Obrazovka počítače je vzhůru nohama, jak ji opravit

Obrazovka počítače nebo notebooku je vzhůru nohama

Operační systém Windows má funkci pro převrácení obrazu zobrazeného na obrazovce počítače nebo notebooku. Tato funkce je vyžadována u systémů s více monitory. Profesionální designéři a fotografové často používají také flipy obrazovky.

Pokud se však obrazovka omylem převrátí, je třeba problém okamžitě vyřešit. Protože v tomto režimu nelze pracovat.

Obrazovka počítače s Windows 10 je vzhůru nohama: jak to opravit

Někteří uživatelé systému Windows 10 se mohou setkat s takovým problémem, jako je obrazovka vzhůru nohama. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak k tomu může dojít, a také se podíváme na řešení tohoto problému.

Nepříjemná situace, kdy je obraz na obrazovce vzhůru nohama, může nastat zcela náhle a bez zjevné příčiny. Může se to stát buď hned po opětovném zapnutí počítače, nebo po neopatrném kliknutí v možnostech grafické karty nebo v nastavení operačního systému. Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů tohoto jevu, takže je nechme být a pojďme si raději promluvit o způsobech, jak obraz opravit a vrátit do normální polohy.

Obrácení obrazovky pouze v jedné aplikaci

„Jak otevřít složku v příkazovém řádku ve Windows 10“

Někdy se obraz otáčí pouze v některých programech. Například při sledování videa v přehrávači nebo nahrávání z kamery.

V tomto případě je třeba hledat problém v samotné aplikaci. Zkontrolujte všechna nastavení aplikace, možná je třeba je obnovit na původní hodnoty. Pokud to problém nevyřeší, zkuste software v počítači odinstalovat a znovu nainstalovat.

Klávesové zkratky pro otáčení obrazovky

Nezřídka se stává, že obrácená obrazovka je způsobena náhodným stisknutím kombinace kláves altCtrl-šipky.

Tato kombinace otáčí obraz na monitoru v různých směrech v závislosti na směru stisknuté šipky:

 • Vpravo. otočení doprava o 90 stupňů
 • Vlevo. otočení o 90 stupňů doleva
 • Směrem dolů. obrázek je obrácen vzhůru nohama (tj.Е. Kombinace kláves pro otočení obrázku o 180 stupňů jako na obrázku níže)
 • Nahoru. vrátí obraz do normální polohy.

Tato metoda je nejjednodušší, a proto jsme se rozhodli začít s ní. Ne vždy je však účinná a nefunguje na všech počítačích. Ale stojí za to to vyzkoušet, protože to trvá jen pár sekund. Pokud to problém nevyřeší, přejděte na další metodu.

Otáčení obrazovky prostřednictvím systémových nastavení

 • Stisknutím WinI na klávesnici otevřete Nastavení systému. Lze je také otevřít prostřednictvím kontextové nabídky Start spuštěné klávesou WinX nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonu nabídky Start.
 • Otevře se nové okno a my bychom měli přejít do sekce „Systém“.
 • První dva kroky lze nahradit kliknutím pravým tlačítkem myši na libovolnou volnou oblast plochy a výběrem možnosti „Nastavení obrazovky“ z kontextové nabídky.
 • V otevřeném okně bychom se měli ocitnout na kartě „Zobrazení“. Na pravé straně se nachází parametr „Orientace“.

Poznámka: Některé moderní notebooky a všechny tablety jsou vybaveny akcelerometrem (gyroskopem), který umožňuje automatické otáčení obrazovky, což může někdy vadit nebo být dokonce rozpoznáno jako porucha.

Deaktivace této funkce v nastavení zařízení pomůže problém vyřešit.

Pokud to problém nevyřeší, postupujte podle níže uvedených pokynů.

Jak nastavit otáčení obrazovky v programu grafické karty

„Jak odstranit heslo při přihlašování do systému Windows 10“

Použijme software pro správu grafické karty, který se instaluje společně s ovladači grafické karty. Tento program je k dispozici na každém zařízení bez ohledu na model grafické karty.

 • Klikněte pravým tlačítkem myši na libovolné volné místo na ploše. Poté vyberte z rozevíracího seznamu řádek, který odpovídá programu naší grafické karty. V našem případě je to „Graphics Features“, která spustí ovládací panel grafiky HD. Upozorňujeme, že bez ohledu na model a výrobce grafické karty jsou rozhraní softwaru pro správu grafických karet navzdory vnějším rozdílům funkčně podobná.
 • Po otevření softwaru přejděte do sekce nastavení obrazovky.
 • Zde nalezneme nastavení odpovědné za otáčení obrazovky. Vyberte požadovanou hodnotu a potvrďte provedené změny v systému.

Aktualizace ovladače grafické karty

Pokud žádný z výše uvedených způsobů nepomůže problém vyřešit, zkuste přeinstalovat ovladač grafické karty.

 • Otevřete Správce zařízení z kontextové nabídky Start stisknutím WinX.
 • Rozbalte část „Adaptéry. Najděte správnou grafickou kartu a poklepáním na ni otevřete vlastnosti zařízení.
 • Přejděte na kartu „Ovladač“ v otevřených vlastnostech a klikněte na „Aktualizovat ovladač“, systém zkontroluje aktualizace a nainstaluje je, pokud najde novější verzi.

Někteří uživatelé si mohou myslet, že je displej jejich počítače rozbitý, že je vadná grafická karta apod., když se setkají s problémy s obrazovkou vzhůru nohama.Д. Ale nedělejte si s tím příliš velké starosti, protože ve většině případů je poměrně snadné vrátit polohu obrazu na obrazovce do normální polohy a ve Windows 10 to lze provést různými způsoby, které nemohou nepotěšit.

„Jak změnit výchozí prohlížeč ve Windows 10“

Používání klávesových zkratek

Orientaci obrazovky můžete změnit bez otevření systémové nabídky, ale stisknutím kláves na hlavní klávesnici spolu s kurzorovými šipkami. K otočení obrazovky počítače použijte následující klávesové zkratky:

 • Současným stisknutím tlačítka CTRLT a šipky dolů otočíte obraz o 180′;
 • Současným stisknutím klávesy CTRLALT a šipky doprava se obrazovka otočí o 90′ doprava;
 • Současným stisknutím klávesy CTRLT a šipky vlevo se obrázek otočí doleva o 90′.
obrazovka, počítače, vzhůru, nohama, opravit

Chcete-li parametr obrazovky nastavit do výchozí polohy, stiskněte klávesu CTRLALT a šipku nahoru. Obrázek plochy se vrátí do obvyklé polohy. Vzhledem k tomu, že kombinace klávesových zkratek ovládají grafiku a její parametry jsou řízeny grafickou kartou, nemusí výše uvedený způsob změny polohy obrázku na ploše fungovat. Klávesy se šipkami fungují pouze na vestavěných procesorech Intel. U diskrétních grafických karet značek AMD a NVIDIA nebudou mít stisky kláves (s největší pravděpodobností) žádný vliv.

Je snadné zkontrolovat, která grafická karta je nainstalována na základní desce. Stiskněte tlačítko WINR. V okně „Spustit“ zadejte do pole „Otevřít“ příkaz „dxdiag“. Potvrzení vstupu. V zobrazeném okně vyberte kartu „Screen“. V bloku „Zařízení“ se zobrazí všechny charakteristiky a nainstalované ovladače GPU.

Jak otočit obrazovku systému Windows pomocí systémových nástrojů

Pokud vám klávesy Ctrl Alt se šipkami nefungují, přejděte na Změnit rozlišení obrazovky systému Windows. Pro systém Windows 8.1 a 7 to lze provést kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu a výběrem možnosti „Rozlišení obrazovky“.

Ve Windows 10 se k nastavení rozlišení obrazovky dostanete přes: pravé tlačítko myši na tlačítko Start. Ovládací panely. Obrazovka. Nastavení rozlišení obrazovky (vlevo).

Podívejte se, zda je v nastavení možnost „Orientace obrazovky“ (nemusí být k dispozici). Pokud je to možné, nastavte požadovanou orientaci tak, aby obrazovka nebyla vzhůru nohama.

V systému Windows 10 je nastavení orientace obrazovky k dispozici také v části „Všechna nastavení“ (kliknutím na ikonu oznámení). Systém. Obrazovka.

Poznámka: U některých notebooků vybavených akcelerometrem může být povoleno automatické otáčení obrazovky. Pokud máte problémy s obrácenou obrazovkou, může se jednat o tento případ. Na těchto noteboocích můžete automatické otáčení obrazovky obvykle zapnout nebo vypnout v okně pro změnu rozlišení obrazovky, nebo pokud máte systém Windows 10, v nabídce „Všechna nastavení“. „Systém“. „Obrazovka“.

Jak otočit obrazovku systému Windows pomocí systémových nástrojů

Pokud vám metoda se šipkami Ctrl Alt nefunguje, přejděte do okna změny rozlišení obrazovky systému Windows. Pro systém Windows 8.1 a 7 to lze provést kliknutím pravým tlačítkem myši na plochu a výběrem možnosti „Rozlišení obrazovky“.

