Která základní deska je lepší Asus nebo gigabyte

Jakou základní desku zvolit 2021?

Pokud potřebujete základní desku založenou na čipové sadě AMD B350, postačí vám Gigabyte GA-A320M-S2H V2. Další dva modely jsou založeny na čipové sadě AMD B450: Gigabyte B450M S2H a Asus PRIME B450M-A. První model podporuje 32 gigabajtů paměti RAM, druhý 64 gigabajtů.

MSI B450 Gaming Plus MAX

Všechny tři základní desky jsou vyrobeny z drahého a tvrdého textolitu. Díky tomu se při montáži neviklají. Produkt od společnosti Gigabyte se vyznačuje tím, že kupující nemusí instalovat žádnou ochranu konektorů, je již na místě. Nemluvě o slotu pro grafickou kartu, který je zde zesílený. Co se týče balení, obsahuje nálepku, dvojici kabelů SATA, disk s ovladači, adaptér pro přední panel šasi a nejrůznější papírovou dokumentaci. Někteří zákazníci mohou být zmateni tím, že antistatický sáček není zapečetěn nebo zalepen páskou. To ve vás může zpočátku vyvolat pocit, že dostáváte slevu.

Pokud jde o produkt MSI, je to nejlepší volba pro hráče, jejichž systémová skříň má průhledné okno. Ano, ani tato základní deska nemá RGB podsvícení, ale přesto přitahuje pozornost svým červeno-černým zbarvením. Jednotka také vyniká nadměrnými chladiči, které se mohou hodit při přetaktování. Výrobce se také rozhodl vybavit slot pro grafickou kartu kovovým rámečkem. S tímto modelem dostane kupující jasný návod k instalaci samotné desky a procesoru, disk s ovladači, ochranu konektorů (černě natřenou a s obrázkem značky), samolepku, šroub pro upevnění SSD M.2 a pár kabelů SATA.

Základní deska Asus vypadá stejně působivě. Na rozdíl od svých konkurentů se může pochlubit podsvícením AURA Sync LED. Uživatel může navíc připojit dvojici LED pásků. výrobce nezapomněl na příslušné podložky (jako v případě produktu MSI). Další velkou výhodou je masivní ochranný kryt rozhraní. Další funkcí jsou sloty DIMM, které se zacvakávají pouze na jedné straně, což usnadňuje instalaci a výměnu paměti RAM. V neposlední řadě je Asus TUF B450-PRO Gaming dodáván se samolepkami, papírovou dokumentací, diskem s ovladači, šrouby pro montáž SSD, krycí deskou rozhraní a dvěma kabely SATA.

Nejlepší základní deska pro Ryzen s čipovou sadou B550

S nedávným oznámením procesorů Ryzen 5000 neztratily základní desky založené na B550 svůj význam, protože společnost AMD v nejbližší době neplánuje vydat nové čipové sady. Pokud tedy chcete upgradovat svůj systém nebo plánujete stavbu pro novou generaci procesorů AMD, základní desky B550 jsou skvělou volbou, protože jsou levnější než X570, ale nejsou příliš horší. V následujícím seznamu jsme pro vás shromáždili nejlepší základní desky založené na čipové sadě B550 a seřadili je sestupně podle ceny.

Nejlepší základní deska v prémiovém segmentu

GIGABYTE B550 AORUS Master

Tato deska je pozoruhodná především svým systémem napájení. 16kanálový řadič XDPE132 společnosti Infineon zde. Napájení probíhá ve 14 fázích, přičemž 2 fáze jsou určeny pro SOC. Všechny fáze jsou zde skutečné, bez dabérů. Zároveň B550 AORUS Master používá mosfety Infineon TDA21472, každý pro 70 A (14 na CPU a 2 na SOC).

Když mluvíme o oblasti VRM, nezapomeňte zmínit její chlazení a velký chladič, který je s ní pěkně proveden. Například procesor Ryzen 9 3950X byl na této desce testován při přetaktování na 4,3 GHz a napětí 1,5 GHz.375В. Teplota VRM byla až 46 stupňů. Takto nízkým teplotám napomáhá i pouzdro umístěné na zadní straně desky, které se rovněž podílí na systému chlazení.

