. V tomto případě však příkaz Echo automaticky vloží text „Echo Is On“ do vytvořeného souboru, který vytvořil.

příkaz fsutil

FSUtil je velmi výkonný příkaz, který dokáže dělat spoustu věcí, včetně vytváření nových souborů z příkazového řádku. Výhodou fsutil je to, že vám umožní vytvářet soubory z příkazového řádku bez jakéhokoli obsahu v nich nebo soubory s konkrétní velikostí. Postupujte podle níže uvedených kroků a vytvořte nový soubor s příkazem FSUtil.

Otevřete okno příkazového řádku.

Pomocí příkazu CD přejděte do složky, kde chcete vytvořit nový soubor.

Spusťte příkaz níže a vytvořte nový prázdný soubor. Soubor může být jakékoli přípony.

FSUtil File CreateNew název souboru.txt 0

Chcete.li vytvořit nový soubor s konkrétní velikostí souboru, použijte níže uvedený příkaz. Nahraďte „Filesize“ skutečnou velikostí souboru v bajtech.

FSUtil File CreateNew název souboru.txt filesize

Chcete.li například vytvořit soubor 100 KB, nahraďte „Filesize“ „1000“. Pak příkaz bude vypadat takto.

FSUtil File CreateNew název souboru.TXT 1000

Příkazy Windows CMD: Zvládnutí příkazového řádku

Operační systém Windows obsahuje více než 280 příkazů pro CMD (příkazový řádek). Některé příkazy jsou specifické pro servery Windows, zatímco jiné jsou k dispozici pro stolní verze. V obou případech příkazy CMD komunikují přímo s OS a umožňují provádět různé automatizační úkoly IT.

Find All Software on PC Via Command Prompt

Tato příručka představuje důležité příkazy Windows CMD a poskytuje praktické příklady.

Příkazy příkazového řádku

Příkazy jsou vestavěné programy, které procházejí programem příkazového řádku. Hlavním použitím příkazů je automatizace různých úkolů, jako je zajišťování uživatelů a další rutinní akce.

Níže je přehled některých běžných příkazů Windows CMD (příkazový řádek). Každý příkaz má stručné vysvětlení a příklad případu použití.

Poznámka: Všechny příkazy byly testovány na stroji Windows 10 v příkazovém řádku.

příkaz ARP

Příkaz ARP (Address Resolution Protocol) zobrazuje a upravuje položky v mezipaměti ARP. Mezipaměť obsahuje jednu nebo více tabulek, které mapují IP adresy pro vyřešené fyzické adresy.

Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli parametrů zobrazí příkaz ARP okno nápovědy.

Chcete.li zobrazit tabulku mezipaměti ARP, spusťte následující příkaz:

Výstup uvádí všechny aktuální položky ARP seskupené podle rozhraní.

příkaz doc

Seznamy příkazů Assoc (Association) a modifikuje přidružení prodlužování souborů v systému. Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli parametrů vytiskne příkaz aktuální asociace rozšíření souboru.

Použijte příkaz Assoc k zobrazení, změně nebo odstranění asociací souborů. Například zobrazit.Asociace souborů protokolu, spusťte:

Změňte asociaci souboru s:

Alternativně odstraňte všechna asociace souborů pro soubory s.Prodloužení protokolu spuštěním:

Příkaz vyžaduje přidání prostoru po rovném značce k odstranění asociace.

příkaz atrib

Příkaz Attrib (atribut) ukazuje nebo mění atributy souboru. Možné atributy jsou:

Syntaxe příkazu Attrib je:

Plus Sign nastavuje atribut, zatímco znaménko mínus (.) odstraňuje atribut ze souboru. Příkaz bez možností zobrazuje atributy souboru v aktuálním adresáři.

Chcete-li nastavit soubor, který má atributy pouze pro čtení (R) a skryté (H), použijte následující příkaz:

Attrib r h sample_file.txt

Chcete.li zviditelnit soubor, odstraňte atribut skrytého (H):

Minus odstraní atribut ze souboru a vrátí soubor do výchozího viditelného stavu.

Příkaz bcdboot

Příkaz BCDBOOT (Boot Configuration Data Boot) nastaví systémový oddíl kopírováním souborů BCD do prázdného oddílu.

Syntaxe příkazu je:

Například pro kopírování souborů BCD do C: \ Windows použijte:

Výstup vytiskne potvrzovací zprávu o vytváření souborů.

příkaz CD

Příkaz CD (adresář změn) ukazuje nebo změní aktuální umístění. Syntaxe příkazu je:

Parametr adresáře je volitelný a bez něj příkaz vytiskne aktuální pracovní adresář.

Například pro změnu umístění na adresář s názvem veřejnost přidejte název adresáře po příkazu:

Výzva odráží změnu a ukazuje nové umístění.

Chcete.li změnit umístění na jiný disk, přidejte možnost /d před cestou. Například pro změnu na disku S: \ Použijte:

Bez možnosti příkaz vytiskne cestu bez přechodu na poskytnuté místo.