Ve Windows 10 se k nastavení rozlišení obrazovky dostanete: kliknutím pravým tlačítkem myši na tlačítko Start. Ovládací panely. Obrazovka. Nastavení rozlišení obrazovky (vlevo).

Zkontrolujte, zda je přítomno nastavení „Orientace obrazovky“ (nemusí být). Pokud ano, nastavte požadovanou orientaci, aby obrazovka nebyla vzhůru nohama.

Ve Windows 10 můžete orientaci obrazovky upravit také v části „Všechna nastavení“ (kliknutím na ikonu oznámení). Systém. Obrazovka.

Poznámka: U některých notebooků s akcelerometrem se může obrazovka otáčet automaticky. Možná máte problémy s obrácenou obrazovkou. Na těchto noteboocích můžete automatické otáčení obrazovky obvykle povolit nebo zakázat v okně pro změnu rozlišení, nebo pokud máte systém Windows 10, v části Všechna nastavení. Systém. Obrazovka.

Překlopení obrazovky pomocí klávesových zkratek

První metodou, která vám pomůže, pokud je obrazovka vzhůru nohama, je použití „klávesových zkratek“. Ne vždy to funguje, ale stojí za to to vyzkoušet, protože je to velmi jednoduché. Stačí pár vteřin a je hotovo.

Co dělat, když je obrazovka počítače nebo notebooku vzhůru nohama?

 • Stiskněte šipku CTRL ALT nahoru. Otočení obrazovky o 180 stupňů (pomůže, pokud je obrazovka vzhůru nohama nebo nakloněná na stranu)
 • Pokud potřebujete otočit obrazovku o 180 stupňů, stiskněte šipku CTRL ALT dolů
 • Pokud potřebujete otočit obrazovku o 90 stupňů doleva, stiskněte šipku CTRL ALT doleva
 • Chcete-li otočit obrazovku o 90 stupňů doprava, stiskněte šipku CTRL ALT doleva

V každém případě by vám měla pomoci jedna z těchto kombinací kláves. Pokud váš počítač na tyto klávesové zkratky nereaguje, tato metoda nebude fungovat a možná budete muset zkusit jinou.

Otáčení obrazovky pomocí nástrojů systému Windows

V okně 7

Chcete-li změnit orientaci obrázku v aplikaci Seven, postupujte podle následujících kroků:

V systému Windows 10

Na příkladu systému Window 7 jsem uvedl úplnou cestu k části „Nastavení obrazovky“. Můžete se tam také dostat z nabídky pravého tlačítka myši, když kliknete na prázdné místo na ploše. Tato metoda je stejná pro desátou i sedmou verzi systému Windows, liší se pouze název položky:

Chcete-li změnit orientaci obrazovky v systému Windows 10, postupujte takto

Pokud omylem zvolíte špatnou orientaci, může být stisknutí potvrzovacího tlačítka nebo tlačítka pro zrušení ošidné. Nebojte se, po skončení odpočítávání v zobrazeném okně se obrázek vrátí do původní polohy.

Zkratky

K otáčení displeje v systému Windows se používají následující kombinace kláves:

 • Trlvšechny šipky dolů. 180° (t.Е. Vzhůru nohama);
 • Trlaltalt Šipka nahoru. domovská poloha;
 • Šipka vlevo. 90°;
 • Strelaltal šipka doprava. 270°; Tato metoda platí pro desátou a sedmou verzi systému Windows.

Klávesové zkratky však nefungují na všech zařízeních. Takže mám Windows 10 Pro Ultimate Edition, což je edice s maximální funkčností, ale počítač na ně nereaguje.

Jak otočit obrazovku počítače nebo notebooku pomocí ovladače grafické karty

Obrazovku počítače nebo notebooku můžete také obrátit pomocí ovladačů grafické karty. Nejprve je třeba otevřít ovládací panel nastavení grafické karty.

Ve většině případů se to provádí prostřednictvím kontextové nabídky na ploše. Klikněte pravým tlačítkem myši na plochu a vyberte „Ovládací panely NVIDIA“ (pokud je vaše grafická karta NVIDIA) nebo „Ovládací centrum Catalyst“ (pokud je vaše grafická karta AMD) nebo „Nastavení grafiky Intel“ (pokud je vaše grafická karta integrovaná Intel).

obrazovka, počítače, vzhůru, nohama, opravit

Dále je třeba projít nastavení dostupné v ovládacím panelu grafické karty a najít tam funkci převrácení obrazovky. U grafických karet NVIDIA otevřete nastavení „Display. Display Flip“.

V případě grafických karet AMD je třeba otevřít část nastavení „Obecné úlohy zobrazení. Otočit plochu“.

V případě integrované grafiky Intel je třeba otevřít sekci „Display“.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS