Co by mělo být a který televizor je vhodný pro příjem digitální televize
Digitální televize brzy zcela nahradí analogové vysílání z každodenního života. Ještě před deseti lety mohla odhadovat jeho schopnosti relativně malá část populace, ale dnes se z novinky stala nutnost. Důvodů je několik: uvedení velkého počtu cenově dostupných modelů digitální televize na trh, vládní iniciativy zaměřené na postupný přechod z analogového na digitální vysílání a prostě zřejmé výhody tohoto typu přenosu signálu.
Většina uživatelů však stále nechápe, co musí televizor pro digitální výstup, jak se některé modely liší od jiných a na jaké parametry je třeba při nákupu dbát. V tomto článku se vám pokusíme pomoci vybrat tu správnou digitální televizi, abyste pochopili, za co platíte, a mohli se informovaně rozhodnout.
Kritéria výběru: co je důležité a co ne
Značka výrobce
Při rozhodování o koupi set top boxu se zákazníci nejprve zaměřují na značku. Oblíbená značka samozřejmě není zárukou kvality. Pověst v podnikání však není to poslední. Pokud tedy znáte jméno výrobce, můžete zhruba odhadnout, co můžete očekávat.

- Lumax. oficiální dodavatel pro RTRS. Zde si můžete být jisti, že set-top box bude určitě kompatibilní s vysílacím standardem.
- Harper je tchajwanská společnost, která působí v Rusku od roku 2014. Značka je moderní a rychle se rozvíjející.
- BBK je největším výrobcem spotřební elektroniky v Číně. Vyrábí celou řadu televizních zařízení: od přenosných antén až po přijímače a digitální televizory. Levné produkty, ale dostatečně spolehlivé.
- Selenga je ruská společnost, která vyrábí veškeré potřebné vybavení pro DTV.
- World Vision. Více než 10 let na trhu digitální televize v Rusku. Nabízí širokou škálu modelů ve velkém cenovém rozpětí.
- Cadena je čínská značka, která je známá především díky zařízením kabelové televize, ale vyrábí také digitální set-top boxy.
- D-Color, rovněž čínská značka, je oficiálním partnerem RTRS. Má síť prodejen a servis v řadě regionů Ruska.
Na výrobě tunerů se podílejí i další společnosti, ale je třeba poznamenat, že výrobky uvedených značek byly certifikovány a jsou jednoznačně kompatibilní s ruským vysílacím standardem.
Byla by škoda koupit set-top box přímo z Japonska a pak zjistit, že je vyroben výhradně pro japonský standard ISDB, který je nekompatibilní s evropským a [link_webnavoz]ruským DVB-T2[/link_webnavoz].
Funkčnost
Každý set-top box nabízí následující funkce:
- Digitální televize zdarma (DVB-T2). Bez něj nemá cenu o koupi ani mluvit.
- Režim Timeshift. Nahrávejte své oblíbené pořady a přehrávejte je, kdykoli se vám zachce.
- Sledování filmů z externího disku USB. Vytvořte si vlastní sbírku domácího kina.
- Podpora rozlišení Full HD (1080 p). Bezplatné multiplexy zatím neobsahují HD kanály s vysokým rozlišením, ale v budoucnu se objeví. Poměr stran lze nastavit na 4:3 nebo 16:9.
- Připojení HDMI. Rozhraní nahrazuje staré konektory RCA a SCART. Bez něj nelze sledovat televizní programy s vysokým rozlišením a vícekanálovým zvukem. Není to nutné, ale při koupi nového televizoru budete muset vyměnit i tuner.
- Ovládání z dálkového ovladače. Bez něj se dnes neobejdou ani ty nejlevnější modely.
Mnoho set-top boxů má kromě základních i další funkce:
- Teletext. Umožňuje používat interaktivního programového průvodce.
- Připojení modulu Wi-Fi. V tomto případě můžete sledovat televizní programy na externích zařízeních nebo prostřednictvím IPTV.
- Podpora kabelové televize (DVB-C). Dva základní a jeden doplňkový multiplex, které jsou k dispozici všem, a žádné kódování. Kabelové kanály můžete přidat od svého poskytovatele služeb.
- Prostorový zvuk Dolby Digital. Povinná volba pro ty, kteří plánují výstup zvuku na domácím kině.
- Výstup RF-OUT. Umožňuje směrovat signál ze všesměrové antény do vstupu RF-IN na televizoru. Umožňuje sledovat národní digitální a místní analogové kanály současně.