Chcete.li se změnit na nadřazený adresář, použijte následující zkratku:

Aktuální adresář se mění na jeden adresář nad aktuálním umístěním.

příkaz chkdsk

Příkaz CHKDSK skenuje místní systém souborů a metadata za chyby. Syntaxe pro kontrolu disku je:

Bez dalších parametrů ukazuje příkaz CHKDSK aktuální stav disku bez oprava jakýchkoli chyb.

Další parametry Povolte chyby oprava na disku, například možnost /f:

Příkaz se pokouší opravit chyby na disku. Pokud je disk používán, spusťte kontrolu při restartu dalšího systému. Zastavení příkazu neovlivní systém, ale zajistěte, aby se skenování později provedlo a opravil případné možné korupce dat.

příkaz výběru

Příkaz volby vyzve uživatele, aby si vybral odpověď ze seznamu možností. Bez jakýchkoli parametrů příkaz vyzve uživatele, aby si vybral mezi možnostmi Y a N.

Další možnosti řídí počet možností a text rychlého textu. Například pro přidání třetí volby použijte parametr /C a uveďte tři názvy možností:

Vložte další text, abyste vysvětlili dostupné možnosti s parametrem /m. Například:

Volba /c ync /m „Ano, ne, pokračujte“

Ve všech případech příkaz vrací index a ukončení výběru.

příkaz šifry

Příkaz šifry ukazuje a upravuje šifrování pro soubory nebo adresáře. Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli možností příkaz šifry ukazuje stav šifrování pro všechny soubory a adresáře na aktuálním místě. U představuje „nešifrované“, zatímco E je „šifrováno.“

Chcete.li šifrovat soubor v aktuálním adresáři, použijte parametr /E:

Indikátor souboru se mění z U na E. který označuje soubor jako šifrovaný.

POZNÁMKA: Funkce šifrování a nešifrování souborů a adresářů je k dispozici pro vydání Windows 10 Pro, Enterprise a Education Edition.

příkaz klipu

Příkaz klipy zkopíruje výstup příkazu nebo obsah souboru do schránky. Syntaxe pro kopírování výstupu příkazu v CMD je:

Například pro zkopírování aktuální cesty adresáře zakopněte příkaz CD pro CLIP:

Vložte obsah kdekoli v okně pomocí CTRLV (nebo klikněte pravým tlačítkem na CMD).

Chcete.li zkopírovat obsah souboru, použijte přesměrování:

Například zkopírujte obsah vzorku.soubor txt do schránky, spusťte:

Obsah souboru je uložen do schránky a můžete je vložit kdekoli.

příkaz CLS

Příkaz CLS vymaže text v okně příkazového řádku a vrátí prázdnou povrch. Pomocí příkazu vymaže obsah obrazovky.

Všimněte si, že předchozí obsah a výstup se nevracejí na obrazovku.

příkaz CMD

Příkaz CMD spustí novou instanci příkazového tlumočníka. Pro spuštění příkazu použijte následující syntaxi:

Bez dalších parametrů ukazuje příkaz CMD aktuální CMD.Verze programu EXE.

Použijte CMD pro spuštění příkazů bez ovlivnění aktuální relace. Například pro testování příkazu a návratu k aktuální relaci tlumočníka příkazu použijte parametr /C:

Nový tlumočník změní adresář. Značka /c však zajišťuje, že se tlumočník vrátí do původní relace a adresář zůstává nezměněn.

Chcete.li spustit příkaz a zůstat v nové relaci, použijte parametr /k:

Parametr /k přepíná na novou relaci a spustí příkaz CD a přepne se do nadřazeného adresáře.

Color Command

Color Command mění výchozí barvy pozadí konzoly a textu. Syntaxe příkazu je:

Atributy barev jsou hexadecimální čísla od 0 do F. Okno nápovědy zobrazuje všechny možné možnosti barev:

Například změnu pozadí na modrou (1) a písmo na světlo aqua (b) spusťte:

Chcete.li se vrátit do výchozí barvy konzoly, spusťte příkaz barev bez možností.

comp příkaz

Příkaz comp porovnává obsah dvou souborů. Program komparátoru kontroluje soubory bajtů a vydává znaky, kde se tyto dva soubory liší.

Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli možností spustí příkaz Comp interaktivní výzvu k zadání názvů souborů a dalších možností.

Chcete.li ukázat, jak příkaz funguje, porovnejte dva textové soubory s následujícím obsahem:

Spusťte příkaz comp a zadejte dva názvy souborů:

comp sample_file_1.txt sample_file_2.txt

Výstup vytiskne chybu srovnání jako znaky v hexadecimálním formátu a žádá o porovnání více souborů (zadejte n k ukončení).

Chcete-li tisknout výsledky Comp ve formátu čitelného činitele člověka, použijte /A parametr:

comp /a sample_file_1.txt sample_file_2.txt

Srovnání selže v charakteru „s“ v prvním souboru a znaku „x“ ve druhém souboru.

kompaktní příkaz

Kompaktní příkaz je vestavěná funkce pro komprimační soubory a složky. Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli možností nebo parametrů příkaz kompaktního příkazu vytiskne stav komprese v aktuálním adresáři.