Mezi hlavní přednosti B550 AORUS Master patří velký počet slotů M2 (3 jednotky), osvědčený zvukový čip Realtek ALC 1220, dvojitý BIOS, zobrazení POST-kódu a modul Wi-Fi.

Jedinými nevýhodami jsou pravděpodobně absence konektoru USB typu C na šasi a tlačítko pro reset BIOSu. Za tuto cenu není dostatek funkcí.

Když to shrneme, B550 AORUS Master je skvělá základní deska, ale pouze pokud ji plánujete používat s vícejádrovým procesorem, jako je Ryzen 9 3900X nebo vyšší.

Asus ROG STRIX B550-E GAMING je cenově dostupnější varianta s řadičem ASP2006, 7 paralelními fázemi na procesor a 1 paralelní fází na SOC. Chladič na VRM není tak masivní jako na B550 AORUS Master, ale svou práci odvádí dobře. Kromě toho je to jediná deska s podporou SLI mezi všemi ostatními základními deskami B550.

Nejlepší základní deska střední třídy

Asrock B550 STEEL LEGEND

Zde je 8kanálový řadič RAA229004, vyrobený společností Intersil/Renesas. Fáze zde pracují v obvodu 662, t.Е. 6 reálných fází na procesor, plus 6 dabérů Intersil ISL6617 a 2 reálné fáze na SOC. Co se týče mosfetu, je zde použit model Vishay SiC654, každý pro 50 A (12 pro CPU a 2 pro SOC).

O chlazení zóny VRM se stará masivní chladič. Teplota VRM v zátěži Teplota VRM v zátěži nestoupá nad 67 stupňů za předpokladu, že byla testována s procesorem R9 3950X přetaktovaným na 4,3 GHz a napětím 1,375 V. V základním nastavení se teplota procesoru nedostane nad 45-48 stupňů Celsia.

Co se týče zvuku, je zde použit zvukový čip Realtek ALC 1220, který se dnes používá i v nejdražších základních deskách.

Jednou z nevýhod ASRock B550 STEEL LEGEND je absence funkce flashback BIOSu.Е. K aktualizaci firmwaru potřebujete procesor Ryzen 3000. Kromě toho není k dispozici modul Wi-Fi, ačkoli na panelu I/O jsou otvory pro anténu.

Další nevýhodou je poměrně krátký seznam sad RAM kompatibilních s deskou. To samozřejmě neznamená, že pokud vaše operační paměť není na seznamu, nebude s B550 STEEL LEGEND fungovat, ale existuje riziko, že se mohou objevit různé závady nebo problémy s přetaktováním.

Úplnou obdobou této základní desky je ASRock B550 Extreme4 od stejného výrobce. V podstatě jediný rozdíl mezi nimi je v designu (Extreme4 má také tlačítka pro ovládání napájení na samotné desce). Vyberte si tedy ten, který je levnější, nebo ten, který se vám líbí na pohled.

Nejlepší levná základní deska

GIGABYTE B550 AORUS ELITE

Obvody jsou podobné jako u ASRock B550 STEEL LEGEND, jediným rozdílem jsou levnější čipové sady Vishay SiC651C, každá 50A (12 čipových sad na CPU a 2 na SOC).

Oblast VRM je ve srovnání s dražšími modely chlazena méně masivním chladičem, takže teploty VRM jsou o něco vyšší, ale ne kriticky. Například při přetaktování Ryzenu 9 3950X na 4,3 GHz při napětí 1,375 V teplota VRM nikdy nestoupne nad 78 stupňů. Se sériovým procesorem nebudou hodnoty vyšší než 54-57 stupňů.

Dalším důležitým faktorem je kompatibilita základní desky s různými sadami operační paměti a zde GIGABYTE provedl rozsáhlé testování na B550 AORUS ELITE. Deska je kompatibilní s velkým množstvím sad RAM, od levných až po drahé. Totéž lze říci i o ostatních základních deskách tohoto výrobce.

Mezi hlavní nevýhody modelu B550 AORUS ELITE patří absence vestavěné Wi-Fi a LED indikátoru POST-kódů, který někdy usnadňuje hledání různých závad. Kromě toho je k dispozici zvukový čip střední třídy. Realtek ALC 1200. Měli byste však mít na paměti, že se stále jedná o levnou základní desku, a proto se výrobce rozhodl v některých oblastech ušetřit.