Rychlost a stabilita
Dekódování digitálního signálu trvá dlouho a vyžaduje hardwarové prostředky. Každý, kdo používal počítač k zábavě, si pamatuje, že stejná hra může na různých strojích někdy létat a někdy sotva táhnout. Vzhledem k tomu, že se jedná o zpracování digitálního signálu, se stejným problémem se potýkají i majitelé digitálních televizních set-top boxů: některé z nich rychle a snadno převádějí signál, jiné na několik sekund zamrznou a nechají vás čekat na zpracování informací.

Při výběru přijímače se zaměřte na ty, které způsobují co nejméně problémů. U kvalitních zařízení v rámci jednoho multiplexu trvá přepnutí na jiný kanál zpravidla 1,5-2 sekundy a obraz i zvuk zůstávají stabilní. Pokud je set-top box nekvalitní, může dojít k prodlevě 4-5 sekund nebo více.
Do našeho přehledu za rok 2022 proto zahrneme pouze ty, u nichž rychlost a stabilita příjmu nepředstavují problém.
Jednoduchost rozhraní
Dalším problémem je použitelnost ovládání a konfigurace. Zde záleží na zájmu poskytovaném výrobcem. Je jistě výhodné, když můžete všechny parametry příjmu a vysílání nastavit ručně, ale někteří výrobci v tomto směru zacházejí příliš daleko.
Proto se v následujícím textu budeme zabývat pouze těmi set-top boxy, u nichž je rozhraní uživatelsky přívětivé a intuitivní: nevyžaduje ponoření se na 10-15 pozic hluboko do systému ladění.
Když anténa není potřeba
U digitálního a satelitního vysílání je i nadále důležitá kvalita příjmu signálu. To je důvod k zamyšlení nad potřebou antény. Potřeba tohoto zařízení je dána vzdáleností od zdroje signálu.
Pokud není věž daleko od vašeho domova, obejdete se bez antény nebo můžete použít zařízení bez zesilovače.
V terénu vzdáleném od zdroje signálu a v nerovném terénu se bez antény neobejdete. Jsou zapotřebí zesilovače nebo externí zařízení typu decimetru. Pokud kvalita signálu není příliš dobrá, je anténa dodatečně umístěna na stožár.
Jak se digitální televize dostává do vašeho televizoru?
Moderní televizory jsou technologicky vyspělá zařízení schopná přijímat digitální televizi a přehrávat ji na obrazovce. Některá zařízení však nejsou schopna tuto funkci vykonávat sama. Tento signál lze získat několika způsoby:

- Vestavěný tuner. přijímač, který je zabudován do televizního zařízení přímo při jeho výrobě. Tato zařízení se dělí na několik typů: DVB-C (kabelová televize), DVB-S (satelitní televize), DVB-T nebo DVB-T(2) (digitální pozemní televize).
- Set-top box je zařízení třetí strany, které se připojuje k televizoru pomocí kabelového připojení. Toto dodatečné zařízení umožňuje přijímat digitální vlny z jakéhokoli typu televizního zařízení.
- Připojení Wi-Fi. příjem digitálního televizního signálu přes internet. V takovém případě je povinným faktorem možnost připojení televizního zařízení k síti Wi-Fi.
Pokud si hodláte pořídit televizor, který dokáže samostatně přijímat digitální signál, měli byste si vybrat zařízení, které podporuje DVB-T nebo DVB-T(2). Zde je třeba věnovat pozornost také technickým vlastnostem zařízení.
Jaký televizor je potřeba pro digitální televizi
Digitální pozemní televize (DTTV) je v naší zemi zaváděna rychlým tempem. Jedná se o vysílání, jehož cílem je poskytovat obyvatelstvu důvěryhodné informace ve volném vysílání a ve velmi vysoké kvalitě obrazu a zvuku. V mnoha oblastech se již vysílá první multiplex. Ruská vláda se rozhodla zavést vysílací formát DVB_T2.
První multiplex se skládá z 8 televizních a 3 rozhlasových programů. Všechny tyto programy mají federální význam a zahrnují: Rusko-1, Rusko-2, Rusko-24, stejně jako. První kanál, Rusko-K a NTV, Karusel, 5 kanál SPb.
Rádio je zastoupeno těmito programy: Maják, Vesti FM, Rádio Ruska. V blízké budoucnosti bude první balíček zahrnovat také TV-Center.