Například pro komprimaci souboru použijte parametr /C a zadejte název souboru:

Chcete.li soubor nekomprimovat, použijte parametr /U:

kompaktní /u sample_file_1.txt

Pomocí kompaktního příkazu uložte místo na disku a komprimujte velké soubory a adresáře.

zkopírovat příkaz

Příkaz kopírování zkopíruje jeden nebo více souborů z jednoho místa na druhé. Syntaxe příkazu je:

Například pro zkopírování obsahu souboru do nového souboru na stejném místě použijte:

Kopírovat vzorek_file.txt sample_file_copy.txt

Příkaz vytvoří nový soubor a kopíruje veškerý obsah ze zdrojového souboru.

Příkaz datum

Příkaz datum ukazuje a upravuje aktuální datum v systému. Bez jakýchkoli parametrů vytiskne příkaz aktuální datum a požadavky na zadání nového data:

Zadejte datum jako mm-dd-yyyy a změňte aktuální datum v systému nebo ukončení s CTRLC.

Pomocí parametru /T se zabrání úpravě stavu systému a vytiskněte pouze aktuální datum:

Příkaz ukazuje den v týdnu a aktuální datum.

příkaz defrag

Příkaz defrag (defragmentace) najde a agreguje roztříštěné soubory v systému. Příkaz snižuje zbytečné prázdné datové bloky a zlepšuje výkon systému.

Syntaxe příkazu defrag je:

Například pro defragmentaci C: \ Drive, spusťte:

Parametr /U vytiskne pokrok, zatímco /V ukazuje podrobný výstup. Tyto parametry jsou volitelné.

Del a Marase příkazy

Příkazy Del a Erase Odstranit jeden nebo více souborů. Syntaxe příkazů je:

Oba příkazy trvale smazat zadaný soubor nebo soubory z disku a jsou nezvratné.

Například smazat soubor se vzorkem názvu.txt, běh:

Chcete.li se vyhnout náhodnému odstranění, použijte /P parametr:

Výstup ukazuje výzvu s názvem souboru a před odstraněním souboru vyžaduje potvrzení.

příkaz dir

Příkaz Dir (adresář) uvádí seznam adresářů, včetně souborů a podadresářů. Syntaxe příkazu je:

Příkaz DIR bez možností ukazuje informace pro aktuální adresář.

Chcete.li zobrazit obsah C: \ Drive, spusťte:

Výstup ukazuje následující informace:

 • Hodnota hlasitosti.
 • Sériové číslo objemu.
 • Obsah adresáře s časem modifikace.
 • Počet souborů a adresářů.

příkaz doskey

Příkaz Doskey začíná doskey.EXE program pro dříve zadané příkazy. Příkaz pomáhá vyvolávat historii příkazů a vytvářet makra.

Například, abyste viděli historii příkazu z aktuální relace příkazového řádku, spusťte:

Výstup ukazuje všechny příkazy z relace CMD od nejstarších po nejnovější.

příkaz DriverQuery

Příkaz DriverQuery je příkaz pro správci, aby zobrazovali nainstalované ovladače zařízení a jejich informace. Příkaz funguje pro místní i vzdálené přístupové stroje.

Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli možností zobrazuje příkaz Driverquery ovladače zařízení na místním počítači. Další možnosti řídit výstupní formát nebo povolit dotazování ovladačů vzdáleného stroje.

Příkaz echo

Příkaz Echo vytiskne zprávu na konzoli a ovládá nastavení příkazu. Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli parametrů příkaz zobrazuje aktuální nastavení.

Chcete.li použít příkaz a ukázat „ahoj, svět! „Zpráva na obrazovce, spusťte:

Příkaz Echo se často objevuje ve skriptech pro tisk užitečných informací, zatímco skript běží.

Poznámka: Naučte se, jak používat příkaz Echo v Linuxu.

příkaz ukončení

Příkaz Exit ukončí aktuální dávkový skript nebo relaci příkazů tlumočníka. Chcete.li ukončit dávkový skript, přidejte parametr /B:

Bez možnosti /b příkaz Exit uzavře tlumočník příkazu.

příkaz FC

Příkaz FC (porovnání souboru) porovnává dva nebo více souborů. Výstup vytiskne obsah do konzoly, pokud existuje rozdíl mezi soubory.

Syntaxe pro FC je následující:

Například pro porovnání dvou ukázkových souborů, SMEPLED_FILE_1.txt a sample_file_2.txt, běh:

FC Sample_file_1.txt sample_file_2.txt

Příkaz vytiskne obsah souboru, což naznačuje, že mezi těmito dvěma soubory existuje rozdíl.

najít příkaz

Příkaz FIND vyhledává řetězec v souboru a vytiskne řadu textu, když je výsledek. Syntaxe příkazu je:

Například pro vyhledávání řetězce „text“ v souboru použijte: Použijte:

Příkaz hledá přesnou shodu a vrátí název souboru spolu s řádem textu, který obsahuje řetězec. Pokud soubor neobsahuje text, příkaz vrátí název souboru bez textu.

Najít příkaz

Příkaz FINDSTR (Find String) provádí podobný úkol jako příkaz Find. Příkaz vrací celý řádek, kde je text umístěn bez názvu souboru. Tato funkce je pohodlnější pro použití ve skriptech.