Co mají společnosti Asus a Gigabyte společného?

Základní desky různých výrobců se od sebe zásadně neliší. Jediná hardwarová komponenta, kterou typický uživatel PC potřebuje ke správnému chodu svého počítače. Přetaktovávačů a dalších nadšenců je však mnohem méně, takže specifika základny komponent základní desky, jejich schopnost přetaktovat a optimalizovat počítač budou vynechána. Přesto jsou komponenty základních desek Asus i Gigabyte téměř identické a mohou ovlivnit provoz počítače pouze v určitých tolerancích.

Hlavní rozdíl je v ceně. Základní desky Gigabyte jsou skvělé pro lidi, kteří chtějí ušetřit na nákladech na sestavení počítače, aniž by obětovali cokoli z funkčnosti.

Základní desky od společnosti Asus se vyznačují spolehlivostí a příjemným uživatelským prostředím, protože většina z nich funguje bez problémů ihned po vybalení z krabice a nevyžaduje žádné další zásahy ze strany uživatele. U low-endových základních desek tomu tak ale vždy není, a proto se pro low-endové sestavy obecně nepoužívají.

Za méně peněz může Gigabyte nabídnout o něco více než jeho konkurenti: ukázkovým příkladem může být triviální systém chlazení komponent, který Asus v rozpočtovém segmentu zanedbává. Z hlediska poměru cena/výkon/funkčnost jsou základní desky Gigabyte v současné době nejvhodnější pro lidi, kteří staví své počítače s procesory AMD Ryzen. Asus je vhodnější pro majitele procesorů Intel.

Další rozdíly se týkají designu a použitelnosti systému BIOS základních desek. Rozdíl nemusí být významný, ale stojí za zmínku.

Výběr nejlepší základní desky. žebříček základních desek a výrobců

Základem každého počítače je základní deska. Je zodpovědný za interoperabilitu všech komponent a efektivní provoz celého podvozku. Pokus o instalaci špičkového systému na základní desku nižší třídy může vést k řadě problémů.

A to z toho důvodu, že levná základní deska nemusí být schopna plně využít potenciál pokročilejších komponent. V konečném důsledku by uživatel nedostal výkon, který očekával.

Proto je důležité věnovat při sestavování počítače největší pozornost základní desce, abyste si zajistili správnou konfiguraci.

která, základní, deska, lepší, asus, nebo

Základy výběru základní desky

Při výběru základní desky je třeba věnovat pozornost několika klíčovým bodům. Čipová sada je považována za první součást. Je zodpovědný za koordinaci všech komponent základní desky.

Výběr čipové sady od stejné společnosti jako plánovaný procesor. Tím se zajistí stabilní systém. V dnešní době existují čipové sady od společnosti Intel a AMD.

Každý výrobce má své vlastní zvláštnosti, ale mnoho modelů je podobných.

Po čipové sadě se podívejte na provedení. Form factor základní desky udává fyzickou velikost zařízení a počet konektorů a rozhraní.

Za jeden z klíčových parametrů se považuje zásuvka. Určuje, který procesor bude moci na čipu běžet. Je lepší vybírat modely s nejnovějšími paticemi, protože to usnadní výměnu procesoru za výkonnější.

Nezanedbávejte paměťové sloty. Čím více jich je, tím větší je potenciál pro modernizaci systému. Kancelářské čipy jsou zřídkakdy vybaveny více než dvěma sloty, zatímco herní čipy mají 4 nebo dokonce 8 slotů. Frekvence paměti RAM by měla být také přizpůsobena základní desce, jinak nemusí být potenciál využit.

která, základní, deska, lepší, asus, nebo

Toto jsou hlavní parametry, které mají všechny základní desky. Kromě nich však mohou být zabudovány i další konektory a rozhraní:

 • Rozhraní SSD;
 • Zvuková karta;
 • Další slot pro připojení druhé grafické karty;
 • Modem;
 • Wi-Fi atd.

Každé z těchto rozhraní není nezbytné, ale umožňuje posunout snadnost používání počítače na novou úroveň.

