Počítač nevidí paměťovou kartu telefonu

Co dělat, když počítač nevidí jednotku USB flash? Řeší problémy a odstraňuje chyby

Ilja je šéfredaktorem softdroidu.Net. Autor několika stovek návodů a článků o přizpůsobení systému Android. Více než 15 let zkušeností s opravami a řešením problémů s hardwarem pro iOS a Android. Měl jsem co do činění téměř se všemi více či méně populárními značkami mobilních smartphonů a tabletů. Samsung, HTC, Xiaomi atd. K testu byly použity telefony iPhone 12 a Samsung Galaxy S21 s nejnovějším firmwarem.

Běžný uživatel stolního počítače nebo notebooku se nezřídka setkává s nepříjemnou skutečností, že počítač nevidí flash disk. Tento průvodce uvádí typy problémů a poskytuje jasné odpovědi na to, co dělat, pokud počítač (nebo jiné zařízení) nevidí USB flash disk nebo operační systém Windows nedetekuje paměťovou kartu.

Začněme tím, že

Uživatel chytrého telefonu, který se ocitl v situaci, kdy se karta SD náhle stala „neviditelnou“, by neměl panikařit a před přijetím jakýchkoli drastických opatření se pokusit problém vyřešit pomocí standardních postupů.

Restartování zařízení

Někdy může být příčinou toho, že telefon nevidí paměťovou kartu, selhání softwaru. Prvním krokem je tedy restartování zařízení.

V případě poruchy mohou majitelé smartphonů s vyměnitelnými bateriemi vyzkoušet následující

  • Vypnout zařízení;
  • Odstraňte zadní kryt;
  • Na 1-2 minuty vyjměte baterii;
  • Vše zapojte a zapněte zařízení, pak zkontrolujte, zda karta SD funguje.

Kontrola na jiném zařízení

Pokud restart nepomůže, zjistěte, co je příčinou: samotný smartphone nebo microSD. Zkontrolujte paměťovou kartu ve známém dobrém telefonu, tabletu, notebooku nebo počítači.

Varování! Chcete-li zkontrolovat kartu flash v notebooku pomocí adaptéru pro plnou SD, pokud zařízení nemá slot pro formát micro, ale pro připojení k počítači budete potřebovat čtečku karet USB.

Funkční karta SD, bude nutně detekována jedním z těchto zařízení, se schopností číst a zapisovat nové soubory. V opačném případě si budete muset koupit novou paměťovou kartu, protože paměťové karty jsou neopravitelné.

Vizuální kontrola štěrbiny

Standardní postupy zahrnují vnější kontrolu nosiče a slotu telefonu. Pokud je povrch kontaktů znečištěn prachem nebo mastnotou, otřete je vatovým tamponem nebo měkkým hadříkem navlhčeným alkoholem.

Pokud zjistíte mechanické poškození, např. Ohnuté kolíky, je třeba otevřít kryt a opatrně opravit kovovou desku. Ale „bez přímé ruky“ a dovedností servisního technika je lepší to nedělat sám.

Kontrola systému na přítomnost virů

Někteří uživatelé se domnívají, že za to mohou viry v infikovaném zařízení nebo na paměťové kartě. Je to nepravděpodobné, ale pro jistotu doporučujeme provést kontrolu pomocí spolehlivého antivirového programu (nejlépe více než jednoho):

Počítač rozpozná paměťovou kartu a smartphone jako externí jednotky. Spusťte antivirový software nainstalovaný v počítači s cestou k těmto zařízením a proveďte kontrolu.

Nepodporovaná paměťová karta

Ne všechna zařízení se systémem Android podporují jakékoli množství paměťových karet, například ne nejnovější, ale špičkové smartphony Samsung Galaxy podporují Micro SD až do 64 GB paměti, „ne špičkové“ a čínské. často ještě méně (32 GB, někdy. 16). Pokud do takového telefonu vložíte 128GB nebo 256GB paměťovou kartu, telefon ji neuvidí nebo vám oznámí, že není podporována. Mezi moderními telefony mohou téměř všechny pracovat s paměťovou kartou o velikosti 128 nebo 256 GB, s výjimkou nejlevnějších modelů (u kterých se i dnes můžete setkat s limitem 32 GB).

Pokud se setkáte s tím, že telefon nebo tablet nerozpozná vaši paměťovou kartu, zkontrolujte její specifikace: zkuste vyhledat na internetu, zda je podporována velikost a typ karty (Micro SD, SDHC, SDXC), kterou chcete připojit. Informace o podporované kapacitě mnoha zařízení lze nalézt na oficiálních webových stránkách a v aplikaci Yandex Marketer, ale někdy je třeba vyhledat specifikace v anglicky mluvících zdrojích.