Například v souboru nalezení řetězce „text“, spusťte:

Pokud příkaz nevrátí výsledek, řetězec není v souboru.

příkaz ftype

Příkaz FTYPE (typ souboru) ukazuje a změní asociaci typu a rozšíření souboru. Syntaxe příkazu je:

Parametr typu souboru je soubor, který se má zobrazit nebo upravit (například txtfile), zatímco možnost Open Command je řetězec, který volá program pro čtení typu souboru. Řetězec Open Command nahrazuje název souboru do příkazu Open a spustí soubor v poskytnutém programu.

Bez možností FTYPE vytiskne všechny typy souborů a prodlužovací asociace.

Chcete.li zobrazit aktuální asociaci typu souboru a rozšíření pro textové soubory, zadejte:

Chcete.li odstranit asociaci typu souboru, připojte (=) znak:

Příkaz vynechá program pro otevírání souborů a odstraní asociaci programu.

příkaz getMac

Příkaz getMac načítá MAC adresy pro všechny síťové karty v počítači nebo v síti. Příkaz také ukazuje protokoly spojené s každou adresou.

Další možnosti poskytují podrobné informace o vzdáleném počítači nebo ovládejte výstupní displej. Například pro zobrazení MAC adres ve formátu CSV použijte:

Pomocí příkazu analyzujte MAC adresu na nástroj pro monitorování sítě nebo zkontrolujte protokoly na síťových adaptérech.

Nápověda příkaz

Příkaz nápovědy ukazuje podrobné informace pro konkrétní příkaz. Bez jakýchkoli parametrů uvádí příkaz nápovědy všechny dostupné systémové příkazy.

Syntaxe příkazu je:

Například pro zobrazení nabídky nápovědy pro příkaz CD spusťte:

Pokud je stránka nápovědy větší než příkazový řádek, použijte libovolný klíč pro projít stránky. Alternativně stisknutím Ctrlc ukončíte.

Poznámka: U příkazů bez systému použijte následující formát k zobrazení okna nápovědy:

Příkaz název hostitele

Příkaz název hostitele je jednoduchý příkaz k zobrazení názvu hostitele stroje. Spusťte příkaz a podívejte se na název počítače:

Příkaz nemá možnosti a poskytuje žádné další parametry vyvolá chybu. Příkaz název hostitele je k dispozici pro systémy s TCP/IP nainstalovaným na síťovém adaptéru.

příkaz ipconfig

Příkaz ipconfig (IP Configuration) je nástroj pro síťový CMD, který zobrazuje všechny aktuální informace o konfiguraci sítě TCP/IP. Příkaz také obnovuje nastavení DHCP a DNS.

Syntaxe příkazu je:

Možnosti vynechání ukazují základní konfiguraci TCP/IP pro všechny adaptéry:

Chcete.li zobrazit úplnou konfiguraci TCP/IP pro všechny adaptéry, spusťte:

Obnovte IP adresu DHCP pro připojení místní oblasti s:

IPCONFIG /ONITY PŘIPOJENÍ Místní oblasti

Chcete.li propláchnout mezipaměť DNS, použijte:

Příkaz štítku

Příkaz štítku ukazuje, změny nebo odstraní označení hlasitosti (název) disku. Příkaz vyžaduje, aby oprávnění správce provedla jakékoli změny.

Bez jakýchkoli možností zobrazí příkaz štítku štítek pro jednotku C: \ a spustí výzvu ke změně názvu:

Stisknutím klávesy Enter odeberete štítek nebo zadejte nový název a změňte aktuální název štítku. Potvrďte změnu s Y nebo stisknutím n a udržet existující název.

příkaz makecab

Příkaz MakeCab vytvoří skříň (.CAB) soubor. Soubory kabinetu jsou archivní formát specifický pro systémy Windows s podporou beztrémních kompresí dat a integritou archivu.

K vytvoření použijte následující syntaxi.Soubory kabiny s příkazem MakeCab:

Například vytvoření sample_cab.Soubor kabiny do aktuálního adresáře a přidejte ukázku_file.soubor txt do archivu, použijte:

makecab sample_file.txt sample_cab.kabina

Výstup vytiskne pokrok komprese a po provedení opouští.

Příkazy MD a MKDIR

Příkazy MD a MKDIR (MAKE ADIGRECORY) Vytvářejí nový adresář nebo podadresář. Syntaxe příkazu je:

Například, abyste vytvořili nový podadresář s názvem Subdir v aktuálním místě, spusťte:

Rozšíření příkazů umožňují MD a Mkdir vytvořit strom adresáře:

Příkaz okamžitě vytvoří všechny přechodné podadresáře.

Příkaz mKlink

Příkaz MKlink (Make Link) vytváří tvrdý nebo symbolický odkaz na soubor nebo adresář. Příkaz vyžaduje spuštění oprávnění správce a používá následující syntaxi:

Bez jakýchkoli dalších možností vytvoří příkaz Mlink symbolický odkaz na soubor. Například:

mKlink my_link sample_file.txt

Chcete.li místo symbolického odkazu vytvořit pevný odkaz, použijte parametr /h:

MKlink /H my_link Sample_file.txt

Vytvořte odkaz na adresář s parametrem /d:

MKlink /D \ Docs \ Users \ Milicad \ Documents

Příkaz DIR ukazuje odkazy v seznamu adresářů. Chcete.li zadat adresář, použijte příkaz CD a považujte odkaz za pravidelný adresář (CD dokumenty).