Vzhledem k tomu, že digitální pozemní televize vysílá obrazový signál s rozlišením 720×576 pixelů, jsou všechny moderní televizory schopny tyto programy zobrazit, pokud mají zabudovaný přijímač DVB-T2. Proto se při koupi nového televizoru ujistěte, že daný přijímač tuto podporu má. Samotný televizor by měl být označen DVB-T2. Pokud potřebujete vyměnit dálkový ovladač pro televizor LG. To není problém.
Výrobci televizorů známých značek, jako jsou LG a Samsung, se rychle zaměřili na uvedení výrobku s podporou DVB-T2, protože mají v Rusku velký trh. Společnost LG u takových televizorů uvádí na konci čísla modelu písmeno T, zatímco číslo modelu společnosti Samsung končí číslicí 7.
Co tedy majitelé televizorů dřívějších modelů? Jak sledovat tento pořad NCTV? Existuje východisko. je jím set-top box pro digitální televizi. Zvláště velký výběr je k dispozici u společností Rolsen a GS (General Satelite).
Tyto set-top boxy nejen přijímají pozemní digitální televizi, ale mohou také nahrávat program přijímače do paměti flash a umožňují sledovat filmy z paměti flash, které byly předtím nahrány na počítači. Připojení set-top boxu k televizoru je univerzální, RCA, HDMI a Scart.
Nastavení televizoru pro příjem DTTV je velmi jednoduché. stačí připojit anténu, zvolit režim příjmu DVB-T2, prohledat televizní obrazovku a přijímač najde vysílaný kanál. Vyhledávání set-top boxu není složitější než vyhledávání v nabídce; kanál se najde automaticky nebo se hodnota kanálu zobrazí ručně. Pouze v případě set-top boxu nesmíte zapomenout přepnout televizor na AV vstup.
Jakou značku televizoru zvolit
Abychom zjistili, která značka je nejlepší, sestavili jsme žebříček výrobců televizorů. Posuzuje se podle mnoha faktorů, včetně oblíbenosti u spotřebitelů, výkonu a především spolehlivosti.
Televizory Sony
Každý ví, že společnost je již mnoho let považována za lídra mezi výrobci televizorů, což dokazuje výrobou spolehlivých a kvalitních produktů. Společnost jde s dobou a vyrábí televizní panely od levných až po prémiové, čímž uspokojuje všechny své zákazníky.
- Vývoj a implementace inovativních technologií, včetně 4K a 8K.
- Vylepšení nejen kvality obrazu, ale také reakce zařízení na příkazy, výkonu procesoru, podsvícení a dalších parametrů.
- Originální design.
- Čistý zvuk, pokud to vestavěné reproduktory umožňují.
- Větší obrazovky a větší detaily obrazu.
Televizory LG
Nejste si jisti, kterou značku vybrat?? Věnujte pozornost společnosti LG, protože právem zaujímá přední místo v našem hodnocení. Všechny typy televizorů jsou dobře zavedené a cenově dostupné. Ale nezastavujte se, společnost neustále pracuje na zlepšování zvuku, obrazu, rozšiřování funkcí.
- Všechny modely jsou relevantní a funkční;
- Zvláštní pozornost je věnována designu;
- Širokou škálu různých rozlišení a úhlopříček;
- Poměr ceny a výkonu je zachován;
- Zavedení inovativní technologie;
- Úsporná spotřeba energie;
- Vysoký výkon.
Televizory Samsung
Jedna z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších značek, která svým obdivovatelům nabízí modely v různých cenových kategoriích. V nových modelech Samsung se objevilo více jasu a detailů, a proto byly vylepšeny všechny funkce a parametry. Aktualizace jsou vydávány každý rok, ale přesto jsou starší modely stále oblíbené.
- Reprodukce barev je co nejblíže přirozené. Výsledkem je živý a šťavnatý obraz, na kterém jsou jasně patrné tonální přechody.
- 10bitové zobrazení a reprodukce barev se výrazně liší od ostatních výrobců k lepšímu.
- Obraz je lepší a trojrozměrnější díky rozpoznání hlavních a vzdálených objektů.
- Zakřivené obrazovky vytvářejí hloubku a lepší pozorovací úhel.
- Funkce Smart TV rozšiřuje možnosti televizoru.
- Široká škála zařízení s různými vlastnostmi a cenovou nikou.
Značka Samsung dbá na včasné uvedení nejmodernějších a nejlepších televizorů na trh.