Výrobci základních desek

Dále se musíte rozhodnout, od které firmy čip koupíte. Konkurence na trhu je poměrně vysoká. Za nejlepší výrobce jsou nyní považováni:

Tito výrobci jsou na trhu již dlouho a neustále nabízejí nové produkty. Kromě nich existují i další společnosti, včetně čínských. Používání jejich modelů však s sebou nese určitá rizika.

MSI B360M MALTA

Umístěn jako herní model za málo peněz. Poháněna čipovou sadou Intel B360. Patice Intel LGA 1151 v2. Má 4 sloty pro paměť RAM. Maximálně 64 GB RAM s frekvencí 2666 MHz. Spolehlivý základ pro počítače střední třídy.

Asus PRIME Z370-A

Pokročilá kancelářská základní deska založená na čipové sadě Intel Z370. Až 4 paměťové sloty s celkovou kapacitou 64 GB. Paměť může pracovat na frekvenci 4000 MHz. K dispozici je vysokorychlostní slot M.2 pro připojení SSD. Poměrně dobrý zvuk díky vestavěnému kodeku Realtek S1220A.

 • Připojení SSD
 • Atraktivní design
 • Vysokofrekvenční paměť RAM
 • Kvalitní zvuk
 • Omezení paměti RAM
 • Porty USB nemusí stačit

MSI Z370 KRAIT GAMING

Téměř zcela analogické předchozímu. MSI však nabízí své produkty za nižší cenu.

Gigabyte B450 AORUS M

Levná herní základní deska od známé značky. Běží na čipové sadě AMD B450. Poskytuje 4 sloty pro paměť DDR4 RAM 3200 MHz. Podpora procesorů AMD se 2, 4 a 8 jádry. Malé rozměry a kompaktní půdorys. Je přítomno 6 konektorů SATA3.

 • Zvýšený výkon procesoru
 • Účinný chladicí systém
 • Kompaktní velikost
 • Až 64 GB RAM pouze v režimu dual channel

Gigabyte B450 AORUS PRO

Plnohodnotná verze předchozí desky s možnostmi standardních základních desek. Vhodné pro ty, kteří plánují sestavit domácí nebo herní systém ve standardní počítačové skříni.

Asus PRIME X470-PRO

Správný model pro špičkové stavby. Podporuje všechny moderní procesory AMD s paticí AM4. Čipová sada AMD X470 řídí základní desku. Ideální pro sestavení vysoce výkonného systému. 4 sloty RAM taktované na 3466 MHz. K dispozici jsou dva porty M.2 pro vysokorychlostní připojení pohonu.

Základní deska je levné řešení

Začněme přehled nejlevnějších základních desek jedním z nejlevnějších modelů. Žádné nároky na hratelnost. Dva sloty 2133MHz DDR4 pro paměť RAM. Základní deska je navržena ve formátu microATX. Chlazení procesoru zajišťuje chladič CPU.

 • Nízká cena
 • Dobrá funkčnost
 • Podporuje procesory 7. Generace
 • Žádná možnost instalace 2 grafických karet
 • Vznikající problémy se správou kabelů
která, základní, deska, lepší, asus, nebo

MSI H110M PRO-D

Model je velmi podobný svému předchůdci, ale má dva vysokorychlostní porty USB 3.1 a zásuvka PCI-E x1. Mírně větší velikost pro lepší rozložení komponentů. Nízká cena a dobrá funkčnost způsobily, že si zařízení uživatelé oblíbili. Operační paměť je také vybavena 2 sloty. Základní deska s dobrou hodnotou.

 • Nízká cena
 • Vysokorychlostní porty
 • 6fázové napájení
 • Výhodné uspořádání
 • Nedostatek rozhraní M.2 pro připojení pohonu
 • Pouze 2 sloty pro paměť RAM

Jaký procesor zvolit v roce 2020?

Nejlepším procesorem s poměrem cena/výkon pro hraní her v roce 2020 je Intel Core i5-9600K, který bude vyžadovat vysokofrekvenční paměť. Čip je vyroben 14nm procesem pro patici LGA1151. Má 9 megabajtů mezipaměti SmartCache. Základní rychlost je 3,7 GHz.

Čipová sada základní desky je čipová sada (doslova sada čipů), která je zodpovědná za veškerý ostatní hardware počítače.Jejich vizuální identifikace na základní desce je snadná. jsou to velké černé čipy, někdy pokryté chladiči.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS