Podívejte se, jak se první plně elektrické příměstské letadlo na světě Alice vznese do vzduchu

Devítimístné příměstské letadlo se má stát prvním plně elektrickým letadlem, které vstoupí do komerčního provozu.

Alice, „první plně elektrické příměstské letadlo na světě“, vzlétlo přes noc a zapsalo se do historie elektrického letectví. Výrobce, společnost Eviation Aircraft, označuje tuto událost za významný milník na cestě k bezemisní letecké dopravě na střední vzdálenosti.

Alice odstartovala v 7:10 ráno z mezinárodního letiště Grant County, letěla osm minut a před přistáním dosáhla výšky 3 500 stop (1 067 m). Průkopnický let poskytl společnosti Eviation neocenitelné údaje, které mohou dále optimalizovat letadlo pro komerční výrobu.

„Dnes jsme zahájili další éru letectví. úspěšně jsme elektrifikovali oblohu nezapomenutelným prvním letem Alice,“ uvedl v prohlášení prezident a generální ředitel společnosti Eviation Gregory Davis. „Lidé nyní poprvé poznají, jak vypadá a zní cenově dostupné, čisté a udržitelné letectví v plně elektrickém letadle s pevnými křídly. Tento průlomový milník povede k inovacím v oblasti udržitelné letecké dopravy a bude v budoucnu utvářet podobu osobní i nákladní dopravy.“

Elektrické letadlo bylo poháněno dvěma elektromotory, které roztáčely dvě vrtule v blízkosti ocasu, přičemž energii dodávaly baterie o hmotnosti 8 000 liber. Letadlo během krátkého letu dosáhlo rychlosti přibližně 171 mil za hodinu.

Richard F. Chandler, předseda Clermont Group, majoritní akcionář společnosti Eviation, a Greg Davis, prezident a generální ředitel společnosti Eviation, blahopřejí Stevu Craneovi, testovacímu pilotovi.

Nejedná se o běžný elektrický letoun

Krátký úspěšný let navázal na pozemní test ve vysoké rychlosti, který společnost provedla 18. září.

podívejte, první, plně, elektrické

V porovnání s lehkými proudovými letadly nebo špičkovými turbovrtulovými letadly Alice výrazně snižuje hlučnost a její provoz stojí zlomek nákladů na jeden let.

Nyní malé letecké taxislužby, jako je Beta Technologies (Alia), létají se svými elektrickými letadly již dříve. Alice se však stala milníkem pro specifické odvětví letectví, které se zaměřuje na přepravu malého množství lidí, v tomto případě devíti, na krátké vzdálenosti. Podle tvůrců se díky tomuto plně elektrickému letadlu stane regionální cestování pro podniky a spotřebitele ekonomicky i ekologicky udržitelnější.

„Tato nová generace letadel má sílu proměnit komunity tím, že umožní přístup na letiště, která v současné době komerční lety nevyužívají z důvodu obav o hluk nebo omezené provozní doby. Eviation Alice je zaměřena na trhy s dojížděním a nákladní dopravou a bude obvykle provozovat lety v rozsahu 150 až 250 mil,“ uvádí se v prohlášení.

Velké obchodní a technologické výzvy před námi

Nicméně Alice je pouze experimentálně registrovaný prototyp, nikoli plně certifikovaný sériový letoun. Společnost Eviation ho musí podrobit přísným letovým zkouškám, získat certifikát pro dojížděcí letadlo podle části 23 Federálního leteckého úřadu a odeslat ho svým zákazníkům, jako je DHL nebo Cape Air. Podle Davise společnost doufá, že první dodávky uskuteční v roce 2027.

Pokud Federální úřad pro letectví (FAA) udělí Alici osvědčení pro přepravu cestujících, mohla by se stát prvním plně elektrickým komerčním letadlem, uvedl deník The Seattle Times.

podívejte, první, plně, elektrické

Společnost Eviation rovněž očekává další pokrok v technologii baterií, aby byl tento projekt komerčně životaschopný. V současné době je napájen z 21 500 malých bateriových článků typu Tesla.

„Největší technickou výzvou, kterou musí společnost Eviation překonat, je vývoj baterií. to nemůže být jasnější,“ řekl Davis. „Je to pohled na vývoj chemie a fyziky kolem těchto baterií. Jsme samozřejmě schopni kontrolovat, jak je integrujeme a jak je z hlediska konstrukce optimalizujeme pro letadla, ale opravdu potřebujeme, aby průmysl zvýšil hustotu energie.“

SOURCE

Image:interestingengineering.com

| Denial of responsibility | Contacts |RSS