Co dělat, když počítač nevidí telefon se systémem Android přes USB. instruktážní video

Pokud jste dospěli k závěru, že příčinou problémů s připojením telefonu je fyzický problém (zásuvka, něco jiného), nebo se vám prostě nechce věnovat čas řešení příčin, můžete soubory do telefonu a z něj přenášet jinými způsoby:

  • Pokud máte telefon s Windows 10, použijte vestavěnou aplikaci Váš telefon (pouze přenos fotografií), pokud máte telefon Samsung, použijte aplikaci Samsung Flow.
  • Synchronizace prostřednictvím cloudového úložiště Google Drive, OneDrive, Dropbox, Yandex Disk.
  • Používání aplikací, jako je AirDroid (praktické a snadné pro začátečníky).
  • Vytvoření serveru FTP v telefonu nebo jeho připojení jako síťové jednotky v systému Windows.

Zde jsem na závěr, a pokud máte nějaké dotazy nebo doplnění po přečtení tohoto, budu rád, když se podělíte.

Proč telefon nevidí paměťovou kartu a co s tím?

Někdy smartphone nedokáže kartu detekovat a zobrazí chyby jako „Karta SD nefunguje“, „Karta SD není podporována“ a vyzve k jejímu formátování. Tento problém má několik příčin. Zde jsou nejčastější problémy a návod na jejich řešení.

Nesprávná instalace

Nejprve zkuste vyjmout paměťovou kartu a opatrně ji znovu vložte do smartphonu. Zkontrolujte, zda je správně nainstalován. V pružinovém otvoru by mělo být slyšet slyšitelné cvaknutí. Pokud je zásobník vyjímatelný, měla by být karta vložena zobrazenou stranou a do slotu zcela zasunuta. Po vložení karty microSD restartujte smartphone, aby se karta znovu inicializovala.

Chyba montáže

V ojedinělých případech systém Android nerozpozná externí jednotku kvůli softwarové chybě. To lze napravit vyjmutím a opětovným připojením karty v nastavení.

Za tímto účelem otevřete „Nastavení“ → „Úložiště a úložiště USB“, vyhledejte kartu v části „Vyměnitelný disk“ a klepněte na malý trojúhelník před ní.

Štítek pod názvem se změní na „vysunuto“. Nyní klepněte na název microSD a vyberte možnost „Mount“.

Přítomnost nepodporovaného souborového systému

S tímto problémem se můžete setkat při použití paměťové karty, která byla dříve připojena k jinému smartphonu nebo počítači. Zařízení může mít jiný systém souborů, který není podporován vaším zařízením. V takovém případě zbývá jen naformátovat kartu microSD v podporovaném formátu.

Upozorňujeme, že všechny informace budou v průběhu procesu odstraněny! Pokud máte na kartě fotografie, videa, dokumenty nebo jiná důležitá data, měli byste je předem uložit. do cloudu nebo do počítače.

Nejjednodušší způsob formátování karty je přímo z mobilního telefonu. Přejděte do Nastavení → Úložiště a USB, otevřete microSD a poté nabídku Rozšířené, stiskněte Nastavení a vyberte Formátovat.

Pokud to nepomůže, může být nutné provést postup z počítače. Za tímto účelem připojte kartu k počítači pomocí čtečky karet, najděte kartu v Průzkumníku souborů a v kontextové nabídce klikněte na tlačítko „Formátovat“. Pro karty s kapacitou 32 GB nebo menší zvolte FAT32, pro karty s větší kapacitou exFAT.

Můžete také použít bezplatný nástroj SD Formatter pro Windows a macOS. To je užitečné, pokud počítač kartu vidí, ale nedovolí ji naformátovat. Nainstalujte aplikaci na odkazu, spusťte ji, vyberte microSD ze seznamu disků a stiskněte tlačítko Formátovat.

Nekompatibilní s vaším smartphonem

Výrobci paměťových karet microSD se snaží, aby byly co nejlépe kompatibilní se všemi zařízeními, ale někdy se můžete setkat s tím, že smartphone určitou kartu nepodporuje. To je obvykle případ velkokapacitních médií.

V takovém případě se podívejte do příručky ke smartphonu a ujistěte se, že je váš smartphone kompatibilní s formátem a kapacitou karty. Bohužel ne všechny smartphony se mohou pochlubit podporou karet microSD o velikosti 128 a 256 GB a u low-endových modelů nejsou vyloučeny problémy s menšími paměťovými kartami.

Oxidace kontaktů

Pokud byla paměťová karta dlouho uložena odděleně od smartphonu a byla často používána s různými zařízeními, může dojít k oxidaci slotu microSD. To může zhoršit kontakt a způsobit potíže se spojením. Takový problém lze snadno vyřešit vyčištěním.