Více příkazu

Více příkazu je nástroj Windows CMD pro zobrazení dlouhých dokumentů nebo výstupů na jedné obrazovce najednou. Chcete.li použít více s příkazem, použijte znak potrubí:

Alternativně použijte příkaz k zobrazení stránky dlouhých souborů podle stránky:

Například spusťte příkaz nápovědy nápovědy a potrubíte více příkaz k zkrácení výstupu:

Stisknutím klávesy Enter přejděte na následující řádek a prostor a přejděte na další stránku. Chcete.li ukončit, stiskněte Q.

příkaz Mountvol

Příkaz Mountvol vytváří, odebírá nebo ukazuje bod svazku. Namontování hlasitosti zpřístupňuje data na úložném zařízení pro místní uživatele prostřednictvím systému souborů.

Příkaz nevyžaduje dopis s pohonem pro propojení svazku. Bez jakýchkoli parametrů příkaz Mountvol zobrazuje nabídku nápovědy, Mount Points a možné názvy hlasitosti.

Například pro seznam název hlasitosti a aktuálního bodu pro montáž pro C: \ Drive, spusťte:

Výstup ukazuje GUID pro svazek, což je jedinečný neměnný identifikátor.

přesunout příkaz

Příkaz Move je příkaz CMD Shell pro přesun souborů z jednoho místa na druhé. Syntaxe příkazu je:

Zdrojem a cílem jsou buď složka nebo soubor. Příkaz přesunu přejmenuje soubor, pokud jsou umístění zdroje a cíle stejné, ale mají různé názvy souborů.

Například následující příkaz přejmenuje soubor s názvem Speake_File.txt to file.txt:

přesunout sample_file.soubor txt.txt

Poskytněte úplnou cestu k přesunu souboru na jiné místo:

Move C: \ Users \ Public \ Downloads \ my_file.txt C: \ Users \ Public \ Desktop \ my_file.txt

Pokud přepsáte existující soubor, příkazy vyzve k potvrzení, pokud příkaz neběží jako součást dávkového skriptu.

Poznámka: Další informace o práci s Bash Scripts odkazujte na naše články, jak napsat bash skript a jak spustit bash skript.

Příkaz MSIEXEC

Program MSIEXEC spustí program instalačního programu Windows pro instalaci, správu a odstranění.Softwarové balíčky MSI. Syntaxe příkazu je:

Program obsahuje různé možnosti instalace, zobrazení, aktualizace a opravy. Bez jakýchkoli možností příkaz MSIEXEC otevře okno a zobrazit informace o příkazu.

Například provést normální instalaci a.Balíček MSI, běh:

Možnost /I označuje normální instalaci.Balíček MSI umístěný na poskytnuté cestě.

Příkaz MSINFO32

Příkaz MSINFO32 Otevře okno informací o systému, které má podrobnosti o systému.

Další možnosti filtrujte informace nebo exportujte data do konkrétních formátů souborů. Například exportovat všechny informace o systému do.Soubor NFO, použijte:

Příkaz automaticky připojí.Prodloužení NFO, pokud je vynecháno.

Příkaz MSTSC

Příkaz MSTSC zahajuje program Remote Desktop Connection (RDC), který se připojí k vzdálenému počítači. Použijte příkaz pro vzdálené připojení nebo změnit existující.soubor RDP.

Například pro spuštění relace RDC v režimu na celé obrazovce použijte tento příkaz:

Chcete.li upravit existující připojení, použijte parametr /úpravy a zadejte název souboru:

Uživatelé vytvořeni.Soubory RDP jsou ve výchozím nastavení ve složce dokumentů.

síťové příkazy

Čisté příkazy jsou sadou příkazů pro správu různých aspektů sítě, jako jsou uživatelé a síťové služby.

Bez dalších parametrů ukazuje příkaz sítě všechny dostupné podstupy s krátkým popisem.

Pomocí příkazu Net Start seznamujte všechny spuštěné služby Windows:

Chcete.li zastavit službu, použijte následující příkaz:

Zobrazit požadavky na přihlášení a heslo pro uživatele s následujícím:

Zobrazit další nápovědu pro dílčí příkaz pomocí následující syntaxe:

Výstup ukazuje podrobné okno nápovědy pro jakýkoli poskytnutý příkaz.

příkaz netstat

Příkaz NetStat (Statistics Network Statistics) je klíčovým příkazem pro správce sítě. Příkaz umožňuje zobrazit různé statistiky sítě.

Základní syntaxe příkazu je:

Příkaz zobrazuje aktivní připojení TCP při použití bez možností. Výstup ukazuje protokol, místní a zahraniční adresy a stav připojení TCP.

Přidejte možnost.A pro zobrazení všech aktivních připojení TCP a poslechu portů TCP a UDP:

Použijte příkaz ke skenování otevřených portů nebo ke kontrole typu protokolu portu.

Příkaz nslookup

Příkaz NSLOOKUP je diagnostický nástroj DNS pro webové servery. Příkaz obsahuje neinteraktivní režim pro vyhledávání jednoho kusu informací a interaktivního režimu pro vyhledávání dalších dat.

Syntaxe pro nslookup je:

NSLOOKUP bez možností vstupuje do interaktivního režimu. Chcete.li najít záznamy DNS pro konkrétní název domény, použijte:

Výstup vytiskne záznamy A pro poskytovanou doménu.

příkaz cesty

Příkaz cesty pomáhá přidat adresáře k proměnné prostředí. Proměnná obsahuje sadu adresářů, které ukazují na spustitelné soubory.

Syntaxe příkazu vypadá jako následující:

Bez jakýchkoli parametrů, cesta ukazuje aktuální stav proměnné cesty.

Chcete.li přidat více míst na cestu, oddělit každé místo pomocí polokluku (;) jako v následujícím příkladu:

Obě umístění připojí k proměnné.

příkaz ping

Příkaz ping je další základní nástroj pro odstraňování problémů. Příkaz kontroluje připojení s jiným strojem odesláním zpráv o požadavku ICMP.

Syntaxe příkazu je:

Například pro kontrolu připojení na web PhoenixNap použijte:

Výstupní tisk odpovídá odpovědným zprávám a časům zpáteční cesty. Pomocí příkazu zkontrolujte problémy s připojením a názvem.

Příkaz PowerCfg

Příkaz PowerCFG (Power Configure) spustí PowerCFG.EXE program pro kontrolu napájecího plánu systému. Monitorovací nástroj také pomáhá řešit životnost baterie a problémy s energetickou účinností na zařízení.

Chcete.li na sestavení aktuálního nastavení plánu napájení na zařízení, použít: Použijte:

Výstup uvádí všechna napájecí schémata v systému. Schéma aktivního výkonu má hvězdičku

příkaz řádné

Příkaz výzvy umožňuje změnu CMD výzvy k zadanému řetězci. Ve výchozím nastavení výzva ukazuje aktuální umístění a značku větší než

Příkaz výzvy nabízí různé proměnné pro přidání speciálních znaků nebo dalších funkcí na výzvu. Například pro změnu výzvy na šipku použijte:

Proměnná G představuje znaménko větší než a výzva zůstává během relace příkazového řádku.

Příkazy RD a RMDIR

Příkazy RD a RMDIR odstraňují ze systému prázdný adresář. Syntaxe příkazů je:

Pokus o smazání adresáře se soubory má za následek chybovou zprávu. Přidejte /s parametr pro odstranění adresáře pomocí podadresářů a souborů, abyste se vyhnuli chybové zprávě:

Příkaz odstraní celý strom podadresáře a všechny soubory.

Ren a přejmenovat příkazy

Příkazy ren a přejmenování přejmenují soubory nebo adresáře. Syntaxe pro tyto dva příkazy je:

Příkazy neumožňují přesun souborů na jiné místo. Znaky zástupné znaky pracují pro více souborů. Například změnit všechny.txt soubory do.c soubory, použijte:

Znak Asterisk pomáhá objevovat všechny názvy souborů v aktuálním adresáři s.TXT rozšíření a přejmenuje soubory na.C prodloužení.

Robocopy příkaz

Příkaz robocopy je robustní příkaz pro kopírování souborů a adresářů. Syntaxe příkazu je:

Hlavní výhodou při používání robokopie je parametr /MT pro multithreading vyšší výkonnosti. Parametr /z navíc umožňuje restartovat přenos v případě přerušení.

Příklad přenosu vypadá jako následující:

Robocopy C: \ Users \ User \ Downloads C: \ Users \ User \ Documents Database.db /mt /z

Použijte příkaz pro převody velkých souborů, které jsou citlivé na přerušení.

Příkaz trasy

Příkaz trasy ukazuje a mění položky v místní směrovací tabulce. Syntaxe příkazu je:

Různé dostupné příkazy jsou:

 • přidat. Přidá vstup do tabulky.
 • změna. Modifikuje položku v tabulce.
 • vymazat. Odstraňuje trasu ze stolu.
 • tisk. Zobrazuje trasu nebo trasy.

Například pro tisk všech tras z tabulky použijte:

Výstup vytiskne seznam rozhraní a směrovací tabulky IPv4 a IPv6.

Příkazy schtasků

Příkaz SchtaSks pomáhá naplánovat příkazy nebo programy, aby se v systému spustily. Úkoly probíhají ve stanovených časech nebo pravidelně. Syntaxe příkazů je:

K dispozici jsou následující dílčí příkazy:

 • změna. Modifikuje stávající vlastnosti úkolu.
 • vytvořit. Vytváří nový úkol.
 • vymazat. Odebere úkol.
 • konec. Zastaví program zahájený úkolem.
 • dotaz. Výtisky naplánovaných úkolů na stroji.
 • běh. Spustí naplánovaný úkol.

Například pro zobrazení aktuálně naplánovaných úkolů v systému použijte:

Výstup zobrazuje názvy úkolů, další časy běhu a stavy úkolů.