Televizory Panasonic
Společnost Panasonic sdílí popularitu Sony a pravidelně představuje světu nejlepší televizory v různých cenových segmentech. Díky své japonské důvěryhodnosti vám tyto televizory umožní sledovat oblíbené televizní pořady celé hodiny. Společnost. jako jedna z mála. nabízela modely skutečně japonské výroby. Obliba nyní klesla kvůli velkému množství alternativ, které mají nižší ceny. Výroba se přesunula do jiných zemí a kvalita je o něco nižší.
- Podporuje několik formátů pro streamování 4K;
- Nejvyšší modely podporují hlasové ovládání;
- Smart TV má domovskou stránku založenou na FireFoxu;
- Moderní design;
- Česká konstrukce je stejně dobrá jako japonská.
Televizory Philips
V našem hodnocení není možné nevěnovat pozornost televizorům Philips, které jsou stejně dobré a spolehlivé. Díky skvělé kombinaci ceny a kvality je značka velmi dobře prodejná. Mezi televizními panely jsou cenově výhodné a prémiové segmenty.
- Obrázek je pozoruhodný svými detaily;
- Chytrá funkce se systémem Android;
- Amblight, speciální podsvícení obrazovky, které opticky zvětšuje obraz a snižuje namáhání očí
- Moderní procesory, které obnovují ztracené signály a eliminují rušení;
- Vlastní technologie pro realistickou reprodukci obrazu;
- Použití širokého barevného gamutu pro zvýšení kvality obrazu.
Televizory Philips jsou považovány za střední třídu, ale nabízejí celou řadu moderních funkcí, které se vyrovnají prémiovým modelům.
Televizory Thompson
Značka Thompson, známá již z dřívějška, je stále oblíbená. Původně výrobky vyráběla společná americko-francouzská aliance, ale později byla práva prodána čínské značce TCL. Televizní panely nepředstírají, že jsou multifunkční, naopak, mají skromnou sadu funkcí. Klasické panely s úhlopříčkou až 55 palců jsou určeny pro hotely nebo rekreační domy. Existuje však řada Smart TV.
- Přijatelná kvalita a relativně nízká cena
- Snadné ovládání;
- Minimalistický design;
- Všechny modely mají vestavěný digitální tuner.
Televizory Akai
Kterou značku je nejlepší koupit, když máte omezený rozpočet?? Značka Akai patří do ekonomické třídy, i když spotřebitelům představuje oblíbené ploché obrazovky v širokém sortimentu. Výroba probíhá v Rusku, takže cena je ovlivněna absencí přepravních nákladů. Ačkoli jsou plazmové panely populární, staré dobré CRT skříně jsou také oblíbené. Nejlépe se hodí pro hotely, rekreační tábory a víkendové domy. A mohou podporovat různé přijímací normy: PAL, SECAM, NTSC 3.58/4.43 a mají jednoduché dálkové ovládání a jednoduchou nabídku.
Výrobce má několik plazmových modelů. Jsou kompatibilní s rozhraním HDMI a mají poměr stran 16:9. Obraz se zobrazuje ve vysoké kvalitě a panel má rozlišení WVGA 852×480. Vysoce kvalitní prostorový zvuk s reproduktory o výkonu 6 až 8 W. Někteří majitelé si sice stěžují, že zvuk je tišší než u jiných výrobců.
Televizory Supra
Supra patří mezi levnější výrobce. Dříve byla značka kvalifikována jako japonská, ale postupně se stala rusko-čínskou. To však neznamená, že by se kvalita zhoršila, pouze se zvýraznil poměr ceny a kvality. Oblíbená širokoúhlá projekční plátna od HD-Ready až po FullHD 1080p jsou nyní k dispozici.
Které televizory podporují digitální televizi?
Starší televizory vybavené CRT, stejně jako většina plazmových a LCD modelů vyrobených před rokem 2012 a dříve, nepodporují příjem digitálního vysílání. Ani zastaralé zařízení formátu DVB-T si s ním neporadí. Širokoúhlá projekční plátna zakoupená v letech 1998 až 2004 mohou být vybavena digitálními tunery, ale pravděpodobnost, že se tak stane, je kriticky nízká.
Zde můžete zkontrolovat, zda je váš televizor vybaven vestavěným přijímačem DVB-T2, a to výběrem značky a zadáním modelu do vyhledávacího pole.
Jaká jsou základní nastavení při výběru digitálního televizoru
Kromě dostupnosti tuneru mají digitální televizory mnoho dalších důležitých parametrů, které mohou ovlivnit kvalitu zvuku a obrazu, stejně jako připojení různých externích zařízení. Při koupi konkrétního modelu televizoru se vyplatí informovat se také o těchto skutečnostech.