Za tímto účelem vyjměte kartu ze smartphonu, položte ji na stůl a pomocí běžně dostupné gumy jemně setřete žluté pruhy na zadní straně. Pokud máte po ruce alkohol, navlhčete kousek látky nebo vaty a kontakty dodatečně očistěte.

Poškozená paměťová karta

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, je možné, že došlo k poškození paměťové karty. To může být způsobeno mechanickým poškozením, vlhkostí nebo opotřebením. V každém případě další pokusy o opravu microSD nestojí za čas a úsilí. Je jednodušší koupit novou paměťovou kartu a nahradit jí vadnou.

Jak vložit paměťovou kartu do notebooku

U notebooků s vestavěnými čtečkami paměťových karet se obvykle nacházejí na přední straně. Lehkým klepnutím prstu ji uvedete do pohybu. Vložte kartu do slotu a zatlačte zařízení dovnitř. Notebook by ji měl rozpoznat jako samostatnou jednotku.

Externí slot je něco jako USB flash disk s portem USB. Kartu vložíte do čtečky paměťových karet a poté ji zapojíte do portu USB.

počítač, nevidí, paměťovou, kartu

S kartou SD zacházejte opatrně. Nesprávné ukončení nebo drobné poškození bude mít nevratné následky. Soubory z poškozené karty jednoduše neobnovíte. Snažte se proto co nejdříve přenést všechna data na bezpečnější média a neukládat je na křehké paměťové karty.

Problém s hardwarem

Pokud se pokoušíte připojit kartu SD k počítači prostřednictvím adaptéru nebo čtečky paměťových karet a nic se neděje, měli byste nejprve zkontrolovat, zda je karta SD připojena k počítači.

Pokud k připojení karty používáte čtečku karet, zkuste vložit známou funkční kartu Micro SD. Pokud není detekována ani známá funkční karta, zkontrolujte a přeinstalujte ovladače čtečky karet. Pokud se ani po všech těchto pokusech nic nestane, je problém pravděpodobně ve čtečce karet.

Pokud používáte notebook, budete se s největší pravděpodobností snažit vložit kartu SD prostřednictvím adaptéru přímo do integrované čtečky karet v notebooku. Pokud se při použití tohoto způsobu připojení nic neděje, doporučuji nejprve zkontrolovat ovladače integrované čtečky karet a poté zkontrolovat funkčnost adaptéru.

Ovladače pro čtečky karet lze stáhnout a nainstalovat z oficiálních stránek výrobců, pokud máte přenosnou čtečku karet, která se připojuje přes USB, stáhněte si ovladače od výrobců mimo web. Pokud používáte integrovanou čtečku karet v notebooku, můžete si ovladače stáhnout z oficiálních webových stránek výrobce notebooku.

Chcete-li zkontrolovat, zda je ovladač čtečky karet detekován systémem, musíte otevřít „Správce zařízení“ stisknutím klávesy WinR a zadáním „devmgmt“ do řádku „Spustit“.Msc“.

Zobrazí se okno Správce zařízení, ve kterém se zobrazí zařízení bez nainstalovaného ovladače. Taková zařízení budou označena žlutým trojúhelníkem s vykřičníkem. Pokud ne, rozbalte položku „přenosná zařízení“ a ověřte, zda počítač sám detekoval čtečku karet, abyste vyloučili možnost nefunkčního zařízení.

Pokud se problém týká vadného fyzického rozhraní

Poškozená fyzická rozhraní, zejména u mobilních přístrojů, by se raději neměla vůbec používat (nepoužívejte proud, aby nedošlo ke zhoršení poškození), i když je telefon nebo tablet stále schopen se přes ně nabíjet. Přenos obsahu může být organizován buď bezdrátově (Wi-Fi, bluetooth), nebo prostřednictvím cloudových služeb, které jsou dostupné v obou zařízeních. Konkrétně iTunes a iCloud pro zařízení Apple, Google Drive, Yandex Drive, Dropbox, Microsoft OneDrive a mnoho dalších pro všechny.

Cloudové služby jsou užitečné pro přenos fotografií, videí, hudby, dokumentů a dalších typů souborů. Gmail stačí k synchronizaci kontaktů v systému Android a počítači. Chcete-li telefon ovládat přímo z počítače, můžete použít aplikaci, jako je MyPhoneExplorer (skládá se ze dvou částí. pro telefon a pro počítač), která podporuje kabelové i bezdrátové připojení zařízení, aniž by vyžadovala instalaci ovladačů. Velmi praktické.

počítač, nevidí, paměťovou, kartu

Zkrátka, vždy existuje cesta ven a často je mnohem snazší, než se na první pohled zdá.

počítač, nevidí, paměťovou, kartu
| Denial of responsibility | Contacts |RSS