Nastavit příkaz

Příkaz sady ukazuje, sady a odstraňuje proměnné prostředí v CMD. Syntaxe příkazu je:

Bez dalších parametrů zobrazí příkaz SET všechny proměnné prostředí.

Proměnné jsou k dispozici pro použití s ​​jakýmkoli příkazem. Například vytvoření nové proměnné CMD s názvem Zpráva. použití:

Odkaz na proměnnou pomocí následující syntaxe:

Zabalení proměnné v procentních značkách ( %) čte hodnotu a vydá ji na obrazovku.

Poznámka: Proměnné nepřetrvávají a jsou platné pouze pro aktuální relaci příkazového propojení.

Příkaz SFC

SFC (kontrola souborů systému) je příkaz správce pro kontrolu integrity verze chráněných souborů. Příkaz také nahrazuje nesprávné přepsané chráněné soubory správnou verzí souboru.

Syntaxe příkazu je:

Například pro skenování systému a opravy všech souborů použijte následující příkaz:

Příkaz skenuje všechny chráněné systémové soubory a opravuje problematické soubory, pokud je to možné.

Příkaz vypnutí

Příkaz vypnutí restartuje nebo uzavírá místní nebo vzdálený počítač. Syntaxe příkazu je:

Bez jakýchkoli argumentů otevírá příkaz vypnutí nabídku nápovědy.

Například k vypnutí a restartování počítače použijte možnost /r:

Chcete.li vypnout bez restartu, použijte argument /s:

V obou případech není vypnutí okamžité. Chcete.li akce zrušit, použijte /a možnost:

Tato možnost zajišťuje, že dříve provedený příkaz vypnutí.

třídit příkaz

Příkaz třídění umožňuje třídění poskytnutých dat ze vstupu souboru nebo uživatele. Další možnosti řídí mechanismus třídění a ze kterého bodu začít třídit.

Chcete.li příkaz interaktivně používat, proveďte následující:

Spusťte řazení bez možností.

Zadejte nové slovo do každého řádku.

Stisknutím tlačítka Ctrlz a zadejte na konci seznamu abecedně třídějte vstupní hodnoty.

Alternativně použijte příkaz řazení na souborech:

Příkaz třídí obsah souboru a vytiskne výsledek do konzoly.

Spuštění příkazu

Příkaz startu otevírá nové okno příkazového příkazu podle zadaných možností. Syntaxe příkazu je:

Například načíst spuštění nové relace s příkazovým příkazem s názvem „Dobrý den, svět!„A nastavte cestu k C: \. Zadejte následující příkaz:

Nové okno CMD se otevírá startovací cestou na jednotce C: \ a vlastním názvem.

příkaz SystemInfo

Příkaz SystemInfo zobrazuje podrobné systémové informace o OS a počítači, včetně vlastností hardwaru. Příkaz funguje na místních i vzdálených strojích.

Použijte příkaz bez možností a zobrazte informace o místním systému:

Další možnosti umožňují kontrolu informací o systému pro vzdálené počítače nebo ovládání výstupního formátu. Například zobrazte výstup ve formátu CSV s:

Různé formáty umožňují analýzu informací prostřednictvím skriptů.

příkaz

Příkaz vývěska (převzetí vlastnictví) umožňuje účtu správce převzít vlastnictví souboru. Příkaz poskytuje přístup k souboru pro administrátora a dělá správce vlastníkem.

Přidejte možnost /F a zadejte název souboru:

Správce má nyní úplná oprávnění nad souborem.

Příkaz TaskKill

Příkaz TaskKill ukončí provoz nebo úkol v systému Windows prostřednictvím příkazového řádku. Použijte příkaz k násilnému ukončení procesů a úkolů, které nekončily správně.

Syntaxe příkazu je:

Běžným způsobem, jak ukončit úkol, je najít ID procesu (PID) s příkazem pracovního místa a ukončit proces s:

Příkaz najde proces podle ID a zabije jej.

Příkaz

Příkaz seznamu hlavního místa zobrazuje všechny běžící procesy na místním nebo vzdáleném počítači a jejich využití jejich paměti. Příkaz pomáhá najít a odkazovat na specifické procesy.

Syntaxe pro hlavní seznam je:

Bez dalších možností příkaz zobrazuje všechny aktuálně spuštěné procesy.

Název obrázku a PID jsou jedinečnými identifikátory pro proces. Poslední sloupec ukazuje využití paměti pro proces. Toto je dobrý indikátor pro identifikaci procesů, které zpomalují systém.

příkaz telnet

Příkaz Telnet je nástroj Windows pro obousměrnou komunikaci CLI. Nástroj používá protokol Telnet k odesílání zpráv a povolení interaktivního komunikačního kanálu.

Syntaxe příkazu je:

Viz našeho podrobného průvodce pro použití telnetu na Windows.