Rozlišení
Jedná se o hlavní parametr, kterému je třeba věnovat pozornost, protože na něm závisí kvalita výsledného snímku. Každý televizor je vybaven štítkem s rozlišením. Čím větší je poměr stran zařízení, tím ostřejší je obraz. Za standard dnes můžeme považovat rozlišení 1080p nebo FullHD. Stojí za zmínku, že většina souborů a videí na internetu je poskytována v tomto rozlišení.
Obrazovka a senzor
Obrazovka, přesněji řečeno typ matrice, stejně jako typ podsvícení, mohou významně ovlivnit nejen kvalitu obrazu získaného uživatelem, ale také jeho vnímání. A jakou matici lze nalézt v moderních modelech digitální televize?
To je považováno za nejdostupnější variantu pro běžné uživatele. Hlavními výhodami tohoto typu matrice jsou nízké náklady a poměrně rychlá reakční doba, která činí doslova 1-2 sekundy.
Nevýhodou je velmi nízká kvalita podání barev, zejména ve srovnání s dražšími modely, a také malý pozorovací úhel, který nepřesahuje 165 stupňů. Z tohoto důvodu může být obraz značně zkreslený, zejména pokud bude divák kolmý k rovině obrazovky.
Matrice IPS a její hlavní odrůdy
Tento typ matrice je dražší, ale vyplatí se díky lepšímu a přirozenějšímu podání barev. Pozorovací úhel v tomto případě dosahuje 178 stupňů.
Jednou z nevýhod může být poměrně dlouhá doba odezvy, která u moderních modelů dosahuje až pěti sekund.
Považován za docela dobrou volbu. Hlavní výhodou je sytá černá barva. Barvy však mohou být mírně zkreslené, pokud uživatel odvrátí pohled od kolmice.
Tento typ matrice se objevil poměrně nedávno. Vyvinula ji společnost Samsung. Zařízení lze označit za obdobu technologie IPS, ale s nižšími náklady, a doba odezvy nepřesahuje tři sekundy.
Pokud mluvíme o podsvícení, určuje, jak rovnoměrně jasný bude obraz na obrazovce. V moderních televizorech jsou k dispozici různé možnosti podsvícení. K hlavním z nich lze přiřadit následující.

Tato možnost podsvícení matice ve svém základu obsahuje použití zářivek. Toto podsvícení se používalo již dříve, ale brzy bylo nahrazeno moderními a úspornějšími variantami.
Toto podsvícení je dnes považováno za nejběžnější variantu. Má nízkou cenu a přesto poskytuje uživatelům vynikající kvalitu. Provozními prvky v této situaci jsou polovodičové LED diody.
Relativně nový typ podsvícení využívající kvantové tečky. Tento typ podsvícení je poměrně drahý a dnes se používá pouze v malém počtu vlajkových modelů. Umožňuje získat nejvyšší kvalitu a zároveň přirozenou reprodukci všech barev, než jakou lze zajistit pomocí LED diod.
OLED je nový typ podsvícení, který využívá organickou diodu LED. Učí se určité množství světla, které bude ovlivněno přiloženým napětím. Umožňuje dosáhnout velmi širokého rozsahu jasu a kontrastu. Televizory s tímto typem podsvícení mají poměrně vysokou cenu. Proto se dnes OLED používá výhradně ve špičkových modelech zařízení.
Funkce Smart TV
Díky takové funkci se výrobcům podařilo několikrát zlepšit interaktivní charakter. Pokud tedy zařízení takovou funkci má, bude to pro model obrovská výhoda.
Aby funkce fungovala správně po celou dobu, potřebujete trvalé připojení k internetu. Díky tomu musí být jeho rychlost alespoň 5-10 MB/s nebo dokonce vyšší, aby bylo možné normálně přehrávat veškerý obsah.
Pokud váš televizor touto funkcí nedisponuje, můžete situaci napravit pomocí speciálního set-top boxu. Dnes je v prodeji široká škála těchto set-top boxů s různými vlastnostmi a za relativně přijatelné ceny pro každého uživatele. S takovým set-top boxem bude televizor fungovat správně, bude podporovat digitální televizi a uživatel si nebude muset kupovat moderní zařízení.
Tuner
Abyste mohli detekovat digitální kanály na vybraném modelu televizoru, budete potřebovat buď vestavěný, nebo externí televizní tuner. Několik desítek digitálních kanálů je nyní uživatelům k dispozici zdarma. Pokud je váš televizor touto funkcí vybaven, můžete časem počet kanálů výrazně zvýšit.