Poznámka: Příkaz Telnet můžete použít k pingu konkrétního portu na Windows.

příkaz Time

Časový příkaz spravuje a zobrazuje aktuální systém systému. Bez jakýchkoli možností příkaz vytiskne aktuální čas a vyzývá k zadání nového času:

Zadejte nový čas na změnu systému systému nebo opustit výzvu pomocí Ctrlc. Pomocí možnosti /t k provedení úprav:

Příkaz vytiskne aktuální čas a vrací se na příkazový řádek.

příkaz timeout

Příkaz timeout pozastavuje příkazový řádek pro zadaný počet sekund. Syntaxe příkazu je:

Například pozastavení tlumočníka po dobu deseti sekund spusťte:

Výstup se počítá a vrací se na příkazový řádek. Stisknutím libovolné klávesy dříve přerušujte časový limit. Použijte příkaz ve skriptech a počkejte na provedení mezi dvěma příkazy.

příkaz titulu

Příkaz názvu je jednoduchý nástroj pro změnu názvu příkazového řádku. Syntaxe je:

Například nastavení názvu na „Hello, World!“. použití:

Název okna CMD se změní v poskytnutém řetězci. Při spuštění více dávkových skriptů použijte příkaz k rozlišení mezi různými příkazovými pokyny.

příkaz Tracert

Příkaz Tracert (Traceroute) je nástroj pro síť pro stanovení cesty z místního počítače do cíle. Příkaz odesílá zprávy ICMP se zvyšujícími se hodnotami TTL pro mapování směrovačů podél cesty.

Syntaxe pro Tracert je:

Například sledování cesty k PhoenixNap.com, použijte:

Případně použijte IP adresu cíle.

Výstup ukazuje chmel mezi zdrojem a cílem a pokud je to použitelné. Pomocí příkazu objevte problémy s připojením k hostiteli.

příkaz stromu

Příkaz stromu zobrazuje obsah uvnitř jednotky nebo adresáře ve struktuře podobné stromu. Syntaxe je:

Bez jakýchkoli možností zobrazí příkaz stromu strukturu adresáře C: \ Drive.

Typ příkaz

Příkaz typu je vestavěný příkaz pro zobrazení obsahu souboru. Příkaz umožňuje prohlížení souboru přímo v CMD bez úpravy textu.

Syntaxe příkazu typu je:

Například zobrazení obsahu souboru s názvem SmpEaled_file.txt, běh:

Výstup vytiskne obsah souboru na příkazový řádek. Tento příkaz použijte k náhledu souborů přímo v příkazovém řádku.

příkaz tzutil

Příkaz Tzutil (Time Zone Utility) pomáhá upravit a zobrazit aktuálně nastavené časové pásmo v systému. Bez jakýchkoli možností zobrazí příkaz okno nápovědy.

Zobrazit aktuální časové pásmo s:

Výstup ukazuje ID časového pásma. Seznam všech dostupných ID časového pásma s:

Více příkazu pomáhá zkrátit dlouhé výstupy. Použijte parametr /s a zadejte ID časového pásma ke změně časového pásma systému.

Ver příkaz

Ver příkaz je jednoduchý nástroj pro zobrazení verze operačního systému. Pomocí příkazu najdete přesnou verzi operačního systému:

Verze tiskne na výstup a vrátí se na příkazový řádek.

příkaz Vol

Příkaz Vol vytiskne svazek a štítek. Syntaxe příkazu je:

Bez určené jednotky zobrazí příkaz Vol informace pro aktuálně vybranou jednotku.

kde příkaz

Where Where Command vyhledává umístění souboru pomocí vzoru vyhledávání a vytiskne umístění na příkazový řádek. Syntaxe příkazu je:

Vynechání vyhledávání polohy v soubor v aktuálním adresáři bez procházení podadresáři. Chcete.li provést rekurzivní vyhledávání, přidejte parametr /r. Například:

Příkaz prohledává C: \ Drive a všechny podadresáře. Pokud je nalezen soubor, příkaz vrátí cestu umístění.

příkaz whoami

Příkaz Whoami ukazuje doménu a uživatelské jméno aktuálního uživatele. Syntaxe příkazu je:

Bez možností zobrazí příkaz doménu a uživatelské jméno.

Přidejte /všechny parametry pro zobrazení podrobných informací pro současného uživatele:

Jméno uživatele, ID zabezpečení, skupiny a oprávnění tiskne na konzolu.

Příkaz xcopy

Příkaz XCOPY kopíruje soubory, adresáře a podadresáře z jednoho místa na druhé. Syntaxe příkazu je:

Například použijte následující příkaz pro kopírování obsahu z jednoho místa na druhé, včetně podadresářů (i když je prázdné):

Parametr /s umožňuje kopii podadresáře, zatímco /e obsahuje prázdné adresáře. Pokud v cíli existují nějaké soubory se stejným názvem, příkaz před přepsáním nasměruje.

Příkazy Windows CMD Cheat Sheet

Všechny uvedené příkazy jsou k dispozici ve formátu podvádění PDF. Uložte cheat list pro budoucí použití a odkaz kliknutím na tlačítko Cheat Sheet pro stahování Windows CMD CMD.

Po přečtení a vyzkoušení příkazů z této příručky jste se seznámili s nástrojem příkazového řádku Windows (CMD). Windows umožňuje provádění různých úkolů prostřednictvím příkazového řádku pomocí pouze příkazů.

Pokračujte v praktikování a zkoumání příkazů dále a zvládněte příkazový řádek v systému Windows